5 Коментарів
Цікаві факти про хімічні елементи

Навіть якщо ви уважно все слухали на уроках у школі та на парах в університеті, ви знаєте далеко не всі цікаві факти про хімічні елементи. У цій статті ми розповімо про найцікавіші їх властивості.

 

Цікаві факти про хімічні елементи

● На сьогодні відомо 118 хімічних елементів, з яких 92 трапляються в природі, а решта синтезовані штучно.

У земній корі водню міститься зовсім мало — близько 0.15 %, в той час як цей же елемент становить близько 50 % маси Сонця

Натрій (відомий більше, як сіль) спочатку мав іншу назву. Аж до XVIII століття люди називали цей елемент содій. З цієї причини солі натрію мали таку дивну назву, як гідрохлорова сода, або ж сірчанокисла сода. 

Мало хто знає, але залізо може перейти в газоподібний стан, для цього його потрібно нагріти аж до 5 000 градусів Цельсія. 

Один з найдорогоцінніших металів, який знають всі — золото, міститься в таких місцях, про які ви не підозрювали. Так, в тонні звичайної води з океану його близько 7 мг. Всього ж в океані міститься понад 10 мільярдів тонн цього металу.

Спочатку платині, зважаючи на схожість зі сріблом, дали подібну назву — «сріблячко». Вона коштувала значно дешевше срібла. Пізніше, коли придумали, де можна застосовувати даний метал, все кардинально змінилося. Зараз платина в десятки разів дорожча за срібло.

До речі, про срібло — його бактерицидні властивості були відкриті випадково. Військо Олександра Македонського піддалося епідемії, однак торкнулася вона лише звичайних військових, командувачі були здорові. Виявилося, що все пов'язано з посудом. У начальників він був срібний, у звичайних військових — з олова.

Є кілька металів, які перебувають в рідкому стані при «кімнатній» температурі: ртуть, цезій, францій і галій.

Раніше люди знали лише 7 металів і стільки ж планет, тому поділили їх «попарно». Місяць означав срібло. Марс — залізо. Ртуть привласнили Меркурію. Сонцю, звісно ж, золото. Юпітер став оловом. Венера — міддю. Сатурн свинцем.

Найпоширенішим хімічним елементом у Всесвіті є водень (понад 88 % всіх атомів), а в земній корі переважає кисень (47% маси).

Організм людини включає понад 30 хімічних елементів, які забезпечують нормальне його існування. Наприклад, кальцій є основою кісткової тканини, натрій і калій забезпечують обмінні процеси в клітинах, залізо входить до складу гемоглобіну крові, йод необхідний для роботи щитоподібної залози.

У промисловому виробництві також використовуються хімічні елементи. Так, літій необхідний для виготовлення акумуляторів, титан застосовується в авіабудуванні, а уран — в атомній промисловості.

Ртуть — метал, який має негативну температуру плавлення (-38 °C).

З усієї кількості хімічних елементів в чистому вигляді при нормальних умовах (температура 0 С, тиск 760 мм рт. ст.) 11 є газами, ртуть і бром — рідини, а всі інші — тверді речовини.

Один хімічний елемент може утворювати кілька простих речовин. Це явище називається алотропією. Наприклад, вуглець існує у вигляді алмазу, графіту, фулерена та інших, фосфор — у вигляді білого, червоного і чорного, кисень — у вигляді кисню (О2) і озону (О3). 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter