«Помах крил метелика в Бразилії може викликати торнадо в штаті Техас» Едвард Лоренц.

«Ефект метелика» - термін у природничих науках, що позначає властивість деяких хаотичних систем. Незначний вплив на систему може мати великі та непередбачувані ефекти де-небудь в іншому місці та в інший час.

Термін «Ефект метелика» виник в 1972 році завдяки американському метеорологу Едварду Лоренцу, що виступив з лекцією на тему: «Чи може помах крил метелика в Бразилії викликати торнадо в Техасі?». Для стеження за погодою Лоренц використовував комп'ютерну модель, в якій округляв на кілька порядків довгі ряди цифр, вважаючи, що нічого не станеться. Однак він виявив, що це повністю змінило прогноз погоди в світі.

Відкриття Лоренца спростувало уявлення про те, що всі процеси в світі підпорядковані жорстким законам, а причини чітко відповідають наслідкам. Помах крил метелика символізує дрібні зміни в первісному стані системи, які викликають ланцюжок подій, що ведуть до великомасштабних змін.

Метафора «Ефект метелика» в теорії хаосу виражає, що хаос - це передбачувана випадковість. Навіть найменше втручання в минуле може стати причиною найнесподіваніших парадоксів в сьогоденні.

Об'єкти, відправлені в минуле, неминуче змінять його найнепередбачуванішим чином, що стане причиною часового парадокса. Часові парадокси поділяються на кілька категорій.

Парадокс дідуся. Згідно з цим парадоксом, ви змінюєте минуле таким чином, що існування справжнього стає неможливим. Наприклад, відправившись у минуле, ви можете знищити свого предка, що робить ваше власне існування логічно неможливим.

Інформаційний парадокс. Згідно з цим парадоксом, інформація приходить з майбутнього, а це означає, що у неї немає початку. Наприклад, уявімо, що якийсь вчений створив машину часу і відправляється в минуле, щоб розповісти секрет подорожі в часі самому собі в юні роки. У цього секрету не буде початку, оскільки та машина часу, яку створить молодий вчений, не буде винайдена ним самим; секрет її конструкції буде переданий йому його старшим втіленням.Парадокс «шахрая». Припустимо, людина знає, яким буде її майбутнє, і здійснює якийсь вчинок, що робить існування такого майбутнього неможливим. Наприклад, ви створюєте машину часу, яка може забрати вас в майбутнє, де виявляєте, що ви лікар і незадоволені своєю професією. Після повернення в даний час, ви вирішуєте стати астрофізиком, тим самим, роблячи неможливим існування побаченого майбутнього (стати лікарем). Це схоже на «парадокс дідуся», але на цей раз ви змінили майбутнє, яке вже бачили.

Існує гіпотеза, яка зветься «теорією багатьох світів»: її суть полягає в тому, що всі можливі численні світи можуть існувати одночасно. Щоб відповісти на це запитання, фізикам довелося взяти до уваги два разючих рішення: або існує Космічний Розум, що стежить за всіма нами, або існує нескінченна кількість квантових всесвітів.

Відомий астрофізик сучасності Стівен Хокінґ переконаний, що наш Всесвіт не єдиний. Згідно з сучасною фізичною М-теорією (мембранна теорія), існує величезна кількість всесвітів, створених буквально з нічого, і їхнє створення не вимагало втручання будь якої надприродної істоти  («Великий задум»). Ці множинні всесвіти виникли природним чином як наслідок фізичних законів.

Оскільки еволюція Всесвіту відбувається не однорідно, а швидкість, з якою наднові зірки рухаються від нас, збільшується, вчені висунули гіпотезу існування гіпотетичних паралельних світів і паралельних Всесвітів.

Відомі фізики Нільс Бор і Вернер Гейзенберг припустили, що квантовий світ залежить від спостерігача. Спостереження за об'єктом є взаємодією, що змінює як стан об'єкта, так і стан спостерігача.

Сам факт нашого спостереження вносить зміну в досліджуваний об'єкт. З цього можна зробити висновок, що ми зможемо змінити навколишній світ, якщо у нас вийде побачити його по-іншому. Що це означає? Якщо кожен прожитий день буде таким же, як учора, зміни не відбудуться. А це означає, що ми не скористаємося «Ефектом метелика».

У хаотичному світі важко передбачити, які варіації виникнуть в даний час і в даному місці. Крихітна зміна в одному місці може привести до великих змін в іншому. Випадково кинута фраза може змінити все розуміння того, що відбувається, і дати логічне пояснення  вчинкам. Наші наміри можуть змінювати світ. Думки матеріальні і мають вимірну масу.

Майбутнє - багатоваріантне. У нашому чотиривимірному просторі одночасно існує як прямий, так і зворотний хід часу. Людина одночасно живе всіма своїми інкарнаційними відображеннями в багатовимірному Полі Подій, де не тільки минуле впливає на майбутнє, а й навпаки.

Прогнози можна сприймати як попередження про можливі ситуації в майбутньому, а можна за допомогою прогнозів програмувати це саме віртуальне майбутнє. Всі події відбуваються в, так званому, Полі Подій, де поняття часу відсутнє. Все відбувається одночасно, але ми сприймаємо те, що відбувається, як якусь тимчасову послідовність «вчора-сьогодні-завтра».

Кожен з нас може навести безліч прикладів того, як, опинившись у потрібний час, і в потрібному місці, одні з легкістю досягають того, чого інші не можуть втілити, навіть з більшими зусиллями. Причина в тому, що складні системи неоднорідні, в них є області, особливо чутливі до впливів. Невеликі втручання в ці зони значно впливають на всю систему.

Французький математик, Жюль Анрі Пуанкаре сказав: «... може статися, що малі відмінності в початкових умовах викличуть дуже великі відмінності в кінцевому явищі, мала помилка в перших породить величезну помилку в останньому. Передбачення стає неможливим, і ми маємо справу з явищем, яке розвивається з волі випадку».

Коли дитина в гніві кидає іграшку зі своєї колиски, можливо, перестають існувати цілі світи ... 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах.