Чи було яблуко: 17 цікавих фактів про Ісаака Ньютона

 

Сер Ісаак Ньютон — видатний фізик, астроном і математик. Він залишив свій слід в історії як творець основ фізики та природознавства. За своє життя він відкрив закон всесвітнього тяжіння, три основних закони механіки, також він розробив «теорію світла», поклавши початок основам сучасної оптики. Ще до його заслуг відносять диференціальне й інтегральне числення, а також безліч інших відкриттів та досліджень. 

 

Цікаві факти про Ісаака Ньютона

● Народився майбутній геній 4 січня 1643 в сім’ї фермера. Він з'явився на світ передчасно й був хворобливою дитиною. І попри це, він пережив епідемію чуми, і дожив аж до 84 років. Для того часу це було неймовірно довге життя.

● Ісаак із дитинства більше захоплювався наукою, ніж спілкуванням з однолітками, постійно майстрував механічні іграшки по типу сонячних годинників, млинів, й інших механізмів. Можна сказати, що свій науковий шлях він почав ще в дитинстві.

● Уже в школі в Ньютона виявилося безліч талантів, які відзначалися вчителями. Його родичі намагалися виростити з нього скватера, але їх спроби не увінчалися успіхом. Мати дозволила Ісааку закінчити школу під тиском вчителів, і він продовжив свою освіту в Кембриджі.

● Ще бувши студентом, Ньютон намагався пояснити всі явища, що відбуваються в довкіллі з наукової точки зору. Він захопився математикою, й у 21 рік Ісаак уже зробив відкриття — він вивів формулу бінома, який назвали його ім’ям.

● Після закінчення навчання в Кембриджському університеті, Ньютон працював там професором математики. Однак відвідуваність його лекцій була вкрай низькою.

● Легенда про яблуко, яке впало на голову Ньютону, стала широко відомою завдяки Вольтеру. Насправді Ньютон спостерігав падіння з вікна, а більш поширена версія свідчить, що яблука не було в принципі. Вчений сам планомірно просувався до відкриття закону всесвітнього тяжіння, і навряд чи яблуко має якесь значення.

● На першому логотипі корпорації Apple був зображений Ньютон під яблунею. Від такого логотипу компанія відмовилася через велику кількість дрібних деталей.

● Чимало праць Ісаак Ньютон присвятив оптиці, і саме він уперше розділив спектр на 7 кольорів червоний, жовтий, помаранчевий, фіолетовий, синій, блакитний і зелений.

● Займаючись дослідженням оптики, Ньютон розробив телескоп, який давав змогу морякам розраховувати точний час по розташуванню зірок. Цей винахід зробив Ньютона почесним членом Королівського товариства.

● Ньютон був обраний у палату лордів, був призначений наглядачем монетного двору й через деякий час його управителем. У 1703 році його обирають президентом Королівського товариства. Ньютону присуджують титул лицаря.

● Крім наукових відкриттів, вчений запропонував наносити на ребро монети насічку — гурт. Потрібно це було для того, щоби позбавити шахраїв можливості непомітно зрізати маленькі шматочки з країв монет, що виготовлялися зі срібла й золота. Зараз насічка на ребрі монети залишається традицією. Хоча, монету з насіченим гуртом важче підробити, так що це цілком корисна традиція.

● Через те, що Ньютон був вкрай не балакучим, багато своїх праць він опублікував тільки через десятки років, часто тільки за наполяганням знайомих. Як він сам казав, такі публікації неминуче розширюють коло спілкування, а цього він не бажав.

● Значна частина його праць була присвячена алхімії. Однак, своїх досліджень у цій галузі учений не публікував. Сам він у неї вірив, хоча пізніше алхімія була визнана лженаукою. А в особистій його бібліотеці алхімії було присвячено приблизно 10 % всіх книг.

● Деякі праці Ньютона так і не побачили світ, адже в його лабораторії сталася пожежа. Сам Ісаак стверджував, що 20 років праць знищила його собака, перекинувши свічку.

● Ісаак ніколи не був одружений і не залишив потомства.

● Наприкінці життя у вченого стався нервовий зрив, він посварився з небагатьма друзями. Вважається, що причиною цього стала ртуть, адже він займався алхімією. При дослідженнях його волосся в 1979 році, там виявили підвищений вміст ртуті. Однак на противагу цьому, у нього ніколи не кровоточили ясна, а шевелюру він зберіг до глибокої старості.

● Помер видатний науковець в 1727 році, у віці 84 років. Похований у Вестмінстерському абатстві. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах