«Помилка тих хто вижив» —  цікава логічна пастка

Існує теорія — "помилка тих, хто вижив". Її ідея полягає в тому, що не можна робити висновок лише на підставі досвіду переможців. Якщо хочете дізнатися правду — запитайте у тих, хто програв.

Цей термін належить математику Абрахаму Вальду. Спочатку він був застосований до пошкоджень літаків союзників під час Другої Світової Війни.

Втрати літаків були катастрофічними — одне вдале попадання могло перетворити бойову машину на купу брухту. Але занадто обважувати літаки бронею не можна — адже їм потрібно ще й бомби нести. Тому потрібно було вибирати.

Спостерігаючи за бомбардувальниками, які поверталися на аеродроми, посічені кулями, командування вирішило, що треба зміцнити ті частини корпусу, які найбільше нагадували друшляк: крила, нижня частина корпусу, і хвостова частина — адже очевидно, що в них потрапляли найчастіше.

Помилка тих хто вижив

Але Вальд першим зрозумів, що це логічна пастка, адже літаки з цими ушкодженнями — виживали. І, що справжньою загрозою є не ті ушкодження, з якими літаки поверталися додому, а ті, які їх знищували — і які тому вивчити було не можливо. Якщо з діркою від кулі в крилі літак може летіти — потрібно дивитися туди, де дірки немає — можливо саме тому, що туди не влучили, екіпаж і зміг повернутися живим.

Що заважало військовим зробити цей простий висновок самостійно? Все було просто — загиблі літаки залишалися на полі бою, і відповідно випадали з аналізу.

"Помилка тих, хто вижив" — принцип, який можна застосувати для будь-якої сфери життя. "Ті, що вижили" — це ті, хто досягнув максимального успіху у своїй справі. Вони привертають загальну увагу, їх хочеться слухати або читати. Але всі вони — повернулися на свої аеродроми. Вивчати та копіювати їх сильні сторони — все одно що вивчати літаки які вижили...  

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах