Написати коментар

 

«Психопат!» - Обурюємося ми, коли хтось починає поводитися дивно. Але хто такі психопати та соціопати насправді, і навіщо вони заважають нам жити?


Психопат і соціопат - два терміни, які в популярній психології використовують для опису людей з антисоціальним розладом особистості. Між ними є відмінності.

Але спочатку про те, що їх об'єднує. Загальна особливість соціопата і психопата - ігнорування безпеки інших людей, їх почуттів і прав, схильність до обману і маніпулювання. Втім, всупереч поширеній думці, такі люди не завжди запальні та схильні до насильства.

Діагноз може бути встановлений, якщо у людини, крім загальних критеріїв розлади особистості, спостерігаються не менше трьох з наступних симптомів:

 • Регулярно порушує закони та нехтує соціальними нормами.
 • Постійно бреше та обманює інших людей.
 • Імпульсивний, не здатний планувати заздалегідь.
 • Дратівливий і агресивний, схильний до частих бійок.
 • Мало піклується про безпеку свого оточення.
 • Безвідповідальний, не здатний виконувати фінансові зобов'язання.
 • Не відчуває докорів сумління чи каяття, заподіюючи шкоду іншим людям.

Ці симптоми починають проявлятися у віці 15 років, а років через десять людина вже на півдорозі до серйозного особистісного розладу. У чому ж все-таки різниця між психопатом і соціопатом?


Особливості психопата

1. Психопатія, швидше за все, вроджений розлад - до появи таких властивостей особистості є генетична схильність. Дослідження показують, що у психопатів недостатньо розвинені ті відділи мозку, які зазвичай відповідають за регулювання емоцій і контроль імпульсів.

2. Зазвичай, психопатам важко створювати надійну емоційну прихильність у відносинах з іншими людьми. Натомість вони вибудовують штучні, поверхневі відносини, щоб маніпулювати близькими з найбільшою для себе вигодою. Люди для них - просто пішаки, призначені для реалізації їх особистих цілей. І якої би шкоди вони не завдавали оточенню, психопати вкрай рідко відчувають каяття з приводу власних дій.

3. Як не дивно, в очах оточення вони мають вигляд чарівних, надійних, порядних людей, з нормальною, стабільною роботою. У деяких з них навіть є сім'ї і зовні ніби міцні відносини з партнером.

4. Досить часто вони добре освічені, багато чому можуть навчитися самостійно. Опинившись замішаним у якійсь кримінальній історії, психопат зробить все, щоб мінімізувати ризик покарання. Він ретельно спланує справу і передбачить всі можливі варіанти розвитку подій.


Приклади психопатів в кіно

 • Декстер (герой американського серіалу «Декстер», 2006-2013);
 • Антон Чигур (герой Хав'єра Бардема в однойменному фільмі братів Коенів, 2007);
 • Патрік Бейтмен в «Американському психопаті»
 • Мері Херрон (2000).


Особливості соціопата

1. Соціопатія - результат впливу певних факторів середовища, наприклад  сімейної атмосфери, в якій росла дитина, фізичного або емоційного насильства або якась інша дитяча травма.

2. Соціопати поводяться ще більш ексцентрично і непередбачувано, ніж психопати.

3. Маючи ті ж проблеми з формуванням прихильностей, деякі з них, таки можуть підтримувати з кимось особистий зв'язок або відчувати себе своїм у групі однодумців. Але вони нездатні  утримуватися на одній і тій же роботі або демонструвати світові хоча б видимість нормального сімейного життя.

4. Здійснюючи злочин, соціопати діють необдумано та імпульсивно. Їх легко розгнівати, що загрожує спалахом насильства. У силу цих особливостей небезпечний вчинок соціопата простіше передбачити.


Приклади соціопатів в кіно

Джокер в «Темному лицарі» Крістофера Нолана (2008);

Алекс в «Заводному апельсині» Стенлі Кубрика (1971).


Хто з них більш небезпечний?

І той і інший представляють небезпеку для суспільства, принаймні допоки не будуть намагатися впоратися зі своїм розладом. Але психопати все ж більш небезпечні, тому що вони не відчувають ні найменшого почуття провини за свої вчинки. Вони здатні емоційно усуватися від здійснюваних дій.

А для людини, позбавленої співпереживання, чужі страждання просто не мають жодного сенсу. Багато відомих серійних вбивць були психопатами. Але далеко не всі психопати та соціопати були або будуть вбивцями.

Психопатія і соціопатія - дві різні грані антисоціального розладу особистості, який діагностується приблизно у 1-3% населення. Він частіше трапляється у чоловіків і переважно у людей, які страждають алкоголізмом, наркоманією та токсикоманією.

Психопати більш маніпулятивні та привабливі, їм легше створювати видимість нормального життя і мінімізувати свою участь у протизаконних діях. Соціопати більш ексцентричні, легко впадають в сказ і нездатні вести хоч якесь нормальне життя. Вони творять зло нерозважливо і не замислюючись про наслідки. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter