Написати коментар
Айсберг

 

Перші письмові свідчення про Арктику з’явилися тільки у 4 столітті до нашої ери. Завдяки греку на ім’я Піфей увесь світ дізнався про незвичайну красу Землі, що розташована у межах арктичної кліматичної зони. З того часу тисячі дослідників продовжують відкривати рослинний та тваринний світ Арктики, та надзвичайні природні явища, серед яких арктичні квіти чи крижані дощі. Та все ж стільки незвіданого приховано всередині льодового покриву і донині. 

До Арктики відносяться північні окрайки материків Америки, Азії, Європи, та майже увесь Північно-Льодовитий океан разом з островами. А також прилеглі частини Тихого та Атлантичного океанів. 

 

Крижані дощі

Середня температура в Арктиці становить близько -35°С. Звісно, тут дуже холодно, та й випадків, коли температура піднімаласят вище 0°С, зафіксовано небагато. Повітря залишається холодним та не встигає нагрітись від сонячних променів, які просто поглинаються льодовиками. До того ж тут часто буває туманно, опади зустрічаються у вигляді дрібного дощу. Арктиці притаманні так звані крижані дощі. Кожна крапля розбивається на маленькі та дрібні часточки, що розлітаються на всі сторони. 

 

Флора та фауна арктичної кліматичної зони

Тваринний та рослинний світ Арктики не дуже багатий, що пояснюється особливістю цієї кліматичної зони. На більшості території мерзлий ґрунт. Саме низькі температури визначають особливість фауни та флори Арктики. Та все ж саме тут можна зустріти понад 1000 видів моху, але у південній її частині. До того ж рослинний світ у цій частині Арктики багатий на низькорослі рослини, серед яких зустрічаються різноманітні чагарники, лишайники та інші. 

Оскільки Арктика охоплює Північно-Льодовитий океан, саме на цій території можна познайомитися близько із 500 видами риб. В арктичній кліматичній зоні можна зустріти таких тварин: білі ведмеді, олені, барани, тюлені, моржі. 

Здіймаються у повітря чайки, де-не-де пролітають гагарки, куріпки та білі сови. Тут можна помилуватись і арктичними квітами, які не зустрінеш деінде. Арктичними квітами називаються кущики з льодяних кристалів, що мовби проростають на мерзлому ґрунті або ж шарі льоду. Їх формування відбувається в період, коли вода переходить з одного стану в інший, а саме із твердого у газоподібний. В таких випадках виключається можливість перетворення її із твердого стану у рідкий. 

 

Танення айсбергів

За останні 45 років льодова поверхня Арктики значно зменшилась в об’ємах. Дослідники пов’язують ці зміни із глобальним потеплінням. Так, територія льоду стала меншою на 14%, що є дивовижним показником для такої гігантської частини Землі. Для порівняння, площа льоду тільки у 2007 році складала близько 4 млн км². 

Досить часто на безлюдних просторах Арктики можна почути різноманітні звуки, серед яких є і шум бульбашок. Як саме він виникає? Айсберг починає танути, та вивільняє повітря, що запресоване всередині льодяної брили. Шум під час танення айсбергів називається Bergie Zeltzer. 

Попри те, що більша частина території покрита льодом, в Арктиці є і зона так званих арктичних пустель. Поверхня цієї території теж вкривається льодяним покровом. Крім цього, в зоні арктичних пустель можна побачити багато уламків каменів та щебеню. 

 

Вулканічний хребет Арктики

У 1999 році, дослідникам арктичного поясу вдалось виявити цікавий факт, що під льодовою поверхнею Північно-Льодовитого океану знаходиться вулканічний хребет. Оскільки саме в 1999 році було зафіксовано сильні підземні поштовхи в межах гірських підводних хребтів. Досить цікаво, що до того часу вчені не могли навіть уявити собі можливість вулканічної активності на цій території. Тому це було дійсно значним відкриттям для багатьох дослідників. 

 

Багатство крижаного покриву

Арктика багата на корисні копалини, тому досить багато держав одночасно зацікавились її родючою землею. Згідно з останніми даними, там може залягати близько 100 млрд тонн нафти та газу. Також в Арктиці можна знайти золото, нікель, алмази та інші корисні копалини. Сьогодні в Арктиці займаються розробкою родовищ природного газу та нафти, тому інтерес до неї з боку різних держав зростатиме. 

У 2010 році дослідники назвали площу одного із найбільших айсбергів, який довелось зустріти на цій території. Його розмір сягає 260 км². 

Звісно, глобальне потепління безсумнівно змінить Арктику. Скоріше за все, вже через кілька десятків років значно зменшиться площа снігового покриву. Можливо, лише тоді дослідники зможуть повною мірою заглибитись у саме серце арктичного світу. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter