Написати коментар

Французький хімік Ш. Сорьяно в 1830 році вперше успішно використовував білий фосфор, щоб запалити сірник тертям. Він не вживав ніяких заходів для організації промислового виробництва сірників, але по закінченню двох років фосфорні сірники вже почали вироблятися в Австрії та Німеччині.

Винахід перших безпечних сірників, які запалювалися при терті об спеціально підготовлену поверхню, відноситься до 1845 року. Це шведський винахід 19 століття. У 1855 році Й. Лундстрем почав промислове виробництво сірників після того, як в 1844 році А. Шроттер відкрив неотруйний аморфний фосфор. 

У голівці безпечних сірників містилися не всі речовини, які були потрібні для утворення полум'я: аморфний (червоний) фосфор був нанесений на стінку сірникової коробки, це запобігало випадковому займанню.

Голівка містила хлорат калію, до якого домішувався клей, гуміарабік, товчене скло і діоксид марганцю. Практично всі сірники, які виробляються Європою і Японією виконуються за таким принципом.

Патент на кухонні сірники, які мали двошарову голівку і запалювалися об будь-яку тверду поверхню, був виданий в 1888 році. Однак виготовляти їх почали тільки в 1905 році. До складу голівки таких сірників входив хлорат калію, клей, каніфоль, чистий гіпс, білий і кольоровий пігменти та трохи фосфору. Прошарок на кінчику голівки, який наносився при другому змоченні, складався з фосфору, клею, кременю, гіпсу, оксиду цинку і барвника. Ці сірники запалювалися абсолютно безшумно, причому можна було не боятися того, що відлетить палаюча голівка.

Картонні сірникові книжечки є американським винаходом. Виданий на них в 1892 році патент Дж. Пуссі придбала в 1894 році компанія «Даймонд Меч». Спочатку такі сірники не мали попиту. Але після того як одна компанія з виробництва пива купила 10 мільйонів сірникових книжечок, щоб прорекламувати свою продукцію, виробництво картонних сірників стало на потік.

Сьогодні сірникові книжечки роздаються безкоштовно клієнтам готелів, ресторанів, тютюнових магазинів. Стандартна книжечка складається з двадцяти сірників, але є й книжечки інших розмірів. Як правило, їх продають упакуваннями по 50 штук.

Спочатку абсолютно всі сірники виготовлялися вручну, проте незабаром стали робити спроби підвищення продуктивності за допомогою механізації. Вже в 1888 році була винайдена автоматична машина, яка працювала без зупинки. З 19 століття вона зазнала деяких змін, але донині лежить в основі виробництва сірників.

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter