Написати коментар
Пустеля Сахара

● Пустеля Сахара розташована на Півночі Африки та частково або повністю охоплює територію майже одинадцяти країн. Ця найбільша у світі пустеля займає площу понад 9 млн км², цілком можна порівняти з площею США.

Сахара простягається на 1 600 км в ширину і близько 5 000 км в довжину зі сходу на захід. Кажуть, що тисячу років тому клімат в пустелі був більш вологий. Річ у тому, що в далекому минулому територія Сахари піддалася різним атмосферним змінам, що призвело до зміни кліматичних умов. 

Пустеля розділяє африканський континент на дві частини — Північну і субсахарську Африку. 

Пустеля Сахара друга за величиною пустеля світу після Антарктиди, так так, Антарктида також пустеля. Технічно пустелею вважається місце, де за рік випадає менше ніж 254 мм опадів. 

Сахара охоплює майже всі частини Північної Африки. Тягнеться від Червоного моря, включаючи ділянки середземноморського узбережжя, і до Атлантичного океану. У південному регіоні її кордоном є напівпосушливий район саван Сахель (Sahel), що відокремлює пустелю від субсахарської Африки. Однак кордони пустелі чітко не визначені, більш того, за останні тисячу років вони зазнали значних змін.

Сахара проходить по території наступних країн: Алжир, Чад, Єгипет, Лівія, Марокко, Мавританія, Малі, Нігер, Судан, Туніс, Західна Сахара.

Історія пустелі нараховує не менше 3 мільйонів років.

Клімат Сахари комбінований: на півночі він субтропічний, а на півдні тропічний.

Рельєф досить різноманітний, але в цілому вона являє собою плоскогір'я, що лежить на висоті 400-500 м над рівнем моря. Тут є підземні річки, які іноді випливають на поверхню, утворюючи оазиси. У таких природних оазисах добре розвивається рослинність. Ґрунт таких регіонів Сахари дуже родючий, тому там, де можлива іригація, виростає відмінний урожай.

Частину території пустелі займають піщані дюни, які досягають висоти 180 метрів.

Центральний регіон Сахари більш піднятий над рівнем моря, в порівнянні з іншими її районами.

Центральне плато простяглося на 1600 км з північного заходу на південний схід. Висота його коливається від 600 до 750 м, деякі вершини досягають рівня 1800 м і навіть 3400 м.

Найвищі точки піки Емі-Кусси (Emi Koussi) висотою 3415 м, Тахат (Tahat) - 3003 м, масив Тібетсі (Tibetsi) і нагір'я Ахаггар (Ahaggar).

Можливо, це здасться дивним, але в зимовий час на гірських вершинах лежать снігові шапки.

У східній частині Сахари Лівійській пустелі клімат найбільш сухий, тому тут є дуже мало оазисів. У цій частині зосереджені піщані території з великими дюнами, висота яких досягає 122 і більше метрів.

Клімат пустелі Сахара дуже жаркий і сухий. Вдень тут буває дуже жарко, а вночі прохолодно.

На території Сахари випадає всього 20 см опадів на рік. Саме з цієї причини тут проживає дуже невелика кількість населення, всього 2 мільйони людей.

Раніше пустеля була родючою землею, де паслися слони, жирафи та інші тварини. Поступово вона ставала все більш посушливою, і родючий пейзаж перетворився в безплідний регіон, яким ми знаємо його сьогодні.

Центральна частина Сахари виключно суха, з мізерною рослинністю або взагалі без неї. У місцях, де скупчується волога, тут іноді трапляються луки, пустельні чагарники, дерева і високі чагарники.

Протягом останнього льодовикового періоду пустеля була більша, ніж зараз, вона тягнулася на південь за межі своїх сьогоднішніх кордонів.

Кліматичні умови тут вважаються найжорсткішими у світі. Північно-східні вітри, що тут переважають, часто стають причиною піщаних бурь і мікроторнадо «dust devils» («пилові дияволи»).

Арабська мова є найпоширенішою мовою Сахари, від Атлантики до Червоного моря.

Сахара розділяється кількома регіонами: Західна Сахара, Центральне нагір'я Ахаггар (Ahaggar), гори Тібесті (Tibesti), Air Mountains (регіон пустельних гір і високих плато), пустеля Тенере (Tenere) і Лівійська пустеля (найпосушливіший регіон).

Долина річки Ніл і гірські райони Нубійської пустелі на схід від Ніла географічно є частиною пустелі Сахара. Однак води Ніла перетворили цю територію Єгипту з безплідної пустелі в родючу сільськогосподарську територію. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter