Пустеля Сахара

-Пустеля Сахара розташована на Півночі Африки та частково або повністю охоплює територію майже одинадцяти країн. Ця найбільша у світі пустеля займає площу понад 9 млн км², цілком можна порівняти з площею США.

-Сахара простягається на 1 600 км в ширину і близько 5 000 км в довжину зі сходу на захід. Кажуть, що тисячу років тому клімат в пустелі був більш вологий. Річ у тому, що в далекому минулому територія Сахари піддалася різним атмосферним змінам, що призвело до зміни кліматичних умов.

-Пустеля розділяє африканський континент на дві частини — Північну і субсахарську Африку. 

-Пустеля Сахара друга за величиною пустеля світу після Антарктиди, так так, Антарктида також пустеля. Технічно пустелею вважається місце, де за рік випадає менше ніж 254 мм опадів. 

-Сахара охоплює майже всі частини Північної Африки. Тягнеться від Червоного моря, включаючи ділянки середземноморського узбережжя, і до Атлантичного океану. У південному регіоні її кордоном є напівпосушливий район саван Сахель (Sahel), що відокремлює пустелю від субсахарської Африки. Однак кордони пустелі чітко не визначені, більш того, за останні тисячу років вони зазнали значних змін.

-Сахара проходить по території наступних країн: Алжир, Чад, Єгипет, Лівія, Марокко, Мавританія, Малі, Нігер, Судан, Туніс, Західна Сахара.

-Історія пустелі нараховує не менше 3 мільйонів років.

-Клімат Сахари комбінований: на півночі він субтропічний, а на півдні тропічний.

-Рельєф досить різноманітний, але в цілому вона являє собою плоскогір'я, що лежить на висоті 400-500 м над рівнем моря. Тут є підземні річки, які іноді випливають на поверхню, утворюючи оазиси. У таких природних оазисах добре розвивається рослинність. Ґрунт таких регіонів Сахари дуже родючий, тому там, де можлива іригація, виростає відмінний урожай.

-Частину території пустелі займають піщані дюни, які досягають висоти 180 метрів.

-Центральний регіон Сахари більш піднятий над рівнем моря, в порівнянні з іншими її районами.

-Центральне плато простяглося на 1600 км з північного заходу на південний схід. Висота його коливається від 600 до 750 м, деякі вершини досягають рівня 1800 м і навіть 3400 м.

-Найвищі точки піки Емі-Кусси (Emi Koussi) висотою 3415 м, Тахат (Tahat) - 3003 м, масив Тібетсі (Tibetsi) і нагір'я Ахаггар (Ahaggar).

-Можливо, це здасться дивним, але в зимовий час на гірських вершинах лежать снігові шапки.

-У східній частині Сахари Лівійській пустелі клімат найбільш сухий, тому тут є дуже мало оазисів. У цій частині зосереджені піщані території з великими дюнами, висота яких досягає 122 і більше метрів.

-Клімат пустелі Сахара дуже жаркий і сухий. Вдень тут буває дуже жарко, а вночі прохолодно.

-На території Сахари випадає всього 20 см опадів на рік. Саме з цієї причини тут проживає дуже невелика кількість населення, всього 2 мільйони людей.

-Раніше пустеля була родючою землею, де паслися слони, жирафи та інші тварини. Поступово вона ставала все більш посушливою, і родючий пейзаж перетворився в безплідний регіон, яким ми знаємо його сьогодні.

-Центральна частина Сахари виключно суха, з мізерною рослинністю або взагалі без неї. У місцях, де скупчується волога, тут іноді трапляються луки, пустельні чагарники, дерева і високі чагарники.

-Протягом останнього льодовикового періоду пустеля була більша, ніж зараз, вона тягнулася на південь за межі своїх сьогоднішніх кордонів.

-Кліматичні умови тут вважаються найжорсткішими у світі. Північно-східні вітри, що тут переважають, часто стають причиною піщаних бурь і мікроторнадо «dust devils» («пилові дияволи»).

-Арабська мова є найпоширенішою мовою Сахари, від Атлантики до Червоного моря.

-Сахара розділяється кількома регіонами: Західна Сахара, Центральне нагір'я Ахаггар (Ahaggar), гори Тібесті (Tibesti), Air Mountains (регіон пустельних гір і високих плато), пустеля Тенере (Tenere) і Лівійська пустеля (найпосушливіший регіон).

-Долина річки Ніл і гірські райони Нубійської пустелі на схід від Ніла географічно є частиною пустелі Сахара. Однак води Ніла перетворили цю територію Єгипту з безплідної пустелі в родючу сільськогосподарську територію. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter