Цікаві факти про Арістотеля

 

Про знаменитого давньогрецького філософа Арістотеля, чиї фрази сьогодні стали безсмертними цитатами, знають, мабуть, усі. Поряд із Сократом і Платоном, Арістотель у всьому світі вважається одним із найбільших філософів і мислителів, які коли-небудь жили, а його вплив на науку і філософські роздуми не викликає сумніву й сьогодні, через майже 2400 років після його смерті.

 

Коротка біографія Арістотеля

Арістотель народився в 384 році до нашої ери в родині лікаря, саме цим обумовлена величезна кількість його майбутніх праць у галузі фізіології та анатомії. У 15 років Арістотель стає сиротою, і його дядько, який узяв хлопчика під своє опікунство, розповідає йому про вже дуже знаменитого в той час вчителя Платона в Афінах.

У 18 років Арістотель самостійно дістався до Афін і вступив до академії Платона, шанувальником якого вже був три роки. Згодом, завдяки своїм успіхам у науковій діяльності Арістотелю надали місце викладача в академії. 

Через кілька років, македонський цар Філіпп II запросив філософа виховувати свого сина Александра III (у майбутньому великого полководця). Знайомство Александра й Арістотеля було не довгим: у 339 році до н.е., Філіпп II помер і спадкоємець уже не потребував навчання, та й не до нього йому було в цей складний кризовий час для Македонії. Арістотель повернувся до Афін уже популярним і відомим вченим, загалом, завдяки своєму зв’язку з царським двором.

В Афінах він заснував власну школу під назвою лікея (так називався храм Аполлона). Спосіб навчання учнів у Арістотеля був специфічним: він читав лекції про метафізику, фізику й діалектику, прогулюючись по саду під зеленню дерев. Оскільки ситуація в Афінах загострювалася з кожним днем, а Арістотель вважався одним із наближених Александра Македонського, він залишив Афіни влітку 323 року до н.е., й оселився в Халкіді в Греції, де й помер через рік.

 

Захоплення Арістотеля

У своєму житті Арістотель приділяв дуже багато часу дослідженню життя тварин: вивчав життя комах, розтинав земноводних і плазунів, склав безліч томів опису молюсків, риб і ссавців. Одне з висловлювань Арістотеля говорить: «Той, хто пізнає початок речей і стежить за їхнім поступовим розвитком, дізнається їх найкраще».

Праця Арістотеля «Історія тварин», стала одним із найвідоміших творів Античності. А систематика тваринного світу, створена Арістотелем, була обов’язковим предметом у школах до часів К. Ліннея (1707—1778).

За часів Арістотеля був період віри в переселення душ. Сам Арістотель вважав, що найголовніше в організмі людини це серце, яке формується раніше за інші органи. Саме воно, за переконаннями вченого, є розумовим центром живої істоти. Мозок же тільки виробляє рідину, що охолоджує серце.

 

Цікаві факти про Арістотеля

● Арістотель писав два варіанти робіт. Одні були призначені для широкої публіки, отже були набагато більш зрозумілі звичайним людям. Інші були призначені для студентів і викладачів філософії.

Філософ написав багато книг і заміток для викладання своїм учням. На жаль, більшість із них були втрачені і збереглася лише третина його робіт.

Арістотеля заведено вважати першим відомим ерудитом в історії. Крім філософії, Арістотель також працював у таких наукових областях, як біологія, зоологія, астрономія й ботаніка. Він навіть регулярно їздив зі своїм другом Теофрастом на острів Лесбос і вивчав там життя рослин і тварин.

Для того, щоби зрозуміти, наскільки важливим був його внесок у ботаніку, варто згадати про те, що саме Арістотель був першим, хто пояснив, що рослина цвіте найкраще у «вигідних для неї місцях». Сучасні екологи називають це — «займає свою нішу».

Крім науки, Арістотель також вніс істотний внесок в область етики, логіки, метафізики, музики, поезії, політики й театру. Наприклад, в уцілілої частини його книги під назвою «Поетика» давньогрецький філософ розмірковує про трагедійну й епічну поезію.

Випередивши свій час, Арістотель твердо вірив, що Всесвіт є вічним, а також, що в нього немає ні початку, ні кінця. Незважаючи на те, що він розумів, що все може змінитися, філософ принципово вважав, що загальні умови завжди залишаються тими самими. 

Арістотель також вважається піонером в області метеорології. Він любив вивчати і спостерігати за природними явищами. Завдяки працям по метеорології, він був одним із небагатьох людей давнини, які міркували про комети й метеорити і про різні типи погоди, а також описував веселку, грім, блискавку і вітер. Він також згадав у своїх роботах землетруси, які на його думку, є результатом підземних вітрів.

Інший великий філософ давнини, римський політичний діяч, юрист, оратор, політолог і конституціоналіст Цицерон неодноразово згадував Арістотеля у своїх працях. Його літературний стиль Цицерон називав «рікою золота».

Велика частина інформації, яку сьогодні люди знають про Арістотеля, передавалася в основному через мусульманських вчених і філософів, які дбайливо зберігали його листи, коли давньогрецька цивілізація була в скрутному становищі, у таких місцях, як Персія, Єгипет та Індія.

Арістотель був першим грецьким філософом, який проявляв великий інтерес до тварин. Багаторічне вивчення тварин дало змогу Арістотелю класифікувати їх на різні групи й різновиди.

Арістотель, на думку багатьох істориків і вчених, був найрозумнішою людиною в історії. Його теорії вплинули на історію людства більше, ніж роботи будь-якої іншої постаті. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах