Арістотель

 

Про знаменитого давньогрецького філософа Арістотеля, чиї фрази сьогодні стали безсмертними цитатами, знають, мабуть, усі. Поряд із Сократом і Платоном, Арістотель у всьому світі вважається одним із найбільших філософів і мислителів, які коли-небудь жили, а його вплив на науку і філософські роздуми не викликає сумніву й сьогодні, через майже 2400 років після його смерті.

 

Коротка біографія Арістотеля

Арістотель народився в 384 році до нашої ери в родині лікаря, саме цим обумовлена величезна кількість його майбутніх праць у галузі фізіології та анатомії. У 15 років Арістотель стає сиротою, і його дядько, який узяв хлопчика під своє опікунство, розповідає йому про вже дуже знаменитого в той час вчителя Платона в Афінах.

У 18 років Арістотель самостійно дістався до Афін і вступив до академії Платона, шанувальником якого вже був три роки. Згодом, завдяки своїм успіхам у науковій діяльності Арістотелю надали місце викладача в академії. 

Через кілька років, македонський цар Філіпп II запросив філософа виховувати свого сина Александра III (у майбутньому великого полководця). Знайомство Александра й Арістотеля було не довгим: у 339 році до н.е., Філіпп II помер і спадкоємець уже не потребував навчання, та й не до нього йому було в цей складний кризовий час для Македонії. Арістотель повернувся до Афін уже популярним і відомим вченим, загалом, завдяки своєму зв’язку з царським двором.

В Афінах він заснував власну школу під назвою лікея (так називався храм Аполлона). Спосіб навчання учнів у Арістотеля був специфічним: він читав лекції про метафізику, фізику й діалектику, прогулюючись по саду під зеленню дерев. Оскільки ситуація в Афінах загострювалася з кожним днем, а Арістотель вважався одним із наближених Александра Македонського, він залишив Афіни влітку 323 року до н.е., й оселився в Халкіді в Греції, де й помер через рік.

 

Захоплення Арістотеля

У своєму житті Арістотель приділяв дуже багато часу дослідженню життя тварин: вивчав життя комах, розтинав земноводних і плазунів, склав безліч томів опису молюсків, риб і ссавців. Одне з висловлювань Арістотеля говорить: «Той, хто пізнає початок речей і стежить за їхнім поступовим розвитком, дізнається їх найкраще».

Праця Арістотеля «Історія тварин», стала одним із найвідоміших творів Античності. А систематика тваринного світу, створена Арістотелем, була обов’язковим предметом у школах до часів К. Ліннея (1707—1778).

За часів Арістотеля був період віри в переселення душ. Сам Арістотель вважав, що найголовніше в організмі людини це серце, яке формується раніше за інші органи. Саме воно, за переконаннями вченого, є розумовим центром живої істоти. Мозок же тільки виробляє рідину, що охолоджує серце.

 

Цікаві факти про Арістотеля

● Арістотель писав два варіанти робіт. Одні були призначені для широкої публіки, отже були набагато більш зрозумілі звичайним людям. Інші були призначені для студентів і викладачів філософії.

Філософ написав багато книг і заміток для викладання своїм учням. На жаль, більшість із них були втрачені і збереглася лише третина його робіт.

Арістотеля заведено вважати першим відомим ерудитом в історії. Крім філософії, Арістотель також працював у таких наукових областях, як біологія, зоологія, астрономія й ботаніка. Він навіть регулярно їздив зі своїм другом Теофрастом на острів Лесбос і вивчав там життя рослин і тварин.

Для того, щоби зрозуміти, наскільки важливим був його внесок у ботаніку, варто згадати про те, що саме Арістотель був першим, хто пояснив, що рослина цвіте найкраще у «вигідних для неї місцях». Сучасні екологи називають це — «займає свою нішу».

Крім науки, Арістотель також вніс істотний внесок в область етики, логіки, метафізики, музики, поезії, політики й театру. Наприклад, в уцілілої частини його книги під назвою «Поетика» давньогрецький філософ розмірковує про трагедійну й епічну поезію.

Випередивши свій час, Арістотель твердо вірив, що Всесвіт є вічним, а також, що в нього немає ні початку, ні кінця. Незважаючи на те, що він розумів, що все може змінитися, філософ принципово вважав, що загальні умови завжди залишаються тими самими. 

Пізнавальні книги для розвитку

Арістотель також вважається піонером в області метеорології. Він любив вивчати і спостерігати за природними явищами. Завдяки працям по метеорології, він був одним із небагатьох людей давнини, які міркували про комети й метеорити і про різні типи погоди, а також описував веселку, грім, блискавку і вітер. Він також згадав у своїх роботах землетруси, які на його думку, є результатом підземних вітрів.

Інший великий філософ давнини, римський політичний діяч, юрист, оратор, політолог і конституціоналіст Цицерон неодноразово згадував Арістотеля у своїх працях. Його літературний стиль Цицерон називав «рікою золота».

Велика частина інформації, яку сьогодні люди знають про Арістотеля, передавалася в основному через мусульманських вчених і філософів, які дбайливо зберігали його листи, коли давньогрецька цивілізація була в скрутному становищі, у таких місцях, як Персія, Єгипет та Індія.

Арістотель був першим грецьким філософом, який проявляв великий інтерес до тварин. Багаторічне вивчення тварин дало змогу Арістотелю класифікувати їх на різні групи й різновиди.

Арістотель, на думку багатьох істориків і вчених, був найрозумнішою людиною в історії. Його теорії вплинули на історію людства більше, ніж роботи будь-якої іншої постаті. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter