Написати коментар
Будапешт


Річка Дунай — справжнісіньке природне диво. Вона є другою за довжиною у Європі (після Волги), довжина — 2960 км. Тече територією 19 країн та відома ще з античних джерел. Тож ми вирішили зібрати найцікавіші відомості про цю річку: буде цікаво!

 

Дунай: історична довідка

Уперше, ріка згадується в працях давньогрецького історика Геродота у V столітті до нашої ери. У своїй другій книзі «Історії» він пише, що Істр (саме так давньогрецькою називали Дунай) бере початок на кельтських землях та перетинає всю Європу посередині. Впадала річка, за словами Геродота, «сімома рукавами в Понт Евксінський».

Назву «Дунай» ріці дали стародавні кельти, які мешкали на її берегах у першому столітті до нашої ери. У перекладі з кельтської, «Danuvius» означає «швидка вода».

Це цікаво: перший кам’яний міст через Дунай побудував римський імператор Траян у 105 році до н.е. 

 

Географічне розташування Дунаю

Витік річки розташований у горах Шварцвальду (Німеччина). Він утворюється внаслідок зливання декількох гірських потоків на висоті майже 700 метрів над рівнем моря. Декілька разів змінюючи напрямок, Дунай протікає територією Німеччини, Австрії, Словаччини, Угорщини, Болгарії, Сербії, Болгарії, Румунії, України та ще 10 країн. В Україні, Дунай протікає Одеською областю.

Річка має численні рукави: деякі з них відходять від основного річища більше, ніж на 10 кілометрів. Загальна площа водозбору Дунаю становить понад 800 тисяч квадратних кілометрів.

 

Найнеочікуваніше про Дунай

● У наш час, Дунай — єдина річка, води якої є повністю нейтральними. Ними можуть плавати будь-які торговельні та пасажирські судна, незалежно від країн походження.

Дунай майже ніколи не замерзає. Виняток — надзвичайно холодні зими. Але навіть тоді, річка вкривається кригою лише на 1,5 місяці.

Дунай має понад 120 рукавів (приток). Рукави розміщені нерівномірно, проте більша їх частина припадає на підгір’я Карпат та Альп.

Найбільша притока Дунаю в Україні — це Тиса. Її загальна довжина становить 966 кілометрів, з них в Україні — 201 км.

Річка наповнюється одразу декількома способами: від дощової води, талого снігу, карпатських та альпійських льодовиків, підземних вод.

На Дунаї збудовано декілька гідроелектростанцій. Зокрема, ГЕС Джердап I є однією з найбільших у Європі.

За різноманіттям флори та фауни, Дунай — третя річка в Європі. Тваринний і рослинний світ вод є дуже унікальним, різноманітним. Налічується понад 100 видів риб, більше 280 видів птахів.

Дунай є останньою річкою в Європі, де зберігся природний нерест.

На південному заході України Дунай утворює величезну дельту. Це — водно-болотне угіддя, яке є одним із найбільших у Європі. Одна зі смуг дельти занесена до Дунайського біосферного заповідника Національної академії наук України.

 

Дунай в усній народній та літературній творчості

І наостанок, зауважимо: річці Дунай відводиться величезне місце в мистецтві. В українських народних піснях ця ріка є перепоною між двома закоханими, а стародавня міфологія називала Дунай кордоном між двома світами. Пізніше, Дунай згадувався у творчості Нечуя-Левицького та багатьох інших письменників. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter