Написати коментар
Александр Македонський: цікаві факти про видатного полководця

 

Один із найбільш видатних правителів і полководців у світовій історії, Александр Македонський, створив величезну імперію, що розкинулася на половину відомого тоді світу. Щоправда, незабаром після його смерті держава розпалася. Володіння великого правителя простягалися на Європу, Азію й частину Африки, і це при тому, що до влади він пройшов у 20 років, а прожив усього 32! 

 

Цікаві факти про Александра Македонського

● Дата народження Александра Македонського достеменно не відома, але більшість вчених сходяться на думці, що він народився в 323 році до нашої ери.

● На престол Александр зійшов у віці 20 років, після смерті батька Філіпа ІІ, але, коли майбутньому царю було всього 16, йому довелося заміщати батька на час його відсутності. Скориставшись моментом, бунтівники підняли в цей час повстання, але вони не очікували, що юний царевич придушить його швидко й успішно. Як показали подальші події, за своє життя Александр Македонський не програв взагалі жодного бою.

● У короткій біографії Александра Македонського відзначено, що він був дуже марнославним. Багато захоплених міст він перейменовував на свою честь, і на піку завоювання таких налічувалося приблизно 70! Ще одне місто він назвав на честь свого вірного коня Буцефала. А своєму другу Гефестіону, що загинув у бою, завойовник присвятив два храми, що викликало в консервативному еллінському суспільстві хвилювання, подібна ініціатива була визнана неповагою до релігії.

● У ході своїх завоювань, Александр сам наділяв себе гучними титулами. В офіційній біографії Александра Македонського він іменується царем Азії, фараоном Єгипту й ще десятком високих звань.

● До мудреців і вчених Александр Македонський усе життя ставився з великою пошаною. Почасти це було зумовлено впливом Арістотеля, який був його вчителем і наставником. На його прохання Александр навіть збирав на всіх захоплених землях зразки ґрунтів і рослин, відправляючи їх назад до Греції для вивчення.

● Одного разу Александр зустрівся зі знаменитим мудрецем Діогеном, аскетом, який, згідно з легендою, жив у бочці. Але коли Александр Македонський запитав Діогена, що він може зробити для великого мудреця, той відповів, що цар може відійти в сторону й не затуляти йому Сонце. Правителю така зухвала відповідь навіть сподобався.

● Дослідники й історики, по крупицях збирали біографію Александра Македонського, і зійшлися на думці, що цар не відрізнявся атлетичною статурою. Але він навчався військовому ремеслу з дитинства, і завжди подавав своїм солдатам приклад, йдучи в бій у перших рядах. Тому у військах він користувався безмежною повагою.

● На захоплених землях Александр проводив дуже мудру політику, бажаючи включити підлеглі території до складу своєї імперії, цар не заливав їх потоками крові, а намагався завоювати їх лояльність. Наприклад, після захоплення Персії, Александр почав одягатися, як перський цар і взяв собі в дружини двох перських принцес, а також змусив своїх наближених наслідувати його приклад. Він вважав, що підкорені ним народи будуть відчувати себе більш комфортно, коли їх новий правитель буде дотримуватися їхніх звичаїв.

● Після приходу до влади Александр Македонський наказав усунути всіх інших претендентів на престол, щоб уникнути конкуренції. Пощадив він тільки одного свого брата, який був слабкий розумом, а тому не становив загрози. Подібний підхід пізніше впродовж століть практикувався в Османській імперії. Але Александру це відгукнулось, після його смерті всі, хто мав до нього відношення, включно з жінками й дітьми, були відразу перебиті, і його рід перервався назавжди.

● Поняття про вірність у нього були непохитні. Відомо, що цар завжди карав перебіжчиків із ворожих армій, які намагалися своєю зрадою купити собі життя й багатство. Сам Александр заявляв, що той, хто зрадив один раз, рано чи пізно зрадить знову.

● Античні автори стверджували, що Александр Македонський і його воїни були захищені обладунками з матеріалу, який називався ліноторакс. Його виготовляли з кількох шарів льону, які скріплювалися кістковим клеєм. Ліноторакс добре захищав від стріл і холодної зброї, при цьому, не обмежував рухи, як металеві панцири. Британський історик Пітер Коннолі вже у двадцятому столітті відновив цей матеріал. Виявилося, що таке спорядження важить приблизно 3,5 кг, у той час, як металева кіраса майже вдвічі більше.

● Гай Юлій Цезар, знаменитий римський імператор, вважав Александра Македонського ідеальним прикладом для наслідування.
Стратегія цього великого полководця й донині вивчається у військових академіях.

● Саме завдяки походам Александра Македонського почалося поширення грецької культури на Сході, що заклала основу еллінізму.

● Греція і Македонія й донині сперечаються, ким же насправді був Александр Македонський більшою мірою — греком чи македонцем.

● Обставини смерті Александра Македонського досі є предметом суперечок. У літописах досить докладно описані симптоми лихоманки, яка тривала 10 днів і зрештою звела його в могилу. Ймовірно, він або підхопив якусь хворобу, або був отруєний ворогами, яких у нього зі зрозумілих причин вистачало.

● Саркофаг із тілом Александра Македонського був втрачений багато століть тому. Поки він знаходився в єгипетській Александрії, його відвідували фараони та імператори, зокрема, Гай Юлій Цезар. Зараз одна з теорій стверджує, що гробниця знаходиться на дні Червоного моря, оскільки частина давньої Александрії дійсно пішла під воду. Але розкопки під водою вести занадто складно. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter