Практично все, що робить наше тіло, будь то фізичне навантаження (скорочення м'язів) або хімічний процес (певні стадії перетравлення їжі), супроводжується виробленням тепла як побічного продукту. Ми постійно його генеруємо і постійно зігріваємо собою навколишній простір.

Гіпоталамус - відділ мозку завбільшки з мигдаль, працює як свого роду термостат, контролюючи рівновагу між кількістю виробленого і втраченого тепла і підтримуючи, тим самим, нормальну температуру тіла.

Відбувається це досить просто. Тепло прагне до рівноваги, тобто підтримання однакової температури всього, що знаходиться поблизу. Тому температура тарілки гарячого супу і склянки крижаної води, якщо залишити їх на столі, згодом зрівняються з кімнатною температурою. Зазвичай довкілля прохолодніше ніж наші тіла, тому термостат - гіпоталамус викидає надлишки тепла за допомогою таких терморегулювальних процесів, як потіння (коли тепло виходить шляхом випаровування) і посилений потік крові через капіляри, розташовані близько до поверхні шкіри.


Коли різниця температур між тілом і навколишнім середовищем істотна, тепло «випливає» в повітря досить легко. Однак коли різниця температур невелика, тепло залишає тіло не так швидко, тобто в цьому випадку надлишки тепла затримуються довше. Вам стає жарко і дискомфортно (а якщо довкілля нагрівається до температури вищої, ніж температура вашого тіла, то вам, доводиться приймати на себе надлишки тепла ззовні). Якщо навколишнє середовище гаряче і сухе, тіло може впоратися з ситуацією, позбавляючись від надлишків тепла через посилене потовиділення.

А от коли навколо жарко та волого, то тут тілу дійсно доводиться важко, оскільки висока вологість не дає поту випаровуватися. Якщо достатньо довго залишатися в ситуації, коли кількість генерованого тілом або поглинаючого ним тепла перевищує кількість тепла, яке воно віддає, то справа може закінчитися тепловим ударом. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter