Винахід велосипеда: історія створення та еволюція

 

У сучасному світі велосипед є важливою частиною життя людини. Ми використовуємо байк під час дозвілля, як постійний транспортний засіб для поїздок по місту, для занять фітнесом і спортом тощо.

Складно уявити, що колись був час, коли велосипеда не існувало. З моменту винаходу двоколісного коня він значно удосконалився, але основний принцип залишився незмінним — це два колеса, рама й педалі. 

 

Розвінчання міфів

Офіційною датою винаходу велосипеда вважається 1817 рік, коли німецький професор барон Карл Дрез створив макет «машини для бігу». Але авторство чудо-машини приписували багатьом іншим людям. Мабуть, найвідомішим із них є італійський художник епохи Відродження Леонардо да Вінчі. Однак наукового підтвердження того, що малюнки двоколісного велосипеда з кермом і ланцюговою передачею є справжніми, не було. 

 

Винахід велосипеда

Барон Карл Дрез народився в німецькому містечку Карлсруе. Він здобув освіту в Гейдельберзькому університеті, де вивчав архітектуру, фізику й сільське господарство. У 1817 році винахідник представив світу дивну конструкцію з дерев’яної рами, керма і двох коліс, яку назвав «машиною для бігу». По суті це біговел, тому що педалей ще не було.

Перший велосипед

Дуже скоро винахід Дреза здобув широку популярність в Англії. Тут під назвою «денді-хорс» його стали випускати виробники карет.

Перше значне вдосконалення «машини для бігу» відбулося в 1839 році, коли шотландський коваль Кіркпатрік Макміллан приробив до нього педалі й сідло. Ось тоді велосипед став практично таким, яким ми знаємо його сьогодні. Він приводився в рух із допомогою педалей, з’єднаних із заднім колесом металевими стрижнями. Кермо дозволяло повертати переднє колесо вправо і вліво.

Перший велосипед

 

Але в середині XIX століття новини розносилися не з такою швидкістю, як у нашу епоху інтернету, тому, коли через 22 роки французу П’єру Лалману спало на думку обладнати «денді-хорс» педалями, він нічого не знав про Кіркпатріка Макміллана. Педалі Лалмана потрібно було не штовхати, а крутити.

Перший велосипед

 

Еволюція велосипеда

Потім центром розвитку велосипедної справи стала Франція. Саме тут у 1864 році брати Олів’є запустили масове виробництво «денді-Хорсів» із педалями. Ось тоді і з’явилося слово velocipede, яке складається з із латинських velox (швидкий) і pes (стопа).

На деякий час велику популярність у Європі і в Америці придбав велосипед «пенні-фартинг». Він відрізнявся великим переднім і маленьким заднім колесом. Педалі розміщувалися на передній втулці, а сідло — прямо над колесом. Така конструкція забезпечувала хороший накат, але через висоту сидіння і зміщення вперед від центру тяжіння, поїздки на ньому були небезпечними. Тому з часом виробники повернулися до колишньої конструкції велосипеда.

Пенні-фартинг

 

У 1867 році англієць Каупер удосконалив байк, запропонувавши конструкцію металевого колеса зі спицями. А через 11 років інший англійський інженер, Лоусон, сконструював ланцюгову передачу. Але, щоб отримати масове поширення, двоколісній машині не вистачало чогось ще. Адже для багатьох велосипед продовжував залишатися занадто екстремальним через сильне трясіння під час їзди, не випадково його називали «костотряс». Але це прізвисько втратило свою актуальність, коли в 1888 році шотландець Джон Бойд Данлоп винайшов надувні шини з каучуку. Байк став набагато зручнішим, що призвело до збільшення його популярності.

 

Автомобіль проти Велосипеда

На початку XX століття велосипедний рух переживав не найкращі часи. Причиною став масовий розвиток автомобільної промисловості. Попит на велосипеди впав, були закриті великі заводи з виробництва двоколісного транспорту. Через будівництво автомобільних доріг умови для їзди на велосипеді стали погіршуватися. Автовласників дратували райдери на дорогах, а поліцейські пріоритетним видом транспорту вважали автомобіль. Так що до середини минулого століття велосипед стали вважати розвагою для дітей.

Знадобилося ще кілька десятиліть, щоби людство усвідомило шкоду, яку наносять екології автомобілі. У всьому світі стали з’являтися організації, які пропагують велорух та здоровий спосіб життя. У багатьох великих містах стали створювати комфортні умови для їзди на велосипеді, і виробництво велосипедів стало стрімко зростати.

 

Найновіші удосконалення велосипеда

Зараз десятки виробників щодня покращують технології виробництва велосипедів. Байк стає дедалі легшим, комфортнішим і безпечнішим.

Основним матеріалом рами є алюмінієвий сплав, що дає змогу значно зменшити вагу виробу. Але в багатьох професійних моделях використовують карбон, який ще легший і міцніший за алюміній.

Найбільш просунутим типом гальм є дискові гідравлічні гальма. Вони забезпечують більш точне гальмування й мають великий запас міцності.

З 2014 року на зміну стандартним 26-дюймовим шинам прийшли покришки 27,5 і 29 дюймів. Такі покришки відрізняються більшою прохідністю й забезпечують стрімкий набір швидкості.

Також останнім часом поширення набули електровелосипеди. Наявність мотора дозволяє долати значні відстані, не докладаючи великих фізичних зусиль. Це дуже актуально для людей похилого віку та тих, хто проводить багато часу в дорозі. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах