Написати коментар
Річка Дністер


Річка Дністер зачаровує своєю красою та величністю. Саме вона утворює від Галича до Хотина Дністровський каньйон: з 2008-го, його занесено до переліку семи природних чудес України. Окрім цього, Дністер слугує своєрідним «кордоном» між двома історичними регіонами: Буковиною й Галичиною. Тож ми вирішили зібрати найцікавіші факти про цю дивовижну річку. Буде цікаво!

 

Трохи про географічне розташування

Річка Дністер бере початок на Львівщині — у селі Вовче Турківського району. Тут вона має вигляд невеликого потічка, який тече на південний захід. У районі українських Карпат Дністер виглядає, як типова гірська річка — дно має скелястий рельєф, а течія є, у деяких місцях, надзвичайно стрімкою.

У Могилів-Подільському районі Вінницької області річка перетинає кордон із Молдовою та перетікає до села Німереуки. 

 

Такий дивовижний Дністер

● Висота гирла Дністра — 0 метрів над рівнем моря, а довжина річки становить 1 362 км. Саме тому, Дністер є третьою за довжиною річкою в Україні й 9-ю — у Європі.

Найглибше місце Дністра — 6 м.

У басейні річки мешкає понад 42 різновиди риб, основна частина з яких належить до родини коропових. Також у Дністрі водиться сом, окунь, лящ, краснопірка, дикий короп, щука.

Дністер — надзвичайно стара річка. Вона утворилася з відходом Сарматового моря (а йому зараз виповнилося б понад 20 мільйонів років). Вчені зазначають, що в час свого утворення, Дністер був значно глибший, ніж зараз.

Перші людські поселення на берегах Дністра з’явилися понад 160 тисяч років тому. Повноводні та багаті рибою річки лише сприяли цьому.

Перша згадка про річку Дністер належить давньогрецькому історику Геродоту (V ст. до нашої ери). У працях Геродота ріка мала назву «Тірас». У дещо пізніших працях Амміанома Марцеллінома річка згадується за назвою «Династріс».

Походження назви «Дністер» досі не є вивченим на сто відсотків. Є теорія, що перша частина слова походить від «дана», «дна», «дон», що означає «річка». А друга частина перекладається, як «південний». Також є безліч інших теорій.

Басейн сучасного Дністра налічує понад 14886 річок із загальною довжиною 32300 кілометрів. Також у басейні річки побудовані дві гідроелектростанції (ГЕС), та активно планується спорудження нових.

На річці Дністер є три водоспади — Русилівський, Джуринський та Сокілецький.

Дністровський каньйон, який утворює річка Дністер, простягається на 250 кілометрів та лежить у межах одразу чотирьох областей — Чернівецької, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької. Вік природної пам’ятки — понад 1000 років. На думку вчених, каньйон утворився внаслідок руху тектонічних плит.

 

Екологічний стан Дністра

І підбиваючи підсумок, трохи поговоримо про те, якою є екологія річки в наш час. Зокрема, екологи відзначають великий рівень антропогенного впливу на Дністер, а також суттєве зміління річки на певних її ділянках. Суттєве забруднення річки пов’язано з тим, що на її берегах розташовано безліч підприємств (лише у Львівській області їх налічується 47). Тож варто подбати про зменшення кількості викидів у річище Дністра, а також — про спорудження водоочисних станцій та збірників промислових відходів. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter