Могутній Еверест вже багато разів підкорювали відважні альпіністи, але це анітрохи не применшує його величі. Вершина що здіймається на багато кілометрів, складена з давніх порід, немов зверхньо дивиться вниз, на крихітних людей, що метушаться біля її підніжжя. Почуття, яке охоплює людину, яка дивиться на найвищу гору світу, складно описати словами — його треба випробувати.

 

Цікаві факти про Еверест.

-Друга і більш правильна назва вершини — Джомолунгма.

-Зараз висота піку Евересту становить 8 848 м, але через дії тектонічних сил вона іноді ледь змінюються.

-Атмосферний тиск на вершині Евересту становить лише третину від нормального, і переважна більшість людей там померло б від нестачі кисню. Втім, деякі альпіністи підкорювали цю вершину без кисневої маски.

-На вершині Евересту нерідкі ураганні вітри, що досягають швидкості до 200 км/год.

-Підійматися на Еверест можна з території двох країн, з Непалу або з Китаю, з Тибетського нагір'я.

-В середньому один підйом на Еверест з урахуванням всіх витрат, спорядження та супровід обходиться альпіністові в суму від 30 до 85 тисяч доларів.

-Серед усіх гір світу Еверест є найвищою вершиною, але не найнебезпечнішою. Інший гімалайський пік, Аннапурна, за статистикою сходжень є набагато небезпечнішим. Понад 30% спроб його підкорення закінчуються смертю альпініста. Рівень смертності при підкоренні Евересту коливається біля позначки 10%.

-Вперше людина підкорила вершину Евересту без кисневих масок і балонів в 1980 році. Рекорд встановив італієць Райнхольд Мессер. Ба більше, він встановив свій рекорд наодинці.

-Починаючи з 1969 року єдиним роком, коли на схилах Евересту не загинув жоден альпініст, був 1977.

-Взимку температура на вершині Евересту іноді опускається до позначки -60 градусів.

-Свою європейську назву гора отримала на честь англійського геодезиста Джорджа Евереста.

-Наймолодшому підкорювачеві Евересту було 13 років, а найстаршому — 80.

-Тіла загиблих альпіністів евакуювати вниз неможливо, тому вони залишаються прямо там, на схилах, і часто служать орієнтирами для інших підкорювачів гір. Багато з них зникають під снігом і в гірських ущелинах.

-Вершина Евересту виростає приблизно на 4 мм щороку через вплив тектонічних сил.

-Першою людиною, який на моторизованому параплані піднявся вище Евересту, став відомий екстремал-телеведучий Беар Гріллс.

-В середньому підйом на Еверест забирає у альпіністів близько 2 місяців з урахуванням часу на акліматизацію, і за цей час підкорювачі гір втрачають по 10-15 кг маси.

-Починаючи з 1974 року вершина Евересту підкоряється щорічно.

-Дозвіл на підйом на Еверест коштує 10-12 тисяч доларів. Цей податок стягується владою Непалу з усіх охочих зійти на вершину.

-До 2018 року на вершину Евересту було здійснено близько 5 тисяч успішних підйомів.

-Колись Еверест був океанським дном. За геологічними мірками гора досить молода — їй приблизно 60 мільйонів років. На висоті аж до 4 кілометрів на її схилах досі іноді знаходять скам'янілі останки морських істот.

-Згідно із законом кожен альпініст, спускаючись з Евересту, повинен принести з собою не менше 8 кг сміття. Якщо свого сміття у нього менше, треба зібрати чужий, якого на гірських схилах, на жаль, більше ніж достатньо. В іншому випадку доведеться заплатити ще 4 тисячі доларів.

-За всю історію підкорення Евересту трохи більше ніж 200 осіб дісталися до його вершини без використання кисневих масок.

-Багато жителів Непалу і Тибету вважають Еверест священною горою, і ставляться до неї з трепетом.

-Перший чоловік підкорив вершину Евересту в 1953 році, а перша жінка — в 1975.

-Аппа Тенцинг, один з місцевих провідників, які супроводжують туристів за плату, був на вершині Евересту частіше, ніж будь-хто інший. Він дістався до піка 21 раз, причому він ні разу не використовував кисневих балонів і масок.

-У 2001 році на Еверест успішно піднявся перший незрячий альпініст на ім'я Ерік Вейхенмайер.

-Найбільша група, яка коли-небудь підіймалася на Еверест, складалася з 410 китайських альпіністів.

-Непальці і шерпи звуть Еверест ім'ям Сагарматха.

-Павуки-скакуни живуть на Евересті аж до висоти до 6,8 км над рівнем моря, де вже немає майже ніякого життя.

-Гавайський вулкан Мауна-Кеа на кілометр з гаком вищий за Еверест, якщо рахувати не за рівнем моря, а від підніжжя до вершини. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter