Написати коментар

 

Екватор це умовна лінія, яка розділяє нашу планету на дві рівні частини — північну і південну півкулі. Він перетинає три континенти — Південну Америку, Африку та Азію, а також три океани — Тихий, Атлантичний та Індійський.

 

Цікаві факти про екватор

● Точна довжина екватора становить 40 075 696 метрів. Щоб пройти таку відстань пішки, зі швидкістю 5 км/год, без зупинок на відпочинок, людині потрібен був би майже цілий рік. Точніше, близько 8 000 годин.

Лінія екватора довша, ніж її аналог, що проходить через полюси. Причина цьому криється в формі нашої планети, яка трохи сплюснута завдяки обертанню навколо своєї осі. 

Лінія екватора проходить через такі країни: Колумбія, Еквадор, Бразилія, Габон, Республіка Конго, ДР Конго, Уганда, Кенія, Сомалі, Індонезія, Сан-Томе і Принсіпі.

На північ від екватора вода при зливі закручується за годинниковою стрілкою, а на південь — проти неї. А якщо зливати воду точно на екваторі, вода взагалі не закручується. Саме таким нехитрим способом мореплавці в давнину фіксували перетин екватора. Обумовлено це впливом сили Коріоліса.

У перекладі з латинської слово «екватор» означає «вирівнювати». 

Екватор ділить нашу планету на дві майже рівних півкулі — Північну і Південну. Чому «майже»? Тому що форма Землі не є ідеальною кулею.

Назва латиноамериканської країни Еквадор перекладається з іспанської як «екватор». Іспанські колонізатори назвали країну Еквадором через те, що вона по всій ширині перетинається екватором.

Вперше довжину екватора обчислив давньогрецький математик і астроном Ератосфен, причому майже точно. Згідно з його даними, довжина земного меридіана становить 250 000 стадій, тобто 40 000 км.

Річка Конго, що протікає в Центральній Африці, перетинає екватор двічі.

Згідно з давньою традицією моряків, всі судна, що проходять через екватор, повинні були відзначати Свято Нептуна. Під час цього свята, матроси які вперше прибули на екватор повинні були виконати спеціальний обряд. Згідно з ним, старі моряки повинні були обмазати новачків в мазуті і змушували викупатися в басейні або у відкритому морі, відрубувати їм волосся або бороди сокирою і т.д. Морякам, які виконали ці обряди, вручали спеціальний документ, який звільняв від обов'язку виконувати цей ритуал надалі.

Бразильське місто Макапа одночасно розташовується в Північній і Південній півкулях, оскільки через нього проходить лінія екватора. У Макапа навіть встановлено пам'ятник екватору.

Футбольний стадіон вищезгаданого міста також знаходиться на лінії екватора. Це означає, що одна частина глядачів розташовується в південній півкулі, а інша — в північній. Цей стадіон вміщає до 10 000 осіб.

На екваторі цілий рік панує літо, і різниця між денною та нічною температурами дуже мала, тому що сонячні промені рівномірно поширюються по всій території.

Екватор знаходиться дальше від центру Землі ніж Північний або Південний полюси, приблизно на 21 км.

Саме тут сонячні промені максимально рівномірно прогрівають земну поверхню.

На екваторі є льодовик. Це вершина вулкана Каямбе в Еквадорі, що здіймається на висоту 5 790 метрів над рівнем моря. Навіть прямі сонячні промені, які падають на екватор, не можуть їх розтопити.

Екватор проходить через території багатьох країн, проте, він не є найжаркішим регіоном на Землі — деякі віддалені від нього пустелі набагато спекотніші.

На екваторі людина важить менше, ніж на Північному полюсі. Так відбувається тому, що екватор розташований дальше від центру Землі, а значить, сила тяжіння тут менша.

Лінія екватора не перетинає території країни під назвою Екваторіальна Гвінея, незважаючи на її назву.

Гора Чимборасо, що розташована в Еквадорі (6 268 м) — найбільш віддалена від центру землі точка планети.

Галапагоські острови — екваторіальне царство птахів. Тут мешкає 85 видів пернатих, включаючи різні види пінгвінів.

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter