Лучник

Лук та стріли є першим дуже складним знаряддям, винахід якого став найбільшою подією в житті наших предків та наступних поколінь. Винахід, а також його широке застосування відноситься до епохи мезоліту. З'явився лук ще за 12 тис. років до н. е.

Лук був основним видом зброї аж до 17 століття, а, наприклад, на півночі і до 20 століття. Завдяки такій зброї людина могла вбивати тварин і птахів на досить великій відстані, що досягала 150 метрів. Але для цього винаходу знадобилася ціла епоха розвитку людського мислення. Людині знадобилася гостра спостережливість, наявність великого історичного досвіду, чималі розумові здібності, а також знайомство з іншими винаходами. 

Спочатку людина уважно спостерігала за тими явищами, які відбувалися в природі і прагнула їх відтворити. Так, різні пружинні пастки, списометалки та капкани були винайдені людиною в результаті спостережень, як зігнута гілка чи молоде гнучке дерево стрімко повертається на своє місце при розгинанні.

Прообразом стріли став спис, який вже використовувався людиною для полювання на дрібних тварин. Лише після того, як древньому майстру спала на думку ідея стягувати тятивою зігнуту палицю, був винайдений лук.

Тятива виготовлялася з сухожиль тварин або пучка волосся і закріплювалася на одному кінці палиці за допомогою петлі, а на іншому — кріпилася вузлом. Завдяки тятиві, енергія розгинальної гілки передавалася безпосередньо на стрілу.

Стрижень стріли виготовлявся з дерева, а щоб збільшити її забійну силу, стали виготовлятися кістяні та кам'яні наконечники. З цією метою використовували шматочки кременю розміром 1-2 см. Пізніше шматочки кременю використовують як вкладки для різних кістяних і дерев'яних знарядь. Наконечники для стріл і вкладки для знарядь називають в науці мікролітами.

Виготовлена ​​стріла, запущена за допомогою лука, відлітала набагато далі, ніж кинута рукою з усієї сили, та й дальність попадання в ціль була набагато вища.

Зазвичай лук мав розмір від 60 см до 2 метрів, але існують докази про використання луків і великих розмірів. Винахід цього знаряддя дозволив значно розширити полювання, навіть на таких тварин, як лань, невеликий хутровий звір і птахів, полювання на яких раніше було не під силу первісній людині.

Застосування лука і стріл дуже допомогло полегшити життя мисливських племен, розширилися можливості здобування м'яса, полювання на тривалий час зайняло основне місце в господарській діяльності людини. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах