Написати коментар

 

Як то кажуть, книга друг людини, але деякі люди досі не шанують це безцінне джерело знань і задоволення, забуваючи про те, що кілька століть тому читання книг було доступним лише обраним. Стародавні книги писалися вручну, а тому коштували неймовірно дорого, і навіть не кожен вельможа міг дозволити собі мати власну бібліотеку. Навіть той факт, що книги, які колись були одиничними виробами, зараз доступні всім охочим за дуже скромну ціну, не зменшує їх значення.

 

Цікаві факти про книги.

-Найдавнішою книгою на Землі вважається так званий папірус Присса. Він був створений в орієнтовно за 2 тисячі років до нашої ери. Ця книга була знайдена в одній із пірамід міста Фіви. Цікаво, що тема папірусу Присса вельми актуальна й сьогодні. Це так званий конфлікт поколінь. Автор найдавнішої книги скаржиться на те, що молодь невихована, лінива й порочна. Як бачимо, за чотири тисячоліття нічого не змінилося. Зараз папірус зберігається у паризькій Національній бібліотеці.

-Найважчою у світі книгою вважається географічний атлас, що зберігається в Британському музеї, у Лондоні. Атлас має висоту понад один метр і важить 320 кілограмів. 

-Пергамент як матеріал для книжкових сторінок ще в II столітті до нашої ери використовували в місті Пергамі (Мала Азія). Виготовлявся він у такий спосіб. Телячу або овечу шкіру вимочували у вапняному розчині, сушили, розтягували на рамі, розгладжували пемзою, і, нарешті, у цю шкіру втирався мед. На пергамент для однієї товстої книги доводилося забивати ціле стадо телят. Потім над книгою по багато місяців працювали переписувачі. Іноді пергамент використовувався повторно. Колишній текст змивали молоком або зішкрібали ножем. На очищеному пергаменті писали новий текст. Так було втрачено багато старовинних, часом безцінних книг.

-Стародавні греки виготовляли записні книжки з 4 аркушів пергаменту, складених навпіл і прошитих по середині, щоб отримати 16 сторінок для записів. Вони називали їх «тетрада».

-Перші згадки про книготорговців датуються приблизно 5 століттям до нашої ери.

-Одна з найбільших бібліотек світу була в давньоєгипетській Александрії приблизно 2 300–2 400 років тому. У ній набиралися знань такі великі люди, як Евклід і Архімед

-Перша книга, надрукована з допомогою набраних штампів, датується 1 119 роком.

-У стародавньому Константинополі орієнтовно 1 600 років тому вже функціонувала публічна бібліотека, у якій було приблизно 120 тисяч вручну написаних книг. Зараз Константинополь називається Стамбулом.

-Відносно доступними книги стали в Європі лише в 15-му столітті, коли винахідник Йоганн Гутенберг винайшов друкарський верстат.

-Наймасовішою й найпопулярнішою книгою в історії людства є Біблія. На другому місці стоїть збірник цитат Мао Цзедуна (завдяки популярності в Китаї). А на третьому «Володар Кілець» Дж. Р. Р. Толкіна.

-Першим художнім романом вважається «Повість про Гендзі», написаний у Японії між 1001 і 1005 роками.

-Аж до 18-го століття в публічних бібліотеках книги зазвичай приковували ланцюгами, щоби їх не можна було винести.

-Іноді любов до книг приймає дивні форми. Так, клептоман Стів Блумберг протягом життя обікрав 268 бібліотек, винісши з них понад 23 тисяч книг, зокрема дуже рідкісних. Загалом він викрав книг на 20 мільйонів доларів.

-Рукопис Войнича вважається найбільш таємничою книгою у світі, і вона досі не розшифрована. Книга являє собою написаний невідомою мовою манускрипт або знахарський довідник, тільки ось у світі немає тих рослин, які на сторінках цієї книги намальовані. І мови, якою вона написана, ніхто не знає.

-«Лестерський кодекс» за авторством Леонардо да Вінчі, одна з найдорожчих у світі книг. Вона була продана Біллу Гейтсу на аукціоні за фантастичну суму — 24 млн доларів. Цікавий той факт, що книга написана дзеркально, тобто необхідно озброїтися дзеркалом, щоби її прочитати.

-У Гарвардській бібліотеці зберігаються 4 стародавні книги, написані на виготовленому з людської шкіри пергаменті.

-У середньому жінки купують книги майже вдвічі частіше, ніж чоловіки.

-Усього у світі приблизно 130 мільйонів книг. Мається на увазі кількість творів усіх видів, а не примірників самих книг.

-Найбільш плідний у світі автор — Барбара Картленд, публікувала в середньому по два нові романи в місяць.

 Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter