1 Коментар
Карта материків

 

Понад 36 % суші займає Євразія — найбільший у світі материк, який складається з двох частин. Розподіл на Європу та Азію є умовним: межа проходить східним схилом Уральських гір, північчю Каспійського моря, річкою Емба та Кумо-Маницькою западиною.

 

Євразія в цифрах

● 54 млн км² — загальна площа (вона становить третину суші Землі);

5,1 млрд — загальна кількість мешканців згідно з останнім підрахунком у 2017 році;

84 особи/км² — щільність населення;

91 — кількість країн у межах Євразії. Додатково, на материку є 8 невизнаних регіонів;

830 метрів — середня висота Євразії над рівнем моря; 

 

Європа та Азія: різні, але однаково варті уваги

Розглянемо обидві частини Євразії: Європу та Азію.

На території Європи розташувалися 40 країн, та мешкає понад 700 мільйонів осіб. Рельєф континенту — надзвичайно різноманітний. Північ є багатою на ліси та озера, центр — на луки та невисокі пагорби. Південь — це високі гори та просторі рівнини. Найвищий гірський масив у Європі — Альпи.

Азія є більш густонаселеною частиною материка. За останніми підрахунками, тут мешкає понад 60 % від загального населення Землі. Азія є найконтрастнішою за перепадами висот частиною світу: на її території розташована як найвища точка світу, так і найглибша впадина. Різниться і клімат континенту: від субполярного до тропічного.

 

Що варто знати про Євразію?

● Першу карту із зображенням Європи та Азії склав вчений Ератосфен Кіренський в ІІІ столітті до нашої ери. Зображення було недосконалим, а більшу частину мапи займала суша.

Зондський архіпелаг, який теж територіально відносять до Євразії, складається з 10 000 островів. Це світовий рекорд.

Гімалаї — найвищі гори в Євразії та світі. Вони складаються з паралельних хребтів. Висота гір перевищує 8000 метрів. Найвища точка — гора Еверест (Джомолунгма, 8848 метрів).

Босфор — найвужча у світі протока. У певних місцях, її ширина становить лише 750 метрів. Розташована протока Босфор на території сучасної Туреччини, а протяжність водної артерії — 30 кілометрів. Утворює акваторію, яка з’єднує Чорне та Середземне море

Найпівнічніша євразійська столиця — Рейк’явік (Ісландія). Сама ж Ісландія є країною з унікальними кліматичними умовами: погода може суттєво змінюватися тут по декілька разів на добу. Суходіл Ісландії, як не дивно, є завжди вільним від льоду.

Євразію омивають одразу декілька океанів: Атлантичний, Тихий, Індійський, Північний Льодовитий.

Найбільше вулканів розташовано на Тихоокеанському узбережжі материка. Лишень на Камчатці та Курильських островах є 199 вулканів, 67 з яких — активні. Найпотужніше виверження ХХ століття відбулося саме тут, в 1955 році. Попіл, викинутий вулканом тоді, дістався аж до Великої Британії.

Найдовша річка Євразії — Янцзи. Її довжина становить приблизно 6 300 км. Вона є третьою за довжиною у світі після Амазонки та Нілу.

В азійських тропіках зростає найдовша у світі рослина. Ротанґова пальма, вона схожа на ліану і виростає до 200 метрів і більше.

Великий китайський канал — це найдовший судноплавний канал світу. Він з’єднує Ханчжоу з Пекіном. Його загальна довжина перевищує 1700 кілометрів. До речі, функціонує канал ще з XIII століття. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    Лол · 7 місяців тому
    Факти допомагають менi вчитися. Зараз запам'ятовую факты щоб здати самостiйну на 12. Дякую за допомогу (за факти)
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter