Написати коментар
Чаша Піфагора

 

Коли згадують Піфагора, на думку відразу ж приходить теорема зі шкільної програми. Але виявляється, Піфагору належить ще один дуже цікавий винахід, який не дає пити понад встановленої міри…

Ідеться про так звану чашу Піфагора. Інша її назва — чаша жадоби. Ця місткість завдяки своєму хитрому пристрою не дає змоги людині випити більше певного обсягу рідини.

Навіщо це було потрібно? Справедливість і рівність. Піфагор вважав, що всі хто п’ють, мають бути в рівних умовах. 

Є дві версії того, які події спонукали математика Стародавньої Греції до цього винаходу. Згідно з першою версією, у ті роки гостро стояла проблема нестачі питної води. Широко використовувався рабський труд, і рабів треба було хоч якось годувати й поїти. У невільників були чаші для пиття, і вони були різного розміру, тому комусь діставалося більше води, а комусь менше. Що несправедливо…

Згідно з другою версією, Піфагор придумав цю кружку, щоби любителі міцних напоїв не пили понад міру. Хоча, ніщо не заважало п’яниці випити кілька бокалів.

Який варіант правильний, з’ясувати вже неможливо, та й чи потрібно? Головне, що справедлива чаша Піфагора винайдена. Можливо, видатний грек придумав її із зовсім іншої, відомої лише йому, причини.

 

Як же «працює» чаша жадоби Піфагора?
Чаша Піфагора

Вона являє собою місткість для пиття, у центрі якої міститься виступ циліндричної форми певної висоти. Якщо в кухоль наливають рідини для пиття менше, ніж висота цього виступу, — нічого не відбувається, і людина може випити все налите. Якщо ж налитого дещо більше, і стовпчик у центрі чаші, повністю прихований під товщею напою, випити цілющої вологи не вийде — вона вся виллється через отвір у дні чаші, який прихований під цим виступом.

Всередині вищезазначеного виступу є зігнутий канал-трубочка, один кінець якого виходить всередину чаші, а інший закінчується отвором у дні. Зрозуміло, що «внутрішній отвір каналу розташований вище ніж «зовнішній» отвір (в дні кружки).

Власне, тут ми бачимо сполучені посудини, про яких нам докладно розповідали в школі. Але для тих, хто забув, нагадаємо, що сполученими вважаються посудини, у яких рідина може вільно перетікати з однієї місткості в іншу.

Отже, коли в кухоль наливають рідину, вона починає заповнювати й чашу, і трубочку всередині циліндра. Якщо рівень рідини в чаші нижче горішнього вигину каналу, то рідина нікуди не подінеться.

Якщо ж рівень рідини досяг вигину каналу або перевищив його, рідина заповнює цей канал повністю і виливається через отвір у дні чаші. Причому витече вся рідина до останньої краплі.

Мораль зрозуміла: поскупився трохи — втратиш усе. Зараз у Греції сувенірні кружки Піфагора з задоволенням купують туристи.
Чаша Піфагора

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter