1 Коментар

Попри те, що океани розташовані ближче до нас, ніж віддалені планети Сонячної системи, люди дослідили всього 5% дна океану, яке залишається однією з найбільших загадок нашої планети.

Найглибша частина океану — Маріанська западина або Маріанський жолоб є одним з найвідоміших місць, про яке ми знаємо не так уже й багато.

При тиску води, який в тисячу разів більший ніж на рівні моря, занурення в це місце прирівнюється до самогубства.

Але завдяки сучасним технологіям і кільком сміливцям, які, ризикуючи життям, спустилися туди, ми дізналися дещо цікаве про це дивовижне місце. 

Маріанська западина на карті. Де вона розташована?

Маріанська западина

Маріанська западина або Маріанський жолоб розташована в західній частині Тихого океану на схід (приблизно 200 км) від 15-ти Маріанських островів біля Гуаму. Вона являє собою жолоб у формі півмісяця в земній корі довжиною близько 2550 км і шириною в середньому 69 км.

Маріанська западина

Координати Маріанської западини: 11 ° 22 ' північної широти та 142 ° 35' східної довготи.

Глибина Маріанської западини

Маріанська западина

Згідно з останніми дослідженнями 2011 року глибина найглибшої точки Маріанської западини становить близько 10 994 метри ± 40 метрів. Для порівняння висота найвищої вершини світу — Евересту становить 8 848 метрів. Це означає, що якщо помістити Еверест в Маріанську западину, то він був би покритий ще 2,1 км води.

Ось інші цікаві факти про те, на що можна натрапити на дні Маріанської западини.

Температура на дні Маріанської западини

Дуже гаряча вода

Маріанська западина

Спускаючись на таку глибину, ми очікуємо, що там буде дуже холодно. Температура тут досягає трохи вище нуля, варіюючи від 1 до 4 градусів за Цельсієм.

Однак на глибині близько 1,6 км від поверхні Тихого океану розташовані гідротермальні джерела, звані "чорні курці". Вони вистрілюють воду, яка нагрівається до 450 градусів за Цельсієм.

Ця вода багата мінералами, які допомагають підтримувати життя в цій області. Попри температуру води, яка на сотні градусів вища точки кипіння, вона тут не закипає через неймовірний тиск, в 155 разів вищий, ніж на поверхні.

Мешканці Маріанської западини

Гігантські токсичні амеби

Маріанська западина

Кілька років тому на дні Маріанської западини виявили гігантських 10-ти сантиметрових амеб, званих ксенофіофори.

Ці одноклітинні організми, ймовірно, стали такими великими через середовище, в якому вони живуть на глибині 10,6 км. Холодна температура, високий тиск і відсутність сонячного світла, швидше за все, сприяли тому, що ці амеби набули величезних розмірів.

Крім того, ксенофіофори володіють неймовірними здібностями. Вони стійкі до впливу безлічі елементів і хімічних речовин, включаючи уран, ртуть і свинець, які вбили б інших тварин і людей.

Молюски

Маріанська западина

Сильний тиск води в Маріанській западині не дає шансів на виживання жодній тварині з раковиною або кістками. Однак у 2012 році в жолобі біля Серпентинових гідротермальних джерел були виявлені молюски. Серпентин містить водень і метан, який дозволяє формуватися живим організмам.

Яким чином молюски зберегли свою раковину при такому тиску, залишається загадкою.

Крім того, гідротермальні джерела виділяють інший газ — сірководень, який смертельний для молюсків. Однак вони навчилися пов'язувати сірчане з'єднання в безпечний білок, що дозволило популяції цих молюсків вижити.

На дні Маріанської западини

Чистий рідкий вуглекислий газ

Маріанська западина

Гідротермальне джерело Шампань Маріанської западини, яке розташоване за межами жолоба Окінава біля Тайваню, є єдиною відомою підводною областю, де можна виявити рідкий вуглекислий газ. Джерело, відкрите у 2005 році, отримало свою назву на честь бульбашок, які опинилися діоксидом вуглецю.

Багато хто вважає, що ці джерела, названі "білими курцями" через більш низьку температуру, можуть бути джерелом життя. Саме в глибині океанів з низькою температурою і великою кількістю хімічних речовин і енергії могло зародитися життя.

Слиз

Маріанська западина

Якби у нас була можливість опуститися на саме дно Маріанської западини, то ми відчули б, що воно покрите шаром в'язкого слизу. Пісок, у звичному нам вигляді, там не існує.

Дно западини в основному складається з подрібнених раковин і залишків планктону, які накопичувалися на дні западини протягом багатьох років. Через неймовірний тиск води, практично все там перетворюється в дрібний сірувато-жовтий густий бруд.

Маріанський жолоб

Рідка сірка

Маріанська западина

Вулкан Дайкоку, який розташований на глибині близько 414 метрів на шляху до Маріанської западини, є джерелом одного з найрідкісніших явищ на нашій планеті. Тут розташоване озеро чистої розплавленої сірки. Єдиним місцем, де можна виявити рідку сірку, є супутник Юпітера — Іо.

У цій ямі, яку називають "котлом", бурлива чорна емульсія кипить при 187 градусах за Цельсієм. Хоча вченим не вдалося дослідити це місце детально, можливо глибше міститься ще більше рідкої сірки. Це може розкрити секрет походження життя на Землі.

Відповідно до гіпотези Геї, наша планета є одним самоврядним організмом, в якому все живе і неживе з'єднане для підтримки її життя. Якщо ця гіпотеза вірна, то ряд сигналів можна спостерігати в природних циклах і системах Землі. Так сполуки сірки, створені організмами в океані, повинні бути досить стабільні у воді, щоб дозволити їм перейти в повітря, і знову повернутися на сушу.

Мости

Маріанська западина

В кінці 2011 року в Маріанській западині було виявлено чотири кам'яних мости, які тягнулися з одного до іншого кінця на 69 км. Схоже, що вони сформувалися на стику Тихоокеанських і Філіппінських тектонічних плит.

Один з мостів Dutton Ridge, який був відкритий ще 1980-х роках, виявився неймовірно високим, як невелика гора. У найвищій точці, хребет досягає 2,5 км над "Безоднею Челленджера".

Як і багато аспектів Маріанської западини, призначення цих мостів залишається неясним. Однак сам факт того, що в одному з найзагадковіших і незвіданих місць, виявили ці формування, є дивним.

Занурення Джеймса Кемерона в Маріанську западину

Маріанська западина

Починаючи з відкриття найглибшого місця Маріанської западини — "Безодні Челленджера" в 1875 році, тут побувало всього три людини. Першими були американський лейтенант Дон Уолш і дослідник Жак Пікар, які здійснили занурення 23 січня 1960 на судні "Трієст".

Через 52 роки сюди наважилася зануритися ще одна людина — відомий кінорежисер Джеймс Кемерон. Так 26 березня 2012 року Кемерон спустився на дно і зробив кілька фотографій.

Під час занурення Джеймса Кемерона у 2012 році до "Безодні Челленджера" на батискафі DeepSea Challenge, він намагався спостерігати за всім, що відбувається в цьому місці, поки механічні неполадки не змусили його піднятися на поверхню.

Поки він був у найглибшій точці світового океану він прийшов до шокуючого висновку про те, що він був абсолютно один. У Маріанській западині не було страшних морських монстрів або якихось чудес. Саме дно океану було "місячним... порожнім... одиноким", і він відчував "повну ізоляцію від всього людства".

Маріанська западина в океані — найбільший заповідник

Маріанська западина

Маріанська западина є національним пам'ятником США і найбільшим морським заповідником у світі.

Оскільки він є пам'яткою, існує ряд правил для тих, хто хоче відвідати це місце. У межах її кордонів, рибальство та добування корисних копалин тут суворо заборонено. Однак плавати дозволено, так що ви можете стати наступним, хто зважиться вирушити у найглибше місце в океані. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter