Написати коментар

 

Весь світ знає, що таке Нобелівська премія. Вона по праву вважається однією з найпрестижніших нагород, які взагалі може отримати людина, і мало хто був нею нагороджений. Втім, в цьому і полягає престижність - якби її роздавали направо і наліво, Нобелівська премія просто знецінилася б. Однак, багато людей, які, безсумнівно, заслуговують цієї нагороди, так її і не отримали. Як, наприклад, знаменитий учений Стівен Хокінг.

 

Факти про Нобелівську премію.

-Її засновник, Альфред Нобель, був винахідником і промисловцем зі Швеції. За своє життя він запатентував 355 винаходів, включаючи динаміт.

-На думку про створення премії Нобеля наштовхнув помилковий некролог про його нібито смерть, який він прочитав в газеті. Це змусило його задуматися про те, яким його запам'ятає людство. Тоді він заповів все своє величезне багатство покласти в надійний банк, і нагороджувати грошима за заслуги в галузі фізики, хімії, фізіології та медицини, літератури чи суспільства. Родичі Альфреда Нобеля, вважаючи себе обділеними, довго намагалися оскаржити цей заповіт.

-Комітет, який вручає Нобелівську премію миру, розташовується в Норвегії, а комітети, які відповідають за нагородження за інші заслуги - в Швеції.

-Церемонія вручення Нобелівської премії завжди проводиться 10 грудня - в роковини смерті Альфреда Нобеля.

-Ці престижні нагороди вручаються з 1901 року.

-В середньому щорічно на Нобелівську премію номінується близько 300 осіб, а Фонд Нобеля збирає інформацію про вдесятеро більшу кількість потенційних кандидатів. Однак, самі вони про це не знають, і інформація про це зберігається під грифом «секретно» протягом 50 років.

-Спочатку Альфред Нобель вніс математику в список наук, за які присуджується премія, проте пізніше викреслив її, замінивши премією миру. Достовірна причина цього вчинку невідома.

-Згідно з правилами Фонду, Нобелівська премія може вручатися одній людині лише один раз. Однак, за всю історію було 4 винятки з цього правила.

-У 30-х роках минулого століття Адольф Гітлер і Беніто Муссоліні, лідери нацистського і фашистського режимів відповідно, були номіновані на Нобелівську премію миру. Обидва вони її не отримали.

-Близько 43% всіх людей, які отримали Нобелівську премію - американські громадяни.

-Середній вік Нобелівських лауреатів перевищує 50 років.

-Наймолодшому лауреату на момент вручення премії було 25 років, а найстаршому - 90.

-Нобелівська премія миру може бути вручена як людині, так і організації, а от всі інші - тільки фізичній особі. Міжнародна організація Червоний Хрест, наприклад, тричі була нагороджена Нобелівською премією миру.

-У своєму заповіті Альфред Нобель окремо просив вручати премію без оглядки на національність номінантів. А премію миру він зажадав вручати за внесок в об'єднання націй, знищення рабства і зниження чисельності діючих армій.

-Двічі в історії Нобелівська премія вручалася посмертно. Хоча навіть тричі, але в третій раз Нобелівський комітет на момент затвердження переможця не знав, що той раптово помер.

-Коли англійського фізика Поля Дірака в 1933 році нагородили Нобелівською премією, він хотів відмовитися від неї, оскільки ненавидів рекламу. Однак Резерфорд все ж умовив колегу отримати нагороду, оскільки відмова стала б ще більшою рекламою.

-Кілька разів переможці все-таки відмовлялися прийняти Нобелівську премію з тих чи інших причин.

-За часів гітлерівської Німеччини, німецьким ученим офіційно заборонено було приймати Нобелівську премію. Так без неї залишилися троє німців, двоє хіміків і один лікар (Цікаві факти про Німеччину).

-Махатма Ґанді 5 разів номінувався на Нобелівську премію миру, але так її і не отримав.

-102-й елемент періодичної системи Менделєєва має назву нобелій. Назву він отримав на честь Альфреда Нобеля.

-Пародійна версія Нобелівської премії, відома, як Шнобелівська, вручається за найнепотрібніші і незрозумілі винаходи. Однак, один учений, нідерландець радянського походження Андрій Гейм, отримав їх обидві.

-Альберт Ейнштейн, який отримав Нобелівську премію, віддав всі гроші, які вручаються разом з цією нагородою, своїй колишній дружині, оскільки в їх шлюбному контракті було зазначено, що він зобов'язаний вчинити саме так, якщо отримає цю премію (Цікаві факти з життя Ейнштейна).

-Люди, що народилися 21 травня або 28 лютого, отримували Нобелівську премію частіше, ніж всі, хто народився в інші дні.

-Розмір фінансової винагороди за Нобелівську премію коливається рік від року, але в цілому становить трохи більше мільйона доларів.

-Всього переможців може бути не більше 3 осіб щорічно, і премія ділиться між усіма ними. Але може трапитися і так, що переможців не буде зовсім.

-Німецький фізик Арнольд Зоммерфельд, який відзначився досягненнями в квантовій теорії, електронній теорії, електродинаміці і багатьох інших наукових областях, з 1917 по 1951 роки 84 рази номінувався на Нобелівську премію, але так її і не отримав. Зоммерфельд донині тримає рекорд за цим показником. Зате Нобелівськими лауреатами стали семеро його студентів.

-Серед нобелівських лауреатів близько 20% людей є євреями, або ж мають єврейське коріння.

-Альфред Нобель у своєму заповіті не вказував необхідність видавати премію за досягнення в галузі економічних наук. Премію з економіки імені Альфреда Нобеля заснував Банк Швеції тільки в 1969 році. Її іноді неофіційно називають «Нобелівською премією з економіки».

-Іван Франко – єдиний український письменник, номінований на Нобелівську премію в галузі літератури, але він так її і не отримав, бо помер за кілька місяців до вручення.

-Найчастіше від моменту відкриття до отримання вченим Нобелівської премії проходить чимало часу. В середньому доводиться чекати 20-30 років. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter