Написати коментар

  

Становище Південного (Антарктичного) океану – досить суперечливе. Постанова про визначення його меж ухвалена ще в 2000-му, але досі не затверджена офіційно.  Проте Південний океан – наймолодший, цікавий за флорою та фауною і безумовно вартий уваги дослідників. 

 

Південний океан у цифрах

● 20 327 квадратних кілометрів – площа океану;

● 8428 метрів – найглибша впадина (Південно-Сандвичів жолоб);

● 4000-5000 метрів – середня глибина;

● 17 968 км – довжина берегової лінії;

● 35% – солоність вод;

● Від -2 до 10 градусів Цельсія – середня температура води. 

 

Як та коли утворився Південний океан

Уперше, термін «Південний океан» використано у вісімнадцятому столітті: саме тоді розпочалось систематичне вивчення регіону. 1937 року, зі складу Тихого, Індійського та Атлантичного, було виділено Південний океан. Це пов'язано з особливою специфікою вод, прилеглих до Антарктики. 

Приблизний вік Антарктичного океану – 30 мільйонів років. Він з'явився внаслідок розділення Антарктиди та Південної Америки. Утворена протока послугувала передумовою до зародження Антарктичної циркумполярної течії. 

Цікавий факт: оскільки на світовому рівні межі Північного океану не є чітко визначеними, деякі гідроморфологічні служби трактують їх по-своєму. Зокрема, межами океану британці називають 55 паралель. В деяких інших країнах – широту південніше мису Горн, а також 60 паралель. 

 

Геологія та клімат

Основна частина Південного океану базується на Антарктичній літосферній плиті. Для донного рельєфу характерна незначна ширина шельфової зони (близько 150 км). Середня глибина шельфу – 200 м. Ложе океану характеризується величезною кількістю хребтів, улоговин та підвищень.

Клімат Південного океану є досить різноманітним. Циклонічний рух штормів інтенсивний через контраст між льодом та відкритим океаном. Так, у деяких океанських областях бувають надзвичайно сильні вітри. 

 

Флора та фауна океану

У флорі домінують діамантові водорості. Їх тут налічується понад 180 різновидів. Синьо-зелені водорості, в свою чергу, є досить рідкісними в антарктичних водах. 

 

Фауна океану – цікава та різноманітна:

● Величезні маси зоопланктону, криля;

● Губки та голошкірі;

● Представники декількох видів риб, зокрема нототенії;

● Кити, тюлені, головоногі молюски.

Окрім того, Південний океан – досить багатий на корисні копалини. Тут є родовища нафти та природного газу, пісок та гравій, залізно-марганцеві руди, прісна вода у вигляді айсбергів. 

 

Екологічні проблеми регіону

● Високий рівень сонячної радіації через озонову діру над Антарктикою;

● Незаконне виловлювання багатьох видів риб, який спричиняє супутню смертність птахів;

● Скорочення продуктивності фітопланктону на 15%. 

● Айсберги у Південному океані

У будь-яку пору року на всій території Південного океану спостерігають айсберги. Деякі з них мають сотні метрів у ширину та висоту. Вік айсбергів – 6-15 років. Сумарно, кількість айсбергів в океані складає понад 200 одиниць. Це створює певні перешкоди для кораблів. Окрім того, є проблеми з кригою, яка активно плаває у водах океану. Особливо, у весняні місяці.

Моряки називають 40-50 широти Антарктичного океану «Буремними сороковими» та «Шаленими п’ятдесятими» через сильні хвилі й сильний вітер. У разі катастрофи, пошукові операції є дуже складними. Саме тому, експедиції у Південний океан –  ризиковані та потребують професіоналізму корабельної команди. 

 Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter