Написати коментар

Багато людей люблять походи, але не всі знають, як вибрати хороший намет. Розмір, вага, конструкція, матеріал — все це має значення та впливає на вартість. Як вибрати намет, що відповідає вашим туристичним уподобанням, можна дізнатися з цієї статті.

Перед Вами мануал по вибору туристичного намета. Яким він повинен бути, щоб не замерзнути в горах? Який намет слід придбати для сімейного відпочинку? І про що говорить маркування намета? Відповіді на ці та інші запитання — у цій статті.

 

Чи потрібен у поході намет?

Якщо коротко — так. Звичайно, можна ночувати в спальнику під навісом, але це:

• некомфортно (ночами, навіть літніми, на природі холодно, може піти дощ або піднятися сильний вітер — метеопрогнози не завжди збуваються);

• небезпечно (комахи, змії, дрібні гризуни — далеко не повний перелік джерел «гострих відчуттів» при ночівлі просто неба).

Тому прийміть як аксіому: намет у поході необхідний. 

 

Який намет підійде саме вам?

Відповідь залежить від відповіді на інше питання: якому виду відпочинку на природі ви віддаєте перевагу?

1) Якщо вам подобаються обладнані кемпінги з автопарковкою, то можете сміливо брати великий намет.

Кемпінговий намет — це великий високий намет, часто з тамбуром і вікнами. Призначений для автотуризму, відпочинку з сім'єю і ночівлями на одному місці протягом 3-4 днів. Плюси: комфортні умови (можна стояти в повний зріст), велика місткість. Мінуси: велика вага, погана прогріваність.

2) Якщо ви плануєте довгу пішу або велосипедну подорож, важливими критеріями стають вага і розмір укриття. Вам знадобиться трекінговий намет.

Трекінговий намет — це невеликий намет, що використовується для рівнинних походів, відпочинку вздовж туристичних стежок. Плюси: легкий, зручний в транспортуванні. Мінуси: не розрахований на сильний вітер і дощ.

3) Ще більш важливими габарити та вага намета стають під час походу в гори або по пересіченій місцевості. Тут потрібен вже штурмовий намет.

Штурмовий (або високогірний) намет — це ультралегкий намет, призначений для серйозних походів (складний маршрут, тривалі переходи). Плюси: дуже легкий і надійний, не боїться сильного вітру, швидко встановлюється і збирається. Мінуси: зазвичай, маленький (навіть одній людині може бути тісно).

 

Що таке сезонність намета?

Новачки помилково вважають, що якщо поділяти намети сезонно, то повинні бути весняні, літні, осінні і зимові. Насправді виділяють:

• Літні намети. Для теплої або жаркої погоди. Важливий момент тут — це вентиляція: тканина добре продувається, а край тенту, зазвичай, піднятий над землею. Але такий намет не врятує від сильного вітру або дощу.

• Трьохсезонні намети. Назва говорить сама за себе — розраховані на три основних похідних пори року (весна, літо, осінь). Виготовляються з більш щільної тканини, завдяки чому можуть витримати і холодні демісезонні вітри та проливні дощі.

• Зимові (або всесезонні) намети. Призначені для використання в складних кліматичних умовах (сніг, вітер), але можуть застосовуватися і влітку в спокійну погоду. Відрізняються стійкістю конструкції, щільним водонепроникним матеріалом.

 

Як визначитися з розміром?

Удава у відомому мультику вимірювали папугами, а намети вимірюють чоловіками. Як відомо буває: одномісний намет, двомісний, тримісний і так далі. У першому випадку це означає, що в наметі комфортно розміститься (з усім скарбом) один дорослий чоловік; у другому — два; в третьому — три і так далі.

«Чоловіки бувають різні», — скажете ви. Вірно. Тому, щоб отримати більш чітке уявлення про габарити намета, перед покупкою вивчіть в Інтернеті його довжину і ширину. Потім «відтворіть» ці розміри у себе на підлозі, візьміть спальник і спробуйте розміститися в цьому квадраті. Вдалося? Можна брати! Ні? Можливо, варто купити двох - або тримісний намет. 

  

 

Скільки шарів вибрати?

В залежності від конструкції, намети діляться на одношарові і двошарові.

У першому випадку намет виготовляється з непромокального тенту і являє собою єдине полотно. його легко складати та встановлювати. Але є істотний недолік — конденсат. У вологу або жарку погоду він неминуче утворюється на внутрішніх стінках. Якщо не забезпечити вентиляцію, прокинетесь в мокрому спальнику. На щастя, вчені активно працюють над розв'язанням цієї проблеми — вигадують різні «дихаючі» і при цьому непродувні тканини. Намети з мембранними тентами вже є на ринку, але коштують вони досить дорого.

Двошаровий намет складається з водонепроникного тенту (зовнішній шар) і легкого «дихаючого» тента (внутрішній шар). Між ними, зазвичай, 10-15-сантиметровий проміжок. Такий намет трохи важчий, зате в ньому не накопичується конденсат, при цьому він надійно захищений від дощу.

Ще одна перевага двошарових наметів — наявність тамбура.

Тамбур — це додатковий простір під зовнішнім тентом намету. Служить для зберігання речей і брудного взуття.

 

Чи потрібні в наметі вікна?

В цілому, ні. Зазвичай, в наметі ви знаходитесь вночі — дивитися нема на що. Якщо розглядати вікно як додатковий вентиляційний отвір, то при двошарових конструкціях у цьому немає потреби, а в одношарових з завданням подачі свіжого повітря прекрасно справляється прочинена блискавка на вході.

Єдиний вийняток — кемпінгові намети. У цьому випадку намет з вікнами схожий на будинок і створює більший затишок.

 

Якому матеріалу віддати перевагу?

Poly Taffeta 210T PU 3000 — це не магічне заклинання, але, побачивши подібний напис в описі намета, недосвідчений турист може впасти в транс. Що означають всі ці цифри та літери?

Насправді все просто. При виготовленні наметів використовують два види тканин:

• поліамідні (Nylon);

• поліефірні (Polyester).

Перші досить міцні та доступні за ціною, але при цьому легко розтягуються при намоканні, та чутливі до ультрафіолету.

Другі — ще більш міцні і при цьому не рвуться при намоканні, але коштують дорожче. Таким чином, перше слово у маркуванні намета (Poly) означає, що він зроблений з поліефірного матеріалу.

Taffeta — це найбільш поширений спосіб плетіння нитки. Крім нього, є ще Oxford (створює додаткову міцність і, зазвичай, використовується для дна намета) і Rip Stop (збільшує міцність завдяки армованій нитці, при цьому не обтяжує вагу).

Наступний елемент (210Т) — це щільність плетіння. Вона вимірюється в тексах і впливає на міцність матеріалу. Чим більше Т, тим щільніша, міцніша і важча тканина. Крім того, маркування намета може містити цифри та літеру D. Так позначається товщина ниток, з яких зроблений матеріал. Цей показник також впливає на міцність і вагу намета.

Нарешті, PU означає, що тканина просочена поліуретаном, завдяки чому є водостійкою. Є також силіконове просочення (SI), він більш якісний і довговічний, але і більш дорогий.

Поліуретаном покривають матеріал з внутрішньої сторони. При цьому два шари PU-просочення забезпечують водонепроникність 3 000 мм водяного стовпа; три шари — 5 000 мм. Силіконове покриття наноситься зовні. Тут прийнятний рівень водонепроникності — 2 000 мм.

Отже, якому матеріалу віддати перевагу? Якщо ви вибираєтеся на природу нечасто і при цьому тримаєтеся протоптаних туристичних стежок, то вам цілком підійде намет з нейлону з плетінням Taffeta або Rip Stop і щільністю від 190Т до 210Т. Гарним доповненням до цього буде силіконове водовідштовхувальне просочення. 

 

Яким має бути дно намета?

Міцним, міцним і ще раз міцним! Дну намета доводиться найважче: його ви ставите на гострі камені, на сніг, на пісок.

Зазвичай, дно виготовляють із того ж матеріалу, що і зовнішній тент. Підходять для цього нейлонові тканини з плетінням Oxford, з щільністю плетіння не менш 210T і товщиною ниток не менш 210D. Але головний показник — водонепроникність. Бажано, щоб матеріал дна витримував від 5 000 мм водяного стовпа.

Іноді дно виготовляють також з армованого поліетилену (позначається він PE, тарпаулинг). Цей матеріал практично водонепроникний, досить доступний за ціною, але значно важчий за поліестер та нейлон.

Крім того, багато наметів мають так звану спідницю, яка перешкоджає задуванню вітру і потраплянню опадів між внутрішнім і зовнішнім тентом.

Спідниця — це додаткова смужка тканини по периметру намета. Може бути пришитою або знімною.

Намет зі спідницею є сенс купувати, якщо ви збираєтеся в зимовий похід: вона забезпечить додаткове тепло. Для трекінгових літніх наметів спідниця — непотрібний вантаж. Через неї тільки буде накопичуватися конденсат.

 

Яку конструкцію вибрати?

Можна виділити три основні форми туристичних наметів:

1. Півсфера.

Складається з двох і більше дуг, перехрещених між собою, створюючи тим самим купол. Це універсальна і дуже популярна форма. Намети у формі півсфери можна використовувати навіть в екстремальних походах: вони витримують сильний вітер, з них легко скочується вода.

  

2. Напівбочка.

Зазвичай, великий і просторий намет (часто з тамбуром). Дуги такого намета паралельні одна одній і не перехрещуються між собою. Не відрізняється особливою стійкістю і не витримає будь-яку негоду. Така конструкція часто трапляється у кемпінгових наметів.

   

3. Будиночок.

Двосхилі намети у вигляді будиночка вважаються класикою. Дощ і сніг легко скочуються з них, але вітростійкість конструкції залишає бажати кращого. Крім того, даний вид намета вважається найбільш важким з точки зору установки.

Крім того, туристи-одинаки досить часто віддають перевагу одномісному безкаркасному намету. Вони легкі і компактні, фактично це просто тент, прикріплений на мотузках до дерев або тримається на декількох стійках (зазвичай палицях).

 

Поради щодо експлуатації.

Купивши намет, не поспішайте відразу ж відправлятися в ліс. Для початку зберіть його вдома, щоб зрозуміти, як він влаштований, і в поході збирати і розбирати його швидко і легко. Після цього пройдіться по швах водовідштовхувальним аерозолем, щоб напевно захиститися від вологи. А щоб намет служив вам довго, після повернення з походу не забудьте його гарненько просушити.

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter