Написати коментар
Дятел

Дятли є будівельниками пташиного світу. У той час як інші види плетуть гнізда з трави і гілок, дятли проробляють дірки у найтвердіших породах дерев, щоб створити в порожнинах свої гнізда, знайти здобич, яка живе під корою, і пустити сік з дерева.

Існує понад 220 різних видів дятлів, і всі вони (ну або майже всі) добувають собі їжу, проробляючи отвори в корі дерев за допомогою свого гострого дзьоба, а потім просовують свій довгий язик в отвір, щоб дістати комах з-під кори.

Язик дятла дуже добре пристосований для ловлі комах. Він настільки довгий, що дятел може витягнути його далі кінчика дзьоба, а клейке покриття язика легко сковує жертву. 

  

 

Чому у дятла не буває травми мозку?

Життя дятлів буквально сповнене сильних ударів. Цей птах може вдаряти по стовбуру дерева з частотою 100 разів на хвилину, не відчуваючи при цьому ніякого дискомфорту. Він здійснює в середньому 12 000 ударів на день і живе понад 10 років.

Гальмівна сила від таких повторюваних ударів досягає неймовірної позначки в 1000 G, накладаючи неймовірне навантаження на шию, скелет і дзьоб цих птахів. Цілком зрозуміло, що вчені хотіли б знати, як дятлам вдається уникати травми мозку. Їх захист полягає не тільки в твердому черепі. На даний момент вчені виділили три відмінних чинники, які дозволяють дятлам переносити постійні удари головою: потужні м'язи шиї, гнучка спина і язик.

Вчені спостерігали за рухами дятлів, за допомогою сповільненої зйомки. Вони оцінили їх черепи і створили комп'ютерні симуляції, щоб зрозуміти, що саме відбувається в той момент, коли дятел вдаряє дзьобом об дерево. Підтримувальна кістка, що проходить навколо черепа і відома як «під'язична кістка», діє як ремінь безпеки, щоб запобігти пошкодженню головного мозку, в той час як верхня і нижня частини дзьоба мають різну довжину, зменшуючи передачу сил.

Нарешті, деякі кістки черепа мають губчасту і пластинчасту структуру, яка розподіляє силу удару і зменшує навантаження, яке в іншому випадку б накладалося на мозок. В цілому, голова і шия дятла працюють разом, щоб підтримувати птаха у відмінній формі.

 

У дятлів є гострі шипи на хвості

Дятли володіють винятковою фізичною витривалістю і здатністю лазати по деревах. Хвіст дятла, пристосований до життя на стовбурі дерева, і усіяний гострими шипами, які впиваються в кору дерева. Коли дятел тримається на стовбурі за допомогою своїх унікальних кігтів, його хвіст працює як третя нога або «опора», щоб птах міг підтримувати баланс.

Коли дятел з усієї сили б'є по дереву, щоб знайти комах або ж видовбати собі гніздо, він може покластися на шипи хвоста, які разом з його лапами створюють свого роду триногу, надаючи йому стабільність і баланс.

Як і його спеціально адаптовані для цих цілей кігті, хвостові шипи дятла дозволяють йому міцно закріпитися на дереві і підійматися наверх швидко і легко. Вони допомагають птахові не падати вниз, незалежно від того, в якому положенні і з якою силою він вдаряє по дереву. 

 

Цікаві факти дятлів

● Дятли стукають дзьобом по стовбурах дерев, щоб заявити своє право на дану територію та оголосити про готовність до створення пари.

До речі одна зі Шнобелівських премій 2006 року по орнітології була вручена досліднику з Каліфорнії за роботу «Чому у дятла не болить голова?».

Американський королівський дятел є найбільшим в цьому сімействі птахів, його довжина 55 см. А карликовий дятел навпаки найдрібніший — його довжина становить всього 8 см.

Дятли гніздяться в дуплах дерев. Вони можуть використовувати дупло попереднього року або вибити нове на "сім'ю" з 2-12 яєць:)

Дятел-сосун харчується солодким, цукровим нектаром. Він проробляє отвір в дереві і споживає сік.

Крім комах, великий плямистий дятел харчується яйцями і пташенятами інших птахів.

Дятел може за один прийом їжі з'їсти до 1000 мурах.

Всю осінь жолудевий дятел з Північної Америки проробляє до 400 отворів в стовбурах дерев і кладе в кожне по жолудю, щоб зберегти на зиму.

У 1995-му пара золотих шилодзьобих дятлів (Colaptes auratus) пробила 200 отворів в полістироловому теплоізоляційному покритті зовнішнього паливного бака космічного шатла «Діскавері», через що довелося переносити дату запуску. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter