Паровоз

 

Речі, які оточують нас у повсякденному житті, здаються простими й зрозумілими. Та яким би був наш світ, якби не існувало колеса, електричної лампи чи Інтернету? Сьогодні ми поговоримо про десятку найбільш важливих винаходів, які змінили хід історії людства.

Плуг 

Вченим достеменно невідомо, хто та коли винайшов плуг. Проте його поява суттєво пришвидшила розвиток сільського господарства: обробляти землю стало простіше, ефективніше та швидше. 

Цікавий факт: в українській культурі плуг вважається символом копіткої праці. Це простежується у фольклорі. “Хто на плуг налягає, без хліба не буває”, — запевняє нас стародавнє прислів'я.  

Колесо

Цей винахід спростив перевезення вантажу, зробив можливими подорожі на далекі відстані. Найстаріше зі знайдених коліс виготовлене приблизно за 3000 років до нашої ери. Ймовірно, його винахідниками були стародавні шумери. Колеса ж з шинами з'явилася значно пізніше: лише в XIX столітті. (див. Історія винаходу колеса)

Годинник

Колись людям, щоб стежити за часом, було досить і календаря. Але з'явилися ремесла, а отже, виникла необхідність у приладах, які б вимірювали тривалість проміжків часу, менших, ніж одна доба. Такими приладами стали годинники. Спочатку вони були сонячними, пісковими, водяними, тобто простими. Пізніше з'явилися механічні, електронні та атомні. Докладніше ...

Паровий двигун

Саме він став «передвісником» індустріальної революції. Завдяки паровому двигуну, безліч машин та механізмів змогли працювати без використання людської фізичної сили. А отже, підвищилася ефективність багатьох галузей виробництва: металургії, текстильної промисловості, паперових фабрик. Автором винаходу вважають англійця Томаса Севері. 

Зв'язок 

А саме — безпровідна передача сигналу, якою ми досі послуговуємося, розмовляючи по мобільному. Першим винаходом в цій галузі був телеграф, розробник якого — Семюель Морзе (1836 рік). Телефон, у загальному, повторює схему роботи телеграфа, але використовує голосовий зв'язок, а не лише текстові сигнали. 

Охолодження

Можливість зберігати їжу свіжою протягом тривалого часу — величезний крок вперед для харчової промисловості. До ХХ століття, поки не існувало безпечних холодоагентів, єдиним способом охолодження був натуральний лід. Перший побутовий холодильник, який працював за принципом теплового насоса та підключався до розетки, з'явився в 1913 році в США. Популярним винахід став пізніше: після Першої світової війни. 

Електрична лампочка

Або ж лампа розжарювання. Перші експерименти щодо цього винаходу проводилися в ХІХ столітті: зокрема, англійським вченим Ворреном де ла Рю та американцем Джоном Старром. Запатентував лампу розжарювання Томас Едісон у 1879 році. 

Автомобіль

Першим транспортним засобом, який працював за допомогою двигуна внутрішнього згорання, дослідники вважають Motorwagen Карла Бенца (1888 р). Поява автомобіля — мабуть, найбільш важливий внесок в людську мобільність та швидкість пересування. 

Мікрохвилі

Ні, мова йтиме не про мікрохвильові печі. Мікрохвилі — це хвилі довжиною до 1 мм, які використовуються в багатьох сучасних технологіях:

• Wi-Fi;

• Супутниковому телебаченні;

• Мобільних телефонах…

• та навіть військових радарах!

Інтернет

«Датою народження» Всесвітньої мережі в сучасному розумінні вважають кінець 1970-х років. Але поширеним та доступним для користувачів, Інтернет став лише за 10 років: в другій половині 90-х. Авторами концепції Всесвітньої мережі вважають декількох вчених. Серед них: Джозеф Ліклайдер, Леонард Клейнрок, Пол Беран, Дональд Девіс. 

Електронні гроші

Кредитні картки, які зробили можливими безготівкові розрахунки, з'явилися ще в 1950-х роках в США. Перші електронні платіжні системи, які дозволяли пересилати кошти та оплачувати покупки онлайн — в 1990-х. Зокрема, в 1998 році вперше запрацювала відома система PayPal. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах