Піфагор

 

Піфагор Самоський (570—497 до н. е.) — один із найвідоміших давньогрецьких філософів, містиків і математиків, творець релігійно-філософської школи. Якщо судити по короткій біографії Піфагора, то його життя було наповнене дивовижними подіями, і сучасники вважали його чи не найвидатнішим вченим усіх часів і народів, який знав усі таємниці Всесвіту.

 

Біографія Піфагора

Збереглися історичні свідчення про походження Піфагора. Його батьком був Мнесарх, родом із Тиру, який отримав громадянство Самоса, а матір’ю Партенід або Піфаіда, яка була родичкою Анке, засновника грецької колонії на Самосі.

 

Навчання

Якщо слідувати офіційній біографії Піфагора, то в 18 років він вирушив у Єгипет, до двору фараона Амасіса, до якого його відправив Самоський тиран Полікрат. Завдяки протекції, Піфагор потрапив на навчання до єгипетських жерців і був допущений у храмові бібліотеки. Вважається, що мудрець провів у Єгипті приблизно 22 роки.

 

Вавилонський полон

У Вавилон Піфагор потрапив як полонений царя Камбіза. У країні він пробув приблизно 12 років, навчаючись у місцевих магів і жерців. У віці 56 років він повернувся до рідного Самоса. 

 

Філософська школа

Свідчення вказують на те, що після всіх своїх поневірянь Піфагор осів у Кротоні (Південна Італія). Там він заснував філософську школу, більше схожу на якийсь релігійний орден (послідовники Піфагора вважали можливим переселення душі й реінкарнацію; вважали, що людина повинна благими справами заслужити місце у світі Богів, а поки цього не станеться, душа так і буде повертатися на Землю, «вселяючись» у тіло тварини або людини), де пропагувалися не тільки знання, а й особливий спосіб життя.

Саме Піфагор і його учні, у яких авторитет вчителя був незаперечний, ввели в обіг слова «філософія» і «філософ». Цей орден фактично прийшов у Кротоні до влади, але через поширення антипіфагорейських настроїв, філософ був змушений виїхати в місто Метапонт, де й помер, приблизно в 497 році до н.е.

 

Особисте життя

Відомо ім’я дружини Піфагора — Теано. Також відомо, що у філософа були син і дочка.

 

Відкриття 

Саме Піфагору, як вважають більшість дослідників, належить відкриття відомої теореми про те, що квадрат гіпотенузи прямокутного трикутника дорівнює сумі квадратів катетів.

Вічним опонентом Піфагора був Геракліт. Арістотель ніколи не цитував Піфагора у своїх працях, а ось Платон вважав Піфагора найбільшим філософом Греції, купував праці піфагорійців і часто цитував їх судження у своїх трактатах.

 

 Цікаві факти про Піфагора

● Цікаво, що народження Піфагора передбачила дельфійська Піфія (звідси й таке ім’я, адже «Піфагор» у перекладі з грецької — «передбачений Піфією»). Батько хлопчика був попереджений про те, що його син народиться надзвичайно обдарованим і принесе багато користі людям.

У вченні Піфагора цифри мали найважливіше значення, і його послідовники вірили, що з допомогою цифр і чисел можна розкрити всі таємниці Всесвіту. Сам Піфагор був такий знаменитий, що його вчення переродилося в доктрину на стику філософії та релігії. Є багато підтверджених свідчень того, що його учні готові були йти на смерть, але не зрікатися піфагорейства. 

Через поширення вчення Піфагора, по містах Стародавньої Греції навіть траплялися конфлікти. Представники знаті які пройнялися його догматами намагалися змінити закони у своїх містах відповідно до правил Піфагора, що вилилося в криваві заколоти. Згідно з найпопулярнішою версією, сам філософ загинув під час одного з таких заколотів.

Піфагор вірив у реінкарнацію, вважаючи, що душа людини перероджується в різних живих істот цикл за циклом доти, поки повністю не очиститься. З цієї причини він був вегетаріанцем, і закликав людей не їсти м’яса, прирівнюючи вживання його в їжу до канібалізму. Піфагор також стверджував, що пам’ятає свої минулі реінкарнації, і що в одній із них він був одним з оборонців Трої, які загинули під час Троянської війни.

За життя Піфагор не писав книг і трактатів. Він ділився всіма своїми знаннями з учнями в усній формі, вважаючи, що довіряти таємниці книгам, які можуть бути викрадені, не можна. У результаті, багато відомостей про життя Піфагора виявилися загубленими, а складати його біографію почали лише через кілька століть після смерті мудреця.

Вправляючи мозок, Піфагор не забував вправляти й тіло. Достовірних відомостей про його зовнішність не збереглося, але відомо, що він був фізично міцний. Ба більше, він неодноразово брав участь у кулачних боях на Олімпійських іграх, і виходив переможцем.

Саме Піфагор першим в історії висловив припущення про те, що наша планета куляста. Пізніше, через багато століть, саме на його роботу в цьому напрямку спиралися багато інших вчених — Джордано Бруно, Миколай Коперник і Галілео Галілей.

Одним із найвідоміших досягнень Піфагора є доказ Евкліда, також широко відоме, як «піфагорові штани». Але, згідно з однією з теорій, цю знамениту формулу Учений не винайшов сам, і запозичив у халдейських мудреців у Стародавньому Вавилоні.

Піфагору належить дуже цікавий винахід — «чаша жадоби». Ця місткість завдяки своєму хитрому пристрою не дає змоги людині випити більше певного обсягу рідини. Докладніше...

У Біографії Піфагора зазначено, що він володів феноменальним даром переконання. Кожен його виступ на публіці поповнював ряди його учнів і прихильників безліччю добровольців, незважаючи на те, що для приєднання до школи Піфагора людина повинна була відмовитися від володіння матеріальним майном. Аскетизм у всьому — одне зі складових вчень піфагорейської філософської школи.

Усе життя Піфагора його особистість була оповита таємницею, причому його власні учні активно цьому сприяли. Вони наділяли свого лідера надприродними силами, здатністю розуміти мову тварин і навіть стверджували, що його справжнім батьком був хтось із богів Олімпу.

Біографи по-різному описують життя Піфагора. Певні різночитання є в працях Геракліда, Ефсевія Кесарійського, Діогена, Порфирія. Згідно з працями останнього, філософ або загинув унаслідок антипіфагорейського заколоту, або сам заморив себе голодом в одному з храмів, оскільки не був задоволений результатами своєї праці. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.