Написати коментар
Тадж Махал

 

Індійський мавзолей Тадж Махал відноситься до рукотворних чудес світу. Цей храм духовності та велична пам’ятка архітектури несе в собі чарівну легенду про кохання та є одним з найбільш популярних місць, що відвідують туристи щодня. Мавзолей внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та визнаний найкращим взірцем індо-мусульманської архітектури.

Легенда про кохання 

Індійський шах Джахан безповоротно закохався в красуню Мумтаз Махал і взяв її у дружини, не дивлячись на низьке походження. За 19 років у шлюбі жоден похід чи інше політичне рішення не приймалося шахом без обговорення з коханою. Бувши щасливою у шлюбі,  Мумтаз Махал народила чоловіку 13 дітей, однак померла, народжуючи 14-го. Серце володаря розривалось від болю та втрати. 

Тому він вирішив увічнити ім’я дружини в мармурі, з якого збудували храм. 22 роки кропіткої праці та 20 000 пар людських рук будували витвір мистецтва, якому немає рівних по всьому світу й досі. Легенда говорить, що Джахан настільки був шокований розкішшю мавзолею, що наказав відрубати руки головному архітектору, аби той не повторив свій шедевр. 

Цікаво, що метою шаха було возз'єднання своєї душі з коханою після смерті. На іншому березі ріки він хотів побудувати таку саму усипальницю з чорного мармуру для себе і з’єднати дві архітектурні споруди ажурним мостом. Однак, сімейні міжусобиці і війна за владу не дала цьому плану здійснитись. 

Архітектурна перлина Індії

Тадж Махал це не просто велична усипальниця з білого мармуру. Це цілий комплекс із, закритим з трьох сторін, парком та ансамблем з чотирьох мінаретів з куполами, що оточують сам мавзолей. Квадратний фасад й півкруглі ніші створюють відчуття невагомості пам’ятки архітектури, не дивлячись на всю помпезність та величність. Цьому також сприяють канали садів навколо мавзолею, що віддзеркалюють фасади.   

Ще однією особливістю Тадж Махалу є властивість змінювати колір. Це додає магічності, адже залежно від часу доби весь мавзолей з білосніжного може перетворитися на лілово-рожевий, або почати випромінювати срібне або золоте сіяння. При цьому, в дощ здається, що стіни Тадж Махалу геть прозорі. Індійська перлина архітектури є справжнім скарбом свого народу, адже в ній зібрана величезна колекція коштовностей зі всього світу. Малахіти, серлоки, бірюза, сапфіри й рубіни, що стали елементами декору стін у храмі.

Символи в архітектурному ансамблі  

Величезний комплекс несе в собі багато зашифрованих знаків та символів. Наприклад, хоч побудова чорного мавзолею-близнюка залишилася нездійсненною мрією Джахана, в Тадж Махалі існує навіть напис з цитатою з Корану, що зроблена з чорного мармуру. Кам’яні квіти, що не в’януть як любов шаха до дружини килимом покривають стіни храму. 

Символізм притаманний і для парку, що знаходиться в комплексі. У ньому ростуть кипариси, що в ісламі означають печаль, а на вхідних воротах висічені аяти (одкровення) з Корану, що закінчуються словами “Увійди в Мій рай!”. Так, убитий горем Джахан побудував для коханої окремий рай. 

Наразі, перлина Індії, що знаходиться в колишній столиці - Агрі, втрачає свою розкішність через нові тріщини на стінах та відсутність колишньої білосніжності. Багато коштовностей були вкрадені з храму. Однак, пам’ятка архітектури не втрачає своєї величності та розкішності. Тадж Махал досі залишається одним з 8 чудес світу та залишає незабутні враження своєю красою та атмосферою. 

 Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter