Написати коментар

Суперклей був винайдений випадково у 1942 році. Коли доктор Геррі Кувер намагався винайти пластик, який повинен був застосовуватися для виготовлення «мушок» — прицілів для автоматів, він працював з хімікатом ціанакрилатом, і одного разу виявив, що при контакті з вологою компонент склеїв всі інструменти, за допомогою яких Кувер робив свої досліди.

Проте виріб було запатентовано тільки в 1955 році, а в 1958 році суперклей вперше надійшов у продаж, «підірвавши» ринок. Клеї на основі цианоакрилатів легко витримують навантаження 150 кг/см², і температуру до 70-80 °С. Суперклей схоплюється від вологості повітря, а не від самого повітря. У пустелі його використовувати проблематично. В основі схоплювання суперклею лежить реакція полімеризації цианакрилата, з якого він складається. Така реакція каталізується найдрібнішими частинками води, що перебувають у повітрі або на поверхні склеюваних предметів.

А от при контакті з целюлозою цианакрилат полимеризуется настільки енергійно, що сильно нагрівається і може спалахнути. Не вірите? Тоді спробуйте нанести суперклей на звичайну губку, через кілька секунд взаємодії піде дим. Іноді цей трюк застосовують для видобутку вогню в екстремальних умовах (дими та випаровування, що виділяються в ході цієї реакції, не рекомендується вдихати через можливу токсичність).

Саме через свою здатність реагувати з целюлозою суперклей не підходить для склеювання виробів з бавовни або вовни (з шерстю цианакрилат реагує схожим чином). За правилами техніки безпеки, робітникам, що мають справу з великими обсягами цианакрилата, заборонено одягати бавовняні рукавички.

Якщо цианакрилат нагріти - його пари осідають на навколишніх предметах і, стикаючись зі слідами жирів, полімеризуються. На цьому заснований один зі способів пошуку відбитків пальців - цианакрилат "проявляє" їх у вигляді білих візерунків. Якщо потрібно отримати відбитки іншого кольору, до  цианакрилата додають барвники.

Незвичайне застосування суперклей знайшли американські доктори під час в'єтнамської війни, коли рани постраждалих в бою солдатів у прямому сенсі склеювали, тим самим ефективно зупиняючи кровотечу і запобігаючи безліч негативних медичних проблем. Так було врятовано чимало солдатських життів.

Пляму від суперклею можна очистити ацетоном або засобом для зняття лаку. Потрібно рясно змочити рідиною місце забруднення і через годину потерти поверхню бавовняною тканиною або м'якою щіткою, наприклад, зубною.

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter