Герберт Веллс: цікаві факти про письменника-фантаста

 

Англійський письменник Герберт Веллс був надзвичайно різнобічною людиною, а політ його фантазії не знав меж. У царині наукової фантастики він є конкурентом Жуля Верна, і якщо останній започаткував цей жанр, то Веллс гідно його продовжив. 

 

Цікаві факти про Герберта Веллса

● Народився майбутній письменник-фантаст 21 вересня 1866 року в передмісті Лондона. Його батько був садівником, а пізніше професійним гравцем у крикет. Мати працювала служницею в заможному будинку (пізніше Веллс опише цей будинок у романі «Тоно Бунге»). 

● Є в короткій біографії Герберта Веллса один цікавий момент, через який усе його життя склалося саме так, а не інакше. Виявляється, у дитинстві він зовсім не цікавився книгами доти, поки у віці 8 років випадково не зламав собі ногу! Перелом надовго прикував його до ліжка, і, сходячи з розуму з нудьги, він почав читати, щоби хоч якось розважитися. Книги так захопили юного Герберта, що він став завзятим читачем, і незабаром загорівся бажанням почати писати самостійно.

● Багато письменників-фантастів «передбачали» наукові відкриття, які пізніше дійсно відбувалися. У житті Герберта Веллса такі передбачення теж були — наприклад, ідею про чотиривимірний простір він висловив за десяток років до Ейнштейна. Також він передбачив війни із застосуванням отруйних газів (Перша Світова), лазери, бойові літаки, Другу світову війну, атомну бомбу, що була застосована в ході цієї самої Другої світової. Створюється таке враження, ніби він дійсно бачив майбутнє.

● Політичні погляди Герберта Веллса були досить незвичайні для британця — він був соціалістом. У той час, як багато інших його співвітчизників бачили в СРСР лише «червону загрозу», письменник тричі відвідував СРСР, й особисто був знайомий із Леніним і Сталіним.

● Найвідомішими його творами є «Невидимець», «Війна світів», «Машина часу». Насправді ж за своє життя Герберт Веллс опублікував приблизно 40 романів, безліч праць у галузі політики і філософії, книги для дітей, низку кіносценаріїв і величезну кількість публікацій.

● У 1938 році в США відбулася одна з найвідоміших містифікацій у світі. Радіопостановка «Війни світів» Герберта Веллса була подана радіостанцією як реальний репортаж про вторгнення марсіан, що призвело до безпрецедентної паніки. Коли обман розкрився, розлючені мешканці ледь не повісили радіоведучих на найближчому дереві, але поліції вдалося відбити їх у натовпу.

● У книгах Герберта Веллса вперше в історії літератури трапляється таке поняття, як паралельні світи. Зараз ця ідея популярна й у кінематографі, і в літературі, і вона здається нам звичною, але Веллс був першим, хто її придумав і ввів у вжиток.

● Незважаючи на відсутність художньої освіти, письменник відмінно малював. Картин Герберт Веллс не писав, але невеликі малюнки робив часто, часом залишаючи їх навіть на полях книг, які читав. Пізніше безліч його малюнків було зібрано шанувальниками його творчості в єдину колекцію.

● Після того, як до влади в Німеччині прийшов Адольф Гітлер, книги Веллса в цій країні негайно потрапили в чорний список. А сам письменник був включений в особливий секретний список, у якому були перераховані відомі громадяни Великобританії, які мають бути арештовані після успішного її захоплення Німеччиною. Але цим планам не судилося здійснитися.

● На Нобелівську премію з літератури письменника номінували чотири рази, але він так її й не отримав. Причому відкинули його кандидатуру з досить незвичайної причини — через надмірну популярність у межах одного жанру. Для читачів усього світу Герберт Веллс був саме письменником-фантастом, незважаючи на його роботи в інших жанрах.

● Твори Веллса були екранізовані кілька десятків разів, причому перша екранізація відбулася ще в 1919 році, понад сто років тому. Однак, у нього вистачало не тільки шанувальників, але і критиків — так, Артур Конан Дойл, який придумав знаменитого Шерлока Холмса, відгукувався про його творчість досить прохолодно.

● У 1889 році Веллс влаштувався вчителем у невелику приватну школу Хенлі Хаус. Серед предметів, які він викладав, були англійська та малювання. Власником школи був Джон Вінс Мілн, а його син, Алан Александр Мілн, навчався в цій школі. Так, майбутній автор «Війни світів» був шкільним учителем майбутнього автора «Вінні-Пуха».

● Веллс страждав від діабету й був засновником британської спілки діабетиків. Сьогодні це найбільша в Британії благодійна й наукова організація, яка допомагає людям, що страждають від діабету.

● Помер Герберт Веллс 13 серпня 1946 року у віці 79 років, від ускладнень на тлі важких проблем з обміном речовин. Тіло Письменника було кремовано, а його прах згодом був розсіяний у затоці Ла-Манш. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.