Написати коментар
Цікаві факти про жуків

Кожна людина на планеті обов’язково хоч раз у житті стикалася з жуками, адже їх можна зустріти по всій земній кулі. Насправді ці комахи є найпоширенішим видом живих істот на планеті. Усього нараховано понад 400 000 різновидів жуків

 

Цікаві факти про жуків

● Це група комах, які біологічно класифіковані в ряд — «твердокрилі». Назва ряду зумовлена тим, що жуки мають 2 пари крил: зверху тверді захисні надкрила, а під ними звичайні крила, які використовуються для польоту.

● Жуки, які бродять по Землі сьогодні, з’явилися приблизно 230 млн років тому. Це означає, що вони пережили катаклізм, який знищив усіх динозаврів. А все завдяки неймовірним адаптивним здібностям цих комашок.

● Жуки є найбільш біологічно різноманітною групою з відомих істот. На сьогодні описано понад 400 000 видів, що становить 40 % від усіх різновидів живих істот. Причини такої переваги це крихітний розмір, який робить їх непомітними і знижує загальні потреби в енергії; невибагливість у їжі; жорсткі, захисні екзоскелети; наявність крил і здатність до активного розмноження.

● Для багатьох із нас жук це просте, непомітне створіння чорного кольору, але в реальності серед них є дуже яскраві представники. Трапляються підвиди червоного, жовтого, помаранчевого, зеленого або навіть фіолетового кольору. також є особини з цікавими візерунками, кольоровими смугами або плямами.

Кольорові жуки

 

● Жуки не дихають через рот або ніс. Вони вдихають кисень і видихають вуглекислий газ через отвори, які називаються дихальцями. Ці отвори зазвичай розташовані в області грудей та черевця.

● Життєвий цикл цих істот складається з 4 дуже різних етапів. Самиці спаровуються і відкладають яйця. З яєць вилуплюються личинки. Личинка харчується й росте, потім перетворюється в лялечку. Згодом лялечка перетворюється на дорослого жука. 

● Цікаво, навіщо деякі жуки катають кульки з гною? По-перше, це їхня улюблена «страва». По-друге, в окремих кульках самиці відкладають яйця, причому для потомства батьки обирають кращий, відбірний гній. Катання куль починається навесні і триває до середини літа. Жуки ховають їх у спеціально розкопані улоговини, а потім присипають землею.

Жук катає кульку з гною


● Багато підвидів здійснюють щорічні масові переміщення, які називаються міграціями. Такі переміщення можуть бути зумовлені необхідністю шукати нову їжу, а не тільки зміною погодних умов.

● Світляки виробляють хімічну реакцію всередині своїх тіл, яка дає їм змогу світитися. Цей тип виробництва світла називається біолюмінесценцією. На відміну від лампочки, яка виділяє багато тепла, світляк виділяє холодне світло без втрати теплової енергії.

● Щоби уникнути нападу хижаків, в арсеналі в жучків різна зброя: одні здатні маскуватися, інші виділяти неприємний запах, а треті відбиваються своїми рогами. Є також комахи з токсичними властивостями — вони виділяють їдкі кислоти, які можуть спалити шкіру й очі.

● У середньому жучки живуть приблизно 3–6 місяців. Але королеви термітів мають найдовшу тривалість життя серед усіх комах у світі деякі з них живуть до 50 років!

● Найважчий жук, а точніше найважча його стадія, це личинка жука-голіафа, маса якої становить не менше 115 г, а довжина 11 см. У стадії жука вони важать приблизно 50–80 г, що все одно робить їх найважчими.

● Рекордсменом по довжині вважається жук-геркулес. Його максимальна загальна довжина (разом із рогом) може досягати 17,8 см.

Жук-геркулес


● Жук-перокрилка, довжина якого може становити всього 0,3 мм, є найменшою комахою.

● Більшість жучків спілкуються із собі подібними з допомогою хімікатів. Самці часто визначають місцеперебування самок по запаху. Деякі жуки видають вібрації або звуки, зазвичай скрегочучи частинами свого рота або потираючи ногами по тілу.

● Жук-скакун є найшвидшою істотою на Землі, якщо зіставити його швидкість із розмірами. Найспритніший із них може бігти зі швидкістю 9 км/год, що еквівалентно 125 довжин його тіла на секунду. Людина може бігти зі швидкістю максимум 5 довжин тіла. Щоби переплюнути жука-скакуна, людині потрібно буде розігнатися до 770 км/год.

Жук-скакун

 

● Є також чимало жуків-шкідників. Деякі харчуються корінням, тим самим вбиваючи мільйони дерев. Інші харчуються овочами, зерном і фруктами, завдаючи шкоди фермерам і городникам.

● Люди їдять більше жуків, ніж будь-яких інших комах. Відомо, що в раціоні різних культур понад 300 різновидів цих створінь, більшість із яких з’їдають на стадії личинок.

● На відміну від більшості комах, які ковтають їжу через хоботок, усі дорослі жуки вміють пережовувати їжу.

● Якщо у тварин зазвичай закриті судини, такі як артерії і вени, то в жуків система кровообігу повністю відкрита. Їх кров, яка називається гемолімфою, вільно омиває органи. Гемолімфа, зазвичай, прозора, але може бути зеленуватою або жовтуватою (це могли помітити ті, хто хоч раз бачив розчавленого жучка).

● Одне дослідження, що вивчає висоту польоту сонечка з використанням радіолокатора, показало, що окремі особини досягли висоти понад 1100 м, у той час, як більшість комах літають на висоті 150–195 м над рівнем землі.

● Відомо, що певні більші різновиди жуків харчуються дрібними птахами або ссавцями, але більшість їдять залишки рослин і тварин. У такий спосіб, вони виконують роль санітарів, приносячи користь екосистемі. Сонечка теж приносять користь довкіллю вони поїдають попелицю.

Сонечко поїдає попелицю


● На додаток до двох великих складних очей, у деяких комах є так звані прості очі, які розташовані між великими очима. Вони створюють цікавий символ на «лобі» жучків. Питання про функції простих очей досі залишається відкритим.

● Жук-вбивця, який живиться мурахами, носить своїх жертв на спині, щоби налякати хижаків.

● У жуків-вітрячків очі розділені на 2 пари. У той час, як одна пара дивиться під водою, інша спостерігає за оточенням над водою.

● Якщо ви чуєте гучний стукіт, що доноситься з колоди або дерева, що впало, це може бути жук-точильник, який проробляє тунелі в деревині.

● Скарабеї, які в Єгипті вважалися священними, належать до жуків-гнойовиків. Вони були символом відродження в Єгипті. Єгиптяни робили талісмани у формі скарабеїв, зображували їх на фресках у храмах і гробницях. А тіло жуків-скарабеїв використовували як печатки для різних документів.

Скульптура жука в Єгипті


● Жуки-смердючки проявляють батьківську турботу про своє потомство. Мати стоїть на сторожі своїх яєць, агресивно обороняючи їх від хижаків, наприклад, від ос-паразитів, які можуть підкинути свої яйця поруч. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter