Написати коментар
Тасманія

 

Десь на краю світу, на південь від Австралії, розташувався дивовижний острів Тасманія. Тут усе по іншому, зате дуже красиво…

 

Цікаві факти про Тасманію

● Свою назву Тасманія отримала від імені голландського мореплавця XVII століття Абеля Тасмана. У 1642–1644 рр. він здійснив морські походи до берегів Австралії, довівши, що вона є окремим континентом. На честь Тасмана були названі острів і море.

Зараз острів Тасманія є штатом Австралії. Але, від самої Австралії острів відділяє Бассова протока. А кілька тисяч років тому, коли рівень Світового океану був набагато нижчим, Тасманія була півостровом, тому, деякі племена вільно проникали на південь Австралії. Але, з настанням глобального потепління, рівень води піднявся й Тасманія виявилася за 240 км від Австралії. Тасманійці були відрізані від материка. 

Площа Тасманії становить приблизно 90 000 км². Тут проживає півмільйона людей, але ніхто з них не є чистокровним нащадком корінного населення острова. Остання представниця аборигенів Тасманії на ім’я Труганіні померла 8 травня 1876 року. Разом із нею пішла в минуле й мова корінного населення острова.

Населення Тасманії вимерло з різних причин. Але, однією з головних є те, що жителі Тасманії багато століть вели ізольований спосіб життя і виявилися абсолютно беззахисними перед тими хворобами, які привезли із собою європейці, що з’явилися на острові в другій половині XIX століття. Пневмонія й туберкульоз косили аборигенів не менше, ніж кровопролитна війна. Збереглися лише нащадки змішаних шлюбів, але їх, не вважають корінними тасманійцями.

Зараз велика частина населення — онуки і правнуки іммігрантів із Великобританії й Ірландії. Їх тут понад 80 відсотків. Крім того, на острові Тасманія живуть вихідці з деяких країн Азії, наприклад, з Китаю та Індії.

Столицею штату є місто Гобарт. Цікаво, що на початку дев’ятнадцятого століття на місці Гобарта містилася в’язниця, куди звозили злочинців не тільки з Австралії, а й з усієї Британської імперії. Зараз Гобарт може вважатися великим промисловим і туристичним центром. Недарма, відомий журнал «Conde Nast Traveler» два рази визнавав Тасманію «Найкращим у світі островом із помірним кліматом».

Тасманію від узбережжя Антарктиди відокремлюють усього 2 000 км. Тому, саме з міста Гобарта на Крижаний континент вирушають австралійські полярні експедиції. 

Тасманію часто називають Яблучним островом. Європейські переселенці організували тут безліч яблучних плантацій. Тривалий час це були одні з найякісніших яблук у світі, оскільки яблуні з’явилися на Тасманії порівняно недавно, тому, у природі в них не було природних ворогів. І на сьогодні, Тасманія — один із найбільших експортерів яблук у світі. Продукція відправляється навіть у Китай.

Велика кількість річок зі швидкою течією дає змогу забезпечувати острів власною електроенергією. Після Другої світової війни на Тасманії було збудовано велику кількість гідроелектростанцій. Майже всі річки острова беруть свій початок на Центральному плато, спускаючись вниз до узбережжя.

На Тасманії можна зустріти дивовижних тварин. Серед них — тасманійський диявол, хижий сумчастий ссавець. Свою назву він отримав за лють і моторошні крики, які здатний видавати. Його знищували у величезних кількостях, щоби захистити свійських тварин від нападів. До середини минулого століття таманський диявол опинився на межі повного вимирання. Врятувати популяцію вдалося лише завдяки законам про заборону полювання.

Тасманійський диявол

А ось сумчастому тасманійському вовку пощастило набагато менше. Щоби захистити овець, влада острова виплачувала премію за кожного знищеного вовка. Останній дикий сумчастий вовк був убитий в 1930 році, а через шість років помер від старості останній представник цього різновиду, який перебував у приватному зоопарку. Проте, є припущення, що деякі вовки могли зберегтися в нетрях тасманійських лісів. Але, немає жодного документального свідчення цьому.

Понад 40 відсотків території острова покрито лісами. А п’ята частина Тасманії є територією національних парків. Завдяки цьому, екологічне становище тут досить сприятливе. Захисники природи Тасманії активно виступають проти виробництва паперу і видобутку корисних копалин на острові.

Дістатися з Тасманії до Австралії можна повітряним шляхом або на поромі, щодня курсує за маршрутом «Мельбурн — Девонпорт». А ось залізничний транспорт на острові розвинений слабо. Діють лише кілька вузькоколійних ліній, призначених для обслуговування підприємств лісової та добувної промисловості. Пасажирські перевезення були скасовані ще в 1977 році. Але, збереглися туристичні маршрути, на яких можна зустріти навіть паротяги, випущені наприкінці XIX століття. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter