2 Коментарів

 

Компас — найпростіший і найдавніший навігаційний прилад. Орієнтуватися на місцевості з допомогою компаса просто: намагнічена стрілка завжди вказує на північ. Відоме кожному школяреві пристосування має дуже тривалу й цікаву історію. Дивлячись на сучасні астрономічні або радіокомпаси, важко собі уявити, що їхній прототип — шматочок магнітної руди, який люди придумали використовувати для пошуку напрямків — з’явився задовго до нашої ери.

 

І знову китайці

Як і багато інших винаходів, якими людство користується й донині, компас винайшли стародавні китайці. За деякими даними, доісторичні компаси з’явилися за три тисячоліття до нашої ери, за іншими — не раніше 2-го століття до н.е.

Перша версія ґрунтується більше на міфах, ніж на історичних фактах. У Китаї вшановують імператора Хуан-ді, який правив країною приблизно у 2600 році до н.е. Йому приписується винахід першого компаса, з допомогою якого правитель знайшов шлях у пустелі і врятував своє військо від неминучої загибелі. Втім, історично достовірних відомостей про цю людину немає.

Інша гіпотеза свідчить, що в епоху династії Хань (в 1–2 столітті до н.е.) китайці вже користувалися компасом. Цей компас був намагніченим предметом із напівкруглою підставкою, і повертався, завжди вказуючи на одну сторону світу.

Достовірно відомо, що за часів династії Сун (в 10–13 століттях н.е.) у китайців були компаси, якими вони користувалися для орієнтації в пустелях.

 

Подальше поширення компаса

Від китайців компас потрапив до арабів. Араби були непоганими мореплавцями, їм були потрібні засоби для навігації, тому ідея компаса припала їм до душі. Арабський компас 13-го століття — це намагнічений предмет, який опускали в посудину з водою. Мінімальна сила тертя давала змогу предмету вільно рухатися, повертаючись в одну зі сторін світу. У такому вигляді прототип сучасного компаса й потрапив до європейців.

Європейським мореплавцям навігаційний прилад був життєво необхідний, і вони швидко вдосконалили арабське пристосування. Винахідником європейського компаса, який не просто вказує напрямок північ-південь, але дає змогу більш точно орієнтуватися по сторонах світу, є італієць Флавіо Джоя. Він розділив циферблат компаса на 16 поділок.

Крім того, Джоя остаточно встановив стрілку на тонку шпильку (ця ідея й раніше використовувалася в деяких моделях компасів), а для зниження сили тертя в осі, налив у чашу воду. Це сталося в 14 столітті. Відтоді конструкція компаса зазнала значних змін, але сам задум Джоя використовується у всіх сучасних магнітних компасах і до цього дня. 

 

Сучасні різновиди компасів:

Для використання в різних галузях розроблено кілька різновидів компаса.

● Магнітні компаси працюють із допомогою магнітного поля Землі. Намагнічений елемент завжди займає положення, паралельне меридіанам, і показує на магнітні полюси планети.

 Електромагнітний компас використовує явище електромагнітної індукції. У таких компасах статором (нерухомою частиною) є Земля, а ротором (рухомою частиною) — рамка з обмоткою. Електромагнітні компаси застосовуються в літаках і суднах, оскільки дають змогу уникнути ефекту намагнічування від металевого корпусу й мінімізувати похибку.

 Гірокомпас працює з допомогою особливого пристрою — гіроскопа, і характерний тим, що вказує не на магнітний, а на географічний полюс. Винахід німецьких інженерів початку 20-го століття.

 Електронні компаси створені в останні десятиліття. По суті це не компаси, а прилади, що уловлюють сигнал від супутників і показують напрямок по системі супутникової навігації.


Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter