Тихий океан

 

Тихий океан — найбільша частина Світового океану, його площа більша всієї суші на планеті на стільки, що могла б «вмістити» ще одну Африку. Через його акваторію проходять найважливіші транспортні потоки, що з'єднують Американський і Євразійський материки один з одним. Але, крім загальновідомих є ще чимало цікавих фактів про Тихий океан, які відомі меншою мірою. 

 

Цікаві факти про Тихий океан

● Середня глибина океану — 3 980 м, а максимальна — 11 022 м. (Маріанська западина). 

Тихий океан омиває такі материки: Південну Америку, Північну Америку, Євразію, Австралію та Антарктиду.

Свою назву океан отримав XVI столітті, коли його перетнув під час кругосвітнього плавання Фернан Магеллан. Його кораблям пощастило, і більше ніж за три місяці шляху вони жодного разу не потрапили в шторм.

Тихий океан — останній, до якого добралися європейці. Спочатку, 1512 року португальці Ді Абреу й Серрано досягли його акваторії із заходу через острова Молуккського архіпелагу. А в 1513 році Нуньєс де Бальбоа пройшов Панамський перешийок зі сходу.

Рівень води в Тихому океані вищий, ніж у його «сусідів» — закон «сполучених посудин» тут не діє.

Кількість островів у Тихому океані — понад 10 тисяч. За їх кількістю й загальною площею він, безумовно, лідирує серед інших океанів.

Майже по всьому периметру океану (крім південної частини) проходить лінія підвищеної вулканічної активності, яка пов'язана з рухом земної кори та зіткненням тектонічних плит. Ця лінія називається Тихоокеанським вогняним колом, і в ній відбувається велика частина всіх сильних землетрусів у світі.

Подорож Тура Геєрдала в 1947 році довела можливість перетину океану стародавніми мореплавцями на примітивних суднах: плоти його команди пропливли з Перу до архіпелагу Туамоту (майже 7000 км) за 101 день.

Маріанські острови — архіпелаг у Мікронезії, дивовижний своїм стабільним кліматом: найбільша різниця між найнижчою й найвищою температурами повітря була зареєстрована тут в 1934 році та склала 11,8 °C.

Найбільша у світі натуральна перлина була знайдена в Тихому океані біля філіппінського острова Палаван. Її довжина — 24 см, ширина — 16 см, а вага — понад 6 кг.

Крижаний покрив у південній частині Тихого океану формується в районах близьких до Антарктиди, а в північній — лише в Охотському, Беринговому і Японському морях. Айсберги потрапляють в океан із берегів Аляски.

У Тихому океані зосереджено близько половини всієї біомаси Світового океану. Видовий склад фауни в зоні тропіків тут у кілька разів багатший, ніж в інших акваторіях. 

В екваторіальній зоні тут мешкає тридакна. Це гігантський молюск, раковина якого може досягати двох метрів завдовжки і важити до 400 кг. Її використовують як матеріал для будівництва та виготовлення сувенірів.

У північній частині Тихого океану є велика сміттєва пляма — скупчення антропогенних відходів, принесених в одну область системою підводних течій. Площа забруднення точно не встановлена ​​і, за різними оцінюваннями, може становити від 700 тис. до 115 млн км².

Через Тихий океан проходить лінія зміни дат, що пролягає приблизно по меридіану 180° довготи. По різні боки від цієї умовної межі час відрізняється на одну добу. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах