Цікаві факти про Миколая Коперника

 

Миколай Коперник (1473—1543)  видатний астроном, польсько-німецького походження. Більшості людей він відомий тим, що створив «Геліоцентричну систему», згідно з якою, Сонце розташовується в центрі, а всі планети обертаються навколо нього. Про це він написав у своїй книзі «Про обертання небесних сфер». 

 

Цікаві факти про Миколая Коперника

● Головною роботою в житті Коперника була Геліоцентрична система світу, що пояснює механіку небесних тіл. Спочатку вона вільно поширювалася, але потім Церква стала забороняти її «через підрив засад», а її автора піддавати гонінням. І це попри те, що видатний вчений сам мав духовний сан, відмінно розбирався в богослов’ї і взагалі був дуже релігійною людиною. Ватикан і зовсім офіційно визнав, що Миколай Коперник мав рацію, лише в 1835 році.

● Цікаво, що в короткій біографії Миколая Коперника він іменується польським вченим, хоча народився він у Пруссії, а його мати була німкенею. Така плутанина зумовлена ​​тим, що місто Торунь, у якому геніальний вчений з’явився на світ, у той момент дійсно входило до складу Пруссії, і контролював його Тевтонський орден. Однак, за підсумками Тридцятилітньої війни частина прусських земель, включно з містом Торунь, відійшли Польщі.

● Вільно знаючи давньогрецьку мову, Коперник зробив перший в історії людства переклад із цієї мови — на польську. Однак, польською він у роботі зазвичай не користувався. Невідомо жодного документа, який він би написав цією мовою. Свої роботи він записував або рідною німецькою, або латиною.

● Саме він поклав початок першій науковій революції. Але в Геліоцентричної системи світу Коперника була одна помилка — він вважав, що всі планети обертаються навколо Сонця по кругових орбітах. Згодом астроном Йоганн Кеплер, що спирався на його праці, встановив, що планетні орбіти насправді мають еліпсоїдну форму.

● Велику частину життя Коперник прожив у місті Фромборк, що на півночі Польщі. І він зробив для нього немало добра, зокрема, він облаштував там монетний двір, а також спроєктував і сконструював систему водопостачання, яка подавала воду прямо в будинки.

● Миколай Коперник добре розбирався в лікарській справі, і був дуже відважною людиною. Тому що, коли в Європі на початку XVI століття вибухнула епідемія чуми, Коперник у костюмі чумного доктора особисто виходив на вулицю кожен день, відвідуючи хворих і намагаючись їм допомогти. Хоча, як ми знаємо, лікувати чуму в той час ще не вміли, а застосовувані методи були неефективними.

● Коперник стверджував, що на ідею про Геліоцентричну систему світу його наштовхнули праці Арістотеля. Цей давньогрецький мислитель теж вважав, що це Земля обертається навколо Сонця, а не навпаки. Але праці Коперника не є переробленням праць Арістотеля з них він запозичив тільки основну ідею.

Читайте також:
Три докази Арістотеля про те, що Земля має форму кулі

● Над своєю Геліоцентричною системою світу Коперник працював приблизно 40 років, постійно вносячи в неї уточнення і зміни. У процесі він поширював рукописні конспекти своєї теорії, які розійшлися по всій Європі. До моменту завершення роботи над нею він уже був широко відомий як видатний астроном.

● Вивчаючи біографію Коперника, не можна не звернути увагу на те, що він зробив низку важливих відкриттів не тільки в галузі астрономії, але і в економіці. Це зробило його досить впливовою людиною, але він так ніколи й не розбагатів. Просто вченого не цікавило взагалі нічого, крім науки, тому за багатством він не гнався. З цієї ж причини він ніколи так і не одружився, і помер, не залишивши після себе нащадків.

● В останній рік життя Коперник був частково паралізований, а останні місяці провів у комі, померши у віці 70 років від інсульту.

● Могила видатного вченого загубилася, і довгий час вважалася втраченою, доки її не виявили у 2005 році, у місті Фромборк, де він прожив більшу частину життя.

● Пам’ятники великому вченому є не тільки в Польщі, але й у низці інших країн, зокрема, в Німеччині й Канаді.

● На честь Миколая Коперника названий кратер на Марсі, подвійна зоряна система в сузір’ї Рака, астероїд, кратер на Місяці, хімічний елемент Коперницій і багато чого ще.

● Вулиці названі на честь Коперника є в багатьох містах різних країн світу, зокрема й в Україні.

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах