Перелітні птахи

З настанням холодів птахи залишають місця свого проживання і прагнуть скоріше дістатися в теплі краї. Нам, безкрилим істотам, залишається або заздрити, або захоплюватися можливостями птахів. Їм не потрібні закордонні паспорти, візи та довге очікування в аеропортах, щоб в один прекрасний день піднятися в небо і вирушити в подорож.

Проте пернаті зважуються на далекі вояжі зовсім не з романтичних спонукань. І роблять вони це не тому що мерзнуть. Їхнє пір'я прекрасно зігріває і при низьких температурах (аж до -10, -15 градусів Цельсія).

Річ у тому, що в такий холод, їжа, яку їдять птахи, стає недоступною. Земля промерзає і всі жучки-павучки ховаються, рослини в'януть, а пернаті залишаються голодними. Саме це і стає причиною їх перельотів.

 

Цікаві факти про перелітних птахів

● Тримаючись під час перельоту у формі V-подібного ключа, зграя птахів летить майже на 70 відсотків швидше, ніж поодинокий птах. Річ у тому, що у зграї серцебиття у птахів сповільнюється і вони парять більшу частину подорожі, адже кожен птах летить в потоці, створюваному крилами птаха що летить попереду. Ватажок зграї перебуває у найневигіднішому становищі. Коли він втомлюється, то переміщається в середину зграї, а його місце займає інший. 

Під час перельоту зграї не завжди вдається повноцінно харчуватися — можливості для добування їжі дуже обмежені. Звідки взяти сили для такої важкої роботи? Збираючись в довгий шлях, ми, зазвичай, заздалегідь думаємо про своє харчування. Ось і птиці воліють добре підкріпитися на дорогу: готуючись до перельоту, вони їдять дуже щільно для того, щоб накопичити побільше жирових запасів для довгого перельоту.

Лелеки можуть спати упродовж 10 хвилин прямо в польоті. Втомлений птах просто переміщається в середину зграї і засинає ненадовго, ширяючи в повітряному потоці, створюваному сусідами. Під час сну у лелек загострюється слух, що допомагає їм зберігати висоту та орієнтуватися в просторі.

Раніше вважалося, що необхідність в міграції формувалася у птахів протягом багатьох століть і закріпилася настільки, що передається у спадок. Нібито вони як роботи, вже запрограмовані і на місця зимівель, і на самі маршрути. Але дотепні експерименти показали, що це далеко не так. Хороший приклад осілі качки Англії. Вчені взяли яйця качок-англійців і підклали їх качкам у Фінляндії, де всі вони змушені відлітати на зиму. Народжені у холодній країні качки-іноземки полетіли разом з місцевими без найменших вагань.

Птахи завжди щосили намагаються повернутися додому якнайшвидше про це красномовно говорять дані кільцювання, згідно з якими, швидкість повернення на батьківщину зазвичай помітно вища ніж швидкість відльоту. Але в будь-якому випадку весняний приліт тісно пов'язаний з приходом тепла в місця розмноження.

1 500 м на такій висоті зазвичай подорожують перелітні птахи. Але деякі види є справжніми чемпіонами по висоті польотів: гуси, як правило, пролітаючи над Гімалаями, піднімаються на висоту до 8 км над рівнем моря. Для порівняння, авіалайнери летять на висоті 10–11 км.

Розмах крил мандрівного альбатроса досягає 3,5 м. Цей птах не випадково отримав таке ім'я більшу частину життя він проводить в польоті, а на землі лише вигодовує пташенят.

1000 ударів за хвилину такий пульс у більшості птахів у польоті. У спокійному стані пульс знижується до 400 ударів за хвилину. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах