Чаша Піфагора

 

Коли згадують Піфагора, на думку відразу ж приходить теорема зі шкільної програми. Але виявляється, Піфагору належить ще один дуже цікавий винахід, який не дає пити понад встановленої міри…

Ідеться про так звану чашу Піфагора. Інша її назва — чаша жадоби. Ця місткість завдяки своєму хитрому пристрою не дає змоги людині випити більше певного обсягу рідини.

Навіщо це було потрібно? Справедливість і рівність. Піфагор вважав, що всі хто п’ють, мають бути в рівних умовах. 

Є дві версії того, які події спонукали математика Стародавньої Греції до цього винаходу. Згідно з першою версією, у ті роки гостро стояла проблема нестачі питної води. Широко використовувався рабський труд, і рабів треба було хоч якось годувати й поїти. У невільників були чаші для пиття, і вони були різного розміру, тому комусь діставалося більше води, а комусь менше. Що несправедливо…

Згідно з другою версією, Піфагор придумав цю кружку, щоби любителі міцних напоїв не пили понад міру. Хоча, ніщо не заважало п’яниці випити кілька бокалів.

Який варіант правильний, з’ясувати вже неможливо, та й чи потрібно? Головне, що справедлива чаша Піфагора винайдена. Можливо, видатний грек придумав її із зовсім іншої, відомої лише йому, причини.

 

Як же «працює» чаша жадоби Піфагора?
Чаша Піфагора

Вона являє собою місткість для пиття, у центрі якої міститься виступ циліндричної форми певної висоти. Якщо в кухоль наливають рідини для пиття менше, ніж висота цього виступу, — нічого не відбувається, і людина може випити все налите. Якщо ж налитого дещо більше, і стовпчик у центрі чаші, повністю прихований під товщею напою, випити цілющої вологи не вийде — вона вся виллється через отвір у дні чаші, який прихований під цим виступом.

Всередині вищезазначеного виступу є зігнутий канал-трубочка, один кінець якого виходить всередину чаші, а інший закінчується отвором у дні. Зрозуміло, що «внутрішній отвір каналу розташований вище ніж «зовнішній» отвір (в дні кружки).

Власне, тут ми бачимо сполучені посудини, про яких нам докладно розповідали в школі. Але для тих, хто забув, нагадаємо, що сполученими вважаються посудини, у яких рідина може вільно перетікати з однієї місткості в іншу.

Отже, коли в кухоль наливають рідину, вона починає заповнювати й чашу, і трубочку всередині циліндра. Якщо рівень рідини в чаші нижче горішнього вигину каналу, то рідина нікуди не подінеться.

Якщо ж рівень рідини досяг вигину каналу або перевищив його, рідина заповнює цей канал повністю і виливається через отвір у дні чаші. Причому витече вся рідина до останньої краплі.

Мораль зрозуміла: поскупився трохи — втратиш усе. Зараз у Греції сувенірні кружки Піфагора з задоволенням купують туристи.
Чаша Піфагора

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter