Становище Південного (Антарктичного) океану — досить суперечливе. Постанова про визначення його меж ухвалена ще в 2000-му, але досі не затверджена офіційно.  Проте Південний океан — наймолодший, цікавий за флорою та фауною і безумовно вартий уваги дослідників. 

 

Південний океан у цифрах

● 20 327 квадратних кілометрів — площа океану;

● 8428 метрів — найглибша впадина (Південно-Сандвичів жолоб);

● 4000-5000 метрів — середня глибина;

● 17 968 км — довжина берегової лінії;

● 35% — солоність вод;

● Від -2 до 10 градусів Цельсія — середня температура води.

 

Як та коли утворився Південний океан

Уперше, термін «Південний океан» використано у вісімнадцятому столітті: саме тоді розпочалось систематичне вивчення регіону. 1937 року, зі складу Тихого, Індійського та Атлантичного, було виділено Південний океан. Це пов'язано з особливою специфікою вод, прилеглих до Антарктики. 

Приблизний вік Антарктичного океану — 30 мільйонів років. Він з'явився внаслідок розділення Антарктиди та Південної Америки. Утворена протока послугувала передумовою до зародження Антарктичної циркумполярної течії. 

Цікавий факт: оскільки на світовому рівні межі Північного океану не є чітко визначеними, деякі гідроморфологічні служби трактують їх по-своєму. Зокрема, межами океану британці називають 55 паралель. В деяких інших країнах — широту південніше мису Горн, а також 60 паралель. 

 

Геологія та клімат

Основна частина Південного океану базується на Антарктичній літосферній плиті. Для донного рельєфу характерна незначна ширина шельфової зони (близько 150 км). Середня глибина шельфу — 200 м. Ложе океану характеризується величезною кількістю хребтів, улоговин та підвищень.

Клімат Південного океану є досить різноманітним. Циклонічний рух штормів інтенсивний через контраст між льодом та відкритим океаном. Так, у деяких океанських областях бувають надзвичайно сильні вітри. 

 

Флора та фауна океану

У флорі домінують діамантові водорості. Їх тут налічується понад 180 різновидів. Синьо-зелені водорості, в свою чергу, є досить рідкісними в антарктичних водах. 

Фауна океану — цікава та різноманітна:

● Величезні маси зоопланктону, криля;

● Губки та голошкірі;

● Представники декількох видів риб, зокрема нототенії;

● Кити, тюлені, головоногі молюски.

Окрім того, Південний океан — досить багатий на корисні копалини. Тут є родовища нафти та природного газу, пісок та гравій, залізно-марганцеві руди, прісна вода у вигляді айсбергів. 

 

Екологічні проблеми регіону

● Високий рівень сонячної радіації через озонову діру над Антарктикою;

● Незаконне виловлювання багатьох видів риб, який спричиняє супутню смертність птахів;

● Скорочення продуктивності фітопланктону на 15%. 

● Айсберги у Південному океані

У будь-яку пору року на всій території Південного океану спостерігають айсберги. Деякі з них мають сотні метрів у ширину та висоту. Вік айсбергів — 6–15 років. Сумарно, кількість айсбергів в океані складає понад 200 одиниць. Це створює певні перешкоди для кораблів. Окрім того, є проблеми з кригою, яка активно плаває у водах океану. Особливо, у весняні місяці.

Моряки називають 40-50 широти Антарктичного океану «Буремними сороковими» та «Шаленими п’ятдесятими» через сильні хвилі й сильний вітер. У разі катастрофи, пошукові операції є дуже складними. Саме тому, експедиції у Південний океан –  ризиковані та потребують професіоналізму корабельної команди. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах