Суперклей був винайдений випадково у 1942 році. Коли доктор Геррі Кувер намагався винайти пластик, який повинен був застосовуватися для виготовлення «мушок» — прицілів для автоматів, він працював з хімікатом ціанакрилатом, і одного разу виявив, що при контакті з вологою компонент склеїв всі інструменти, за допомогою яких Кувер робив свої досліди.

Проте виріб було запатентовано тільки в 1955 році, а в 1958 році суперклей вперше надійшов у продаж, «підірвавши» ринок. Клеї на основі цианоакрилатів легко витримують навантаження 150 кг/см², і температуру до 70-80 °С. Суперклей схоплюється від вологості повітря, а не від самого повітря. У пустелі його використовувати проблематично. В основі схоплювання суперклею лежить реакція полімеризації цианакрилата, з якого він складається. Така реакція каталізується найдрібнішими частинками води, що перебувають у повітрі або на поверхні склеюваних предметів.

А от при контакті з целюлозою цианакрилат полимеризуется настільки енергійно, що сильно нагрівається і може спалахнути. Не вірите? Тоді спробуйте нанести суперклей на звичайну губку, через кілька секунд взаємодії піде дим. Іноді цей трюк застосовують для видобутку вогню в екстремальних умовах (дими та випаровування, що виділяються в ході цієї реакції, не рекомендується вдихати через можливу токсичність).

Саме через свою здатність реагувати з целюлозою суперклей не підходить для склеювання виробів з бавовни або вовни (з шерстю цианакрилат реагує схожим чином). За правилами техніки безпеки, робітникам, що мають справу з великими обсягами цианакрилата, заборонено одягати бавовняні рукавички.

Якщо цианакрилат нагріти - його пари осідають на навколишніх предметах і, стикаючись зі слідами жирів, полімеризуються. На цьому заснований один зі способів пошуку відбитків пальців - цианакрилат "проявляє" їх у вигляді білих візерунків. Якщо потрібно отримати відбитки іншого кольору, до  цианакрилата додають барвники.

Незвичайне застосування суперклей знайшли американські доктори під час в'єтнамської війни, коли рани постраждалих в бою солдатів у прямому сенсі склеювали, тим самим ефективно зупиняючи кровотечу і запобігаючи безліч негативних медичних проблем. Так було врятовано чимало солдатських життів.

Пляму від суперклею можна очистити ацетоном або засобом для зняття лаку. Потрібно рясно змочити рідиною місце забруднення і через годину потерти поверхню бавовняною тканиною або м'якою щіткою, наприклад, зубною.

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.