Цікаві факти про хамелеонів

 

Мабуть, хамелеони є одними з найбільш незвичайних істот на нашій планеті. Їх дивовижні здібності вражають людей і змушують вчених ламати голови. Будь-яка тварина, яка може змінювати колір і дивитися одночасно у двох напрямках, вартує того, щоби дізнатися про неї більше. 

 

Цікаві факти про хамелеонів

● Хамелеони живуть у всіх видах тропічних лісів, саванах, а іноді навіть у пустелях і степах. Всього у світі приблизно 160 видів хамелеонів.

● Переважно вони мешкають в Африці й на Мадагаскарі, водяться вони також в Південній Азії, Близькому Сході та навіть у Південній Європі є один їх різновид. Хамелеони також були ввезені в США — на Гаваї, у Каліфорнію і Флориду. Майже половина всіх різновидів живе на Мадагаскарі.

● Хамелеони варіюються за розмірами та структурою тіла, від 2 см у виду Brookesia micra до 68 см у виду Furcifer oustaleti. Більшість видів має довжину тіла приблизно 30 см.

● Хамелеони харчуються з допомогою довгого язика, який вистрілює з рота, щоби впіймати здобич. Він зазвичай в 1,5–2 рази довший за тіло хамелеона. Язик вистрілює дуже швидко, хапаючи здобич за 0,07 секунди. Кінчик язика хамелеона являє собою шишечку м’язів. Досягаючи здобич, він утворює маленький присосок.
Цікаві факти про хамелеонів

 

● Багато людей думають, що хамелеони змінюють колір, щоби злитися з заднім фоном. Дослідження показали, що міняти колір хамелеона змушує світло, температура, волога, голод, спрага, роздратування, переляк. Іноді вони використовують яскраві кольори щоби відлякати ворога. Також зміна забарвлення допомагає особинам спілкуватися між собою.

● Більшість хамелеонів змінюють колір від коричневого до зеленого й чорного, але деякі можуть ставати практично будь-якого кольору. Зміна відбувається менш ніж за 20 секунд.

● Хамелеони народжуються зі спеціальними клітинами з кольоровим пігментом всередині. Ці клітини лежать шарами під зовнішньою шкірою хамелеона. Вони називаються хроматофорами. Верхній шар хроматофор має червоний або жовтий пігмент, нижній блакитний або білий. Коли ці клітини змінюються, змінюється й колір шкіри хамелеона. Хроматофори змінюються, отримуючи сигнал від мозку. Цей сигнал «говорить» клітинам розширитися або скоротитися. Через це пігменти змішуються, як фарба. 
Цікаві факти про хамелеонів

 

● У хамелеонів дуже добрий зір як для рептилій, це дає їм змогу бачити дрібних комах із великої відстані (5–10 м).

● Очі хамелеона можуть обертатися і фокусуватися незалежно один від одного й бачити різні предмети одночасно. Це дає їм огляд на 360 градусів навколо їх тіла. Виявивши здобич, очі можуть бути сфокусовані в одному напрямку.
Цікаві факти про хамелеонів

 

● Лапи хамелеона добре пристосовані для лазіння по гілках. На кожній ступні по п’ять пальців, які об’єднані в плоскі секції по 2 або 3 пальці, через що їх лапи схожі на щипці. З допомогою таких лап хамелеон може міцно хапатися за тонкі або товсті гілки. Кожен палець забезпечений гострим кігтем, що дає змогу хапатися за поверхні при лазінні.
Цікаві факти про хамелеонів

● Хамелеони погано чують. Як і змії, вони не мають зовнішніх або середніх вух. Однак, це не означає, що хамелеони глухі. Вони можуть визначити звук на частоті в діапазоні 200–600 Гц.

● Зазвичай, самці більш «прикрашені» ніж самиці. Багато з них мають на голові та обличчі «прикраси» у вигляді носових відростків або рогових виступів. В інших можуть бути великі гребені на голові.

● Хамелеони можуть бачити як у звичайному, так і в ультрафіолетовому світлі. В ультрафіолеті хамелеони стають більш товариськими й активними й люблять грітися на сонечку, у такому світлі вони також більше готові до розмноження, тому що він позитивно впливає на їх епіфіз. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах