Річка Ніл

Ніл єдина річка в Північній Африці, яка протікає по найбільшій у світі пустелі Сахара. Тільки завдяки Нілу і його родючій дельті, зародилася найдавніша цивілізація людства — Стародавній Єгипет.

Ніл — друга у світі за довжиною річка (найдовшою є Амазонка), її довжина становить 6853 км. Свій початок Ніл бере від двох річок в горах Східної Африки, а потім, випливає з озера Вікторія, утворюючи систему Рукакара → Кагера → Ніл.

Прокладаючи свій довгий шлях через пустелі, заболочені ділянки та зливаючись біля міста Хартум (судан) з двох річок, Білого Ніла, який приніс свої води з півдня та Блакитного Ніла зі сходу. 

Площа басейну Ніла дуже велика, до 3,4 млн км². Через відмінні природні умови басейну річки, та її неоціненне значення в житті народів, що оселилися на її берегах, Ніл — найдивовижніша річка у світі.

Найбільш примітним місцем за течією річки є її дельта. Це найродючіше місце на Землі. Тисячі років дельта годує народи Єгипту і її родючість не зменшується, в деяких районах дельти, збирають по три врожаї на рік.

Причиною такої дивної родючості є розливи Ніла в його нижній течії, коли річки, що впадають в Ніл, приносять величезну кількість родючого мулу через сезонні літні дощі, що випадають в абіссінських горах. Повінь триває до листопада. Такі повені відбуваються щорічно, тому шар мулу ніколи не виснажується. Під час повеней Ніл фантастично змінює свої води з чистих вони ніби без причини починають червоніти, потім приймають кривавий колір і залишаються такими поки не відбудеться розлив річки. Ближче до весни, Ніл повертається у свої береги, вода знову стає чиста. Такий феномен з забарвленням води відбувається завдяки частинкам мулу червоного кольору, які були принесені притоками в Ніл. 

Воду з Ніла з давніх часів використовували для зрошення, а мулисті наноси як високоефективне добриво. У сучасному Єгипті, у зв'язку з будівництвом Асуанської ГЕС, площа зрошуваних земель ще збільшилася. Асуанський гідрокомплекс здійснює постійний контроль за станом водного режиму Ніла, не допускаючи катастрофічних повеней. Водночас, кількість принесеного річками родючого мулу зменшилася через ГЕС.

У долині Ніла розташовані сучасні мегаполіси з давньою історією. Це Хартум, Луксор (стародавні Фіви), Каїр-Гіза, Александрія. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах