Написати коментар
Каспійське море

Каспійське море, насправді, є величезним озером, позаяк не має зв’язку зі Світовим океаном, воно замкнуте й безстічне. Але, за своїми розмірами, Каспійське «озеро» перевершує багато морів світу, тому, для нього було зроблено виняток.

 

Цікаві факти про Каспійське море

● Середня глибина Каспійського моря становить — 184 м, максимальна — 1025 м.

● Довжина — 1200 км, ширина — 435 км.

● Каспійське море омиває береги п’яти країн Росії, Азербайджану, Казахстану, Туркменістану та Ірану. За всю історію людства тут проживала величезна кількість різних народів, не дивно, що збереглося приблизно 70 назв Каспійського моря.

● Солоність води в Каспійському морі втричі нижча, ніж у Світовому океані. Це пояснюється тим, що в нього впадають понад 100 річок, які поповнюють Каспій прісною водою. Основний внесок робить, звичайно, Волга, яка постачає в море приблизно 80 відсотків усієї прісної води.

● Загальна площа Каспійського моря становить 371 000 квадратних кілометрів. Це, приблизно, дорівнює території Німеччини. До речі, рівень води в Каспійському морі схильний до значних коливань.

● Одне з основних багатств Каспійського моря цінні породи риб. Тут зосереджено приблизно 80 відсотків усіх світових ресурсів осетрових.

● На думку шукачів скарбів, на дні Каспійського моря зберігаються незліченні скарби: унаслідок штормів, морських битв та інших катастроф, у морі затонула величезна кількість суден із цінними вантажами. Кілька років тому відомий американський дайвер Білл Ворен виступив з ініціативою: дослідити Каспій із метою пошуку коштовностей. Американець впевнений, їх на дні моря величезна кількість.

● Розвідані запаси нафти в Каспійському морі чималі, приблизно 10 мільярдів тонн. А перші нафтові свердловини на Апшеронському шельфі були пробурені ще в першій половині XIX століття. А з 1949 року нафту почали добувати з дна моря. 

● На початку п’ятдесятих років минулого століття Йосип Сталін висловив незвичайну ідею: осушити Каспійське море з метою збільшення видобутку нафти. Річище Волги планувалося відвести в Північний Казахстан. Радянським гідрологам насилу вдалося відговорити Сталіна від такого грандіозного проекту, який міг закінчитися кліматичною катастрофою. Вони довели йому, що ніяких насосів не вистачить для того, щоби відкачати море, навіть якщо перекрити річища основних річок, що впадають у нього. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter