Плазуни

 

Найдавніші тварини, які з'явилися на нашій планеті мільйони років тому це рептилії. Роздвоєний язик, луска, надзвичайна сила і гострі зуби наводять жах на більшість людей. Це дивні створіння і з ними пов'язано багато цікавих фактів.

 

Цікаві факти про рептилій:

tut-cikavo Плазуни, або рептилії переважно наземні хребетні тварини, що включають сучасних крокодилів, черепах, клювоголових, амфісбен, ящірок і змій. 

tut-cikavo Плазуни займають по рівню організації проміжне положення між земноводними (амфібіями), з одного боку, і птахами і ссавцями з іншого.

tut-cikavo Плазуни у багатьох відношеннях більш схожі з птахами, ніж з земноводними або ссавцями

tut-cikavo Живуть вони на всіх континентах, крім Антарктиди, і по праву вважаються довгожителями. Наприклад, деякі черепахи живуть 150 і більше років, а алігатори доживають до 70 років. tut-cikavo Це холоднокровні істоти. Вони, як і земноводні гріються на сонці, оскільки від цього залежать їх фізіологічні процеси, вони холоднокровні, тобто температура їх тіла дуже залежить від навколишнього середовища. І це головна особливість, яка відрізняє їх від ссавців.

tut-cikavo Цікаво, що кератин, речовина, яка міститься в нігтях і волоссі людини, так само входить до складу панцира і луски рептилій. А їх м'язи розвинені краще, ніж у земноводних.

tut-cikavo У світі відомо близько 8 000 різновидів плазунів.

tut-cikavo Плазуни пережили розквіт в епоху мезозою, коли вони домінували в морі, на землі і в повітрі.

tut-cikavo Велика частина рептилій вимерла мільйони років тому в кінці крейдового періоду. Сучасні плазуни лише розрізнені залишки того світу.

tut-cikavo Плазуни перші справжні наземні тварини. На відміну від амфібій, у яких личинки дихають зябрами і живуть зазвичай у воді (у деяких зябра зберігаються все життя), рептилії дихають тільки легенями.

tut-cikavo Через наявність панцира у черепах ребра нерухомі, тому у них розвинувся інший спосіб вентиляції. Черепахи заганяють повітря в легені шляхом його заковтування або накачувальними рухами передніх ніг.

tut-cikavo Подібно до земноводних, рептилії холоднокровні, тобто температура їх тіла залежить від навколишніх умов. Але плазуни навчилися частково контролювати її, ховаючись від переохолодження або перегрівання. Наприклад, зимова сплячка дозволяє уникати холодів, а нічна активність денної спеки.

tut-cikavo У всіх рептилій жорстка, суха шкіра, вкрита лускою. Головна її функція захист тіла від висихання. Така жорстка шкіра заважає росту тіла. Тому майже всім плазунам притаманне линяння. Змії і ящірки скидають шкіру досить часто. Крокодилам це не властиво. Їх шкіра може рости разом з тілом.

tut-cikavo Найбільшою з ящірок що нині існують є варан.

tut-cikavo Плазуни несуть великі яйця, покриті щільною оболонкою.

tut-cikavo М'язова система у плазунів розвинена краще, ніж у земноводних.

tut-cikavo Багато рептилій живуть в дуже сухих місцях, так що для них вкрай важливе збереження води в тілі. Через шкіру вони втрачають майже стільки ж вологи, скільки птахи та ссавці. У ссавців висока частота дихання призводить до великого випаровування з поверхні легенів, тоді як у рептилій частота дихання набагато менша, і відповідно, через тканини легенів втрати води мінімальні.

tut-cikavo З усіх рептилій гавіали найбільше часу проводять у воді, виходячи на сушу тільки для того, щоб відкласти яйця або погрітися.

tut-cikavo Найбільш високоорганізованими з плазунів є крокодилиКрокодили ж відносяться до найбільших сучасних рептилій.

tut-cikavo Зазвичай у плазунів кінцівки широко розставлені. Крокодили єдині з рептилій які при швидкому русі ставлять ноги під тулуб, а при бігу переходять на галоп, деякі види здатні розвивати швидкість до 17 км/год.

tut-cikavo Крокодил для охолодження відкриває рот, і вода з нього випаровується; одночасно дрібні птахи скльовують з пащі крокодила застряглі шматочки м'яса і п'явок. 

tut-cikavo Ящірки, які ведуть денний спосіб життя, володіють кольоровим зором. Це велика рідкість у світі тварин.

tut-cikavo Багато видів ящірок, рятуючись від ворога, здатні відкидати частину хвоста (Автотомія).

tut-cikavo У темряві у великих алігаторів очі світяться червоним кольором, у невеликих особин зеленим.

tut-cikavo Єдине місце на Землі, де алігатори і крокодили співіснують разом - Флорида (США).

tut-cikavo Міссісіпські алігатори здатні змінювати навколишній ландшафт. Іноді вони живуть на болоті. Щоб мати багато стоячої води, алігатори на болотах викопують ставки, розм'якшуючи і розкидаючи ґрунт задніми ногами і ударами хвоста. Вони постійно очищають ставки, в яких мешкають, від густого бруду і зайвої рослинності, виштовхуючи і виносячи її на берег. По берегах виритих алігаторами ставків виростають верби. Коріння дерев зв'язують ґрунт, утворюючи острівці суші серед боліт. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.