Бурий ведмідь

 

Ведмідь — найбільший хижак, який мешкає на суші, належить до сімейства ведмежих. Місцем проживання цих тварин є переважно північна півкуля. Ареал проживання: ліси, степи, гори й навіть льоди Арктики.

 

Цікаві факти про ведмедів

● Усього у ведмежому сімействі 8 видів: бурий, білий, Барибал, гімалайський, очковий, губач, малайський, велика панда.

● На території південної півкулі живе тільки один вид сімейства — очковий. Цей зникомий вид проживає на території Південної Америки, ці ведмеді не впадають у сплячку на відміну від своїх північних родичів.

● В Антарктиді, Африці та Австралії ведмедів немає.

● З усіх видів сімейства ведмежих, найбільшою вагою володіє білий ведмідь. Його маса коливається від 300 до 600 кг. Самці за своїми габаритами вдвічі більші за самиць. Найменші розміри дісталися малайському ведмедю.

● Ведмеді криволапі і клишоногі. Іноді вони стоять на 2-х лапах із правого боку, іноді з лівого. Кігті задніх кінцівок коротші за кігті передні. Ці тварини запросто можуть ходити на задніх лапах. 

● Гімалайський ведмідь вищий за всіх своїх родичів. Зате панда має 6-ть пальців, а в барибала — найдовші вуха.

● Самиця ведмедя досягає віку дітонародження до 4-х років. Пологи у ведмедиці проходять раз у 3–4 роки. Вона відмінна мама й піклується про своє потомство до 3-х років.

● Ведмежатко з’являється на світ нічого, не бачачи, не чуючи й без «шубки». Тільки в панди малюк, на відміну від інших новонароджених дитинчат ведмедів, покритий тонким шаром хутра.

● У «ведмежій сім’ї» молодші ведмежата перебувають під наглядом старших. Годує «мама» своїх дитинчат молоком, яке вчетверо калорійніше коров’ячого.

● У сплячку взимку впадають усі види сімейства, крім білого ведмедя, панди, й очкового ведмедя. «Сон» за тривалістю може тривати 6-ть місяців і значно виснажує організм тварини. Його вага зменшується вдвічі. Скорочується обмін речовин, знижується пульс. Причому весь цей час тварина не випорожнюється. Іноді ведмідь не встигає поповнити запаси організму перед сплячкою і прокидається взимку. Такі ведмеді дуже небезпечні, їх називають шатунами. Голод змушує їх нападати навіть на людей.

● Ближніми родичами сімейства ведмедів є вовки, лисиці, собаки.

● Ведмеді відмінні спортсмени і вміють добре плавати, стрибати, лазити по деревах. Володіють відмінною реакцією, мають хороший зір і чудовий слух, прекрасно розрізняють кольори й наділені тонким нюхом. Наприклад: білий ведмідь може стрибати на 2,5 метра і плисти понад 100 км, не роблячи зупинок і перерв. А грізлі в бігу не поступаються коням.

● Серцебиття звіра в нормальному стані приблизно 35–45 ударів на хвилину.

● Середня тривалість життя ведмедів у природних умовах приблизно 30 років. Що цікаво, у неволі вони доживають до 50 років.

● Ведмідь досить розумна істота і може нейтралізувати дію мисливських капканів, кидаючи в них палиці, каміння і пруття. Він прекрасно знає й пам’ятає всі свої грибні та ягідні «угіддя». Згідно з дослідженнями, волохатий звір за своїми здібностями не поступається мавпам.

● Раціон білого ведмедя складається тільки з м’яса, решта його родичів не гребують і рослинною їжею. Люблять вони ласувати й медом, часом руйнуючи бджолині гнізда. А панда обожнює їсти бамбук і може запросто з’їсти 20 кг свіжих пагонів унікальної трави. Губачі люблять ласувати термітами, а грізлі — метеликами, яких вони поглинають у величезних кількостях. У животі білого ведмедя може міститися до 70 кг їжі.

● У країнах Азії органи тварини використовуються в лікувальних цілях. Є навіть спеціальні «ведмежі ферми».

● Ведмідь — символ столиці Німеччини. Його зображення є на прапорах, гербах, монетах.

● У Європі ця тварина асоціюється з Росією. Воно й не дивно, адже саме з Росії в Європу доставляли дресованих ведмедів ще 400 років тому. Крім того цей звір часто стає жертвою алкогольної залежності.

● Бурий ведмідь занесений до Червоної книги. Безконтрольне полювання на цього хижака різко скоротило популяцію. До речі, ведмідь такий живучий, що навіть черга з автомата Калашникова в притул його не вб’є, потрібні набої з високою забійною силою.

● У давнину на ведмедів полювали з рогатиною. Це вважалося особливою забавою серед воїнів. Рогатина — це особливий спис із міцним держаком, широким лезом і поперечиною для обмеження глибини рани, щоби ведмедя тримати на відстані.

● Ведмеді розумні й добре піддаються дресуванню, тому їх часто можна побачити в цирку як артистів. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах: