2 Коментарів

  

Безхвості, хвостаті і безногі - все це земноводні, або амфібії. Вони одні з найзагадковіших істот на планеті, оскільки їхнє життя пов'язане і з водою, і з сушею. Земноводні тварини стали першими, хто вибрався на поверхню землі і почав її освоювати як середовище проживання. Про те, що з цього вийшло, читайте в статті.

 

Хто такі земноводні?

Сучасні земноводні - це жаби і ропухи, тритони і саламандри, а також черв'яги. Близько 370 млн років тому кистепері риби почали трансформуватися в новий вид тварин. Щоб прижитися на суші, їм був потрібен міцний каркас кісток і м'язів, ніздрі для дихання і ноги для пересування. Власне, цим шляхом і пішов розвиток амфібій.

Нові тварини в ході еволюції придбали всі пристосування для проживання на суші. Але і з рідним водним середовищем вони не розлучилися. Цикл життя всіх видів земноводних обов'язково проходить через водойму. Зазвичай в ньому відбувається розмноження. Крім того, гладка шкіра амфібій проникна для води, кисню і вуглекислого газу, що дозволяє дихати як у воді, так і на землі. 

Чим незвичайні земноводні? Різновиди цієї групи тварин розвиваються через три стадії: від яйця через личинку до дорослої особини. Зовнішній вигляд їх разюче відрізняється, і на кожному етапі амфібія здатна жити або в воді, або на суші.

Налічується понад 6 000 різновидів сучасних земноводних. На жаль, загальна чисельність популяцій зменшується, оскільки ці тварини дуже чутливі до змін навколишнього середовища і до екологічних катастроф.

 

Амфібії живуть подвійним життям

Так перекладається назва класу тварин з латині. Все тому, що земноводні та плазуни зайняли проміжне становище: вони вже не риби, але ще не ссавці. Для розмноження і підтримки життя їм необхідні водойми, але дорослі особини активно заселяють сушу і мають всі необхідні органи для виживання в безводному середовищі.

 

 

Земноводні розділені на три групи

Сучасні 6 000 різновидів земноводних, вчені поділили на такі групи: безхвості (жаба, ропуха), хвостаті земноводні (тритон, саламандра), червяги. Перша група є найчисленнішою.

 

Розвиваються в три стадії

Дорослі особини земноводних відкладають яйця у воді. З них на світ з'являються личинки, повністю пристосовані до цього середовища існування. У міру розвитку, у них проростають зябра, відпадають хвости, з'являються легені і ноги. Найяскравіше цей процес простежується на прикладі перетворення пуголовка в дорослу жабу. Такі метаморфози вражаючі й ілюструють еволюційний процес в цілому.

 

Земноводні домінували на планеті в пермському періоді

До появи рептилій саме амфібії лідирували на планеті. Вони стали першими тваринами, яким вдалося вибратися на сушу, і 60 мільйонів років тому були найбільш розвиненими організмами. Мозок земноводних вже містив три відділи, та й вся нервова система земноводних у багато разів перевершувала стадію розвитку риб. Стародавні різновиди до того ж відрізнялися великими розмірами і сміливо підкорювали землю.

 

Потребують вологи

Шкіра амфібій проникна для повітря і води і повинна бути постійно зволожена. Якщо тварина на довгий час залишиться без води, то загине. Шкірні покриви земноводних виробляють спеціальний слиз, який допомагає підтримувати оптимальний рівень вологості. У деяких видів паралельно виробляються сильні отрути, що відлякують хижаків.

 

Наділені кістково-м'язовим каркасом

Скелет земноводних став першим прикладом подібного пристосування для життя на суші. Навантаження в безводному просторі набагато вище, тому без розвинених кісток і м'язів на землі було б не вижити. Сильні ноги і ніздрі для дихання також стали своєрідними ноу-хау еволюції лопатеперих риб, від яких і утворилися амфібії.

 

Відносяться до холоднокровних тварин

Кровоносна система земноводних містить два кола, а серце земноводних складається з трьох камер. Але температура їх тіла залишилася залежною від навколишнього середовища. До стадії теплокровних організмів вони не доросли. Тому екосистема має визначальне значення для виживання цих тварин. Різкі зміни температури призводять до їх загибелі.

 

Земноводні не пережовують їжу

Травна система земноводних влаштована таким чином, щоб ковтати здобич цілком. У деяких різновидів є кілька зубів, але вони призначені для утримування спійманої здобичі. Зате амфібії наділені довгими липкими язиками, які здатні схопити здобич в одну мить. 

 

Дихають і легенями, і шкірою

У земноводних легені з'явилися вперше і не дуже розвинені. Внутрішній об'єм не дозволяє здійснювати дихання лише з їх допомогою. Рятує амфібій проникна шкіра, яка також здійснює повітрообмін. Цікаво, що шкіра, очі і ніздрі - це основні органи чуття земноводних, до яких приєдналося також середнє вухо.

 

Знаходяться під загрозою зникнення

Глобальне потепління, забруднення і руйнування навколишнього середовища і озонового шару, поява конкуруючих різновидів - все це позначається на житті земноводних не кращим чином. Через свою високу вразливість вони гинуть при найменших змінах умов. Багато різновидів на сьогоднішні є вразливими.

Багато земноводних на перший погляд не здаються привабливими або цікавими тваринами. Але з точки зору біології і еволюції вони унікальні і неповторні. Вони були першими, хто почав освоювати земні простори і проклав шлях рептиліям і ссавцям.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter