Багато відкриттів арабів істотно вплинули на хід історії людства, але винахід алгебри пробачити ми їм не можемо:) Проте ми досі щодня користуємося цими приладами, деякі з яких нараховують не одну тисячу років. І при цьому вони не зазнали істотних змін.

 

Вітряні млини
Живучи в пустельній місцевості, де постійно дме вітер, мешканці цих не найкращих земель навчилися використовувати особливості клімату в господарських цілях. Перші вітряні млини з'явилися в пустелях, де розташовувалися мусульманські держави. Історики датують цей винахід 635 роком. У Європі до цього додумалися тільки через п'ять століть. 
 
 
Авторучка
Легенда свідчить, що якийсь вже дуже вибагливий арабський шейх захотів писати листи, не забруднивши при цьому свої шикарні лати та пещені пальці. Злякавшись гніву правителя, придворні швиденько придумали такий предмет для письма. Вчені кажуть, що перший аналог авторучки придуманий мусульманами в 952 році.

 

Килим
Винаходи арабів також носять і естетичний характер. Вираз «перський килим» вже давно став крилатим. У арабів техніка ткацтва набагато випереджала європейську. Саме в арабських країнах першими почали застосовувати барвники в виготовленні килимів. Так що тепер ви знаєте, кому зобов'язаний своїм існуванням килим на стіні вашої бабусі.

Мусульмани Середньовіччя надавали дуже велике значення цьому предмету інтер'єру і вважали, що рай без килима неможливий. 

 

Камера
Як стверджували вчені Стародавньої Греціїлюдина бачить навколишній світ, тому що незвичайне світло ллється з її очей. Революційний переворот в цьому світогляді зробив арабський фізик Ібн аль-Хайсам. Саме він вперше обґрунтував, що все якраз навпаки: людина бачить навколишній простір, тому що світло проникає в очі.

Сталося це в X столітті. Арабський фізик багато разів експериментував з проникненням світла через прочинені щілини і прийшов до висновку: чим менша щілина між віконницями, тим якісніше видно освітлювані сонцем предмети. Так з'явився перший прототип камери.

 

Шахи
Винаходи арабів різноманітні, але сучасні шахи - найвідоміші з них. Прості любителі цієї гри змагаються між собою в зовсім інші шахи. Це не дуже складне пересування фігур по шахівниці нав'язали світу стародавні індійці.

Справжній же шаховий спорт у сучасному вигляді - це прояв неабияких розумових здібностей, володіння стратегією бою і вміння прораховувати ходи на багато кроків вперед. Такий вид спорту з'явився дещо пізніше і прийшов до нас з Персії. Про арабське коріння цієї гри говорить навіть її назва. «Шах» і «мат» у буквальному перекладі означають, що "шах помер".

 

Деякі недобросовісні «винахідники» іноді привласнюють собі винаходи арабів. Так сталося і з парашутом. Вважається, що його придумали брати Райт, але вони просто привласнили ідею. Все тому, що вони були озброєні великою кількістю знань і засобів для здійснення ідеї. Адже часовий розрив від задуму до втілення - близько 1000 років.

Арабський інженер того часу Аббас ібн Фірнас частенько бачив сни про політ людини. Прокинувшись, замислювався про здійснення цієї мрії. І в 853 році вирішив втілити мрію в реальність. Спроба виявилася не дуже вдалою - але оцініть сміливість!

Інженер, який за сумісництвом був ще й поетом, обшив свій широченний плащ дошками і зістрибнув вниз з купола одного з храмів. Відчайдух залишився живий тільки завдяки тому, що плащ уповільнив швидкість польоту. Але це тільки додало йому наснаги.

До кінця свого життя він робив спроби повторити свій політ, багато разів придумував новіші конструкції ширяючих в повітрі апаратів. Нарешті, вже будучи 70-річним чоловіком, з новітньою конструкцією свого парашута він вирішив стрибнути з гори. І спроба вдалася! Майже 15 хвилин він планував в повітрі. Але винахідник зовсім не подбав про своє приземлення, що призвело до фатальних наслідків.

 

Хірургічні інструменти
Всі ті страхітливі інструменти медиків, яких так бояться діти, а іноді і дорослі, придумав арабський медик аз-Захраві. Хоча придумані вони були понад 1000 років тому, відтоді вони майже не змінилися. Ще арабські лікарі придумали знеболювальні засоби, капсули для ліків та описали, як кров циркулює в організмі людини. 
 

 

Мило
Винаходи арабів поширюються і на предмети гігієни. Вчені досі не можуть прийти до єдиної думки, де ж з'явилися предки звичного нам мила. Деякі вважають, що батьківщина цього предмета гігієни - Рим, інші стверджують, що Стародавній Єгипет, інші ж доводять, що Близький Схід. У цій суперечці не переможе ніхто, тому що цей предмет гігієни з'явився майже одночасно у всіх цих країнах. Але якщо інші винайшли і зупинилися, араби весь час намагалися поліпшити його якість, постійно експериментуючи. В результаті цих експериментів кожна сучасна людина, вийшовши з душової кабіни, може пахнути улюбленим запахом

 


Колінчастий вал
Якщо копати в глибину століть, в наявності автомобільних пробок на наших дорогах можна звинуватити винаходи арабів. Саме арабський інженер аль-Джазарі придумав механізм, що перетворює рух ротаційний в рух лінійний. Також цей винахідник реформував пристрій клапанів та вентилів, придумав кодовий замок і механічний годинник.

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.