Карликова планета Церера

 

Карликова планета Церера є дуже цікавою для астрономів. На ній виявлена водна активність, і людство цілком може дістатися сюди вже в недалекому майбутньому.

 

Цікаві факти про Цереру

● Церера — карликова планета, що розташована в поясі астероїдів між Марсом та Юпітером.

● Вона є найближчою до сонця й найменшою з-поміж відомих карликових планет Сонячної системи.

● Вчені стверджують, що верхній шар кори Церери складається з глинистого матеріалу та льоду.

● Знаменитий астроном Йоганн Боде ще в 1772 році заявив, що між Марсом і Юпітером цілком може бути ще одна планета. Офіційно її відкрили в 1801 році, але привласнили їй статус астероїда. 

● Діаметр Церери — приблизно 950 км. За цим параметром її порівнювали з Плутоном, тому тривалий час у науковій спільноті велися суперечки про те, чи не присвоїти їй статус планети. Але, поки ці суперечки велися, Плутон перевели в карликові планети, що й поклало край дискусіям щодо Церери, позаяк діаметр Плутона вдвічі більший.

● У 2015 році Церера завела перший штучний супутник. Ним став зонд Dawn, який уже відпрацював свою програму, але на найближчі десятиліття він точно залишиться на орбіті карликової планети.

● Рік на Церері триває 1 680 земних діб, або приблизно 4,6 наших років.

● До того, як у 2006 році Церері присвоїли статус карликової планети, вона вважалася найбільшим астероїдом головного пояса. Зараз цей статус належить Весті.

● Виявлений на її поверхні мінерал гідрогаліт доводить, що у порівняно недавньому минулому на поверхні Церери був океан.

● На Цереру припадає 32 % від усієї маси головного поясу астероїдів Сонячної системи.

● Хімічний елемент церій, що був відкритий в XIX столітті, отримав назву на честь цього небесного тіла.

● Астрономи Греції називають цю карликову планету Деметрою, оскільки Деметра в грецькій міфології є аналогом Церери в римській.

● Астронавт на поверхні Церери міг би підстрибнути на багато десятків метрів у висоту, позаяк гравітація тут у 36 разів слабша, ніж на Землі.

● Поряд із Землею, Європою й Енцеладом, Церера є одним із чотирьох небесних тіл у нашій системі, на яких підтверджено водну активність, оскільки на ній є, як мінімум, один кріовулкан, що викидає в простір водяну пару — гора Ахуна. Втім, вода (це не те ж саме, що і водна активність) є на багатьох інших небесних тілах, це не така вже й рідкість.

● Коли Церера перебуває далеко від Сонця, температура на ній падає до -106 °C. У найближчій до Сонця позиції температура на екваторі, на денній стороні, підіймається до -33 °C.

У 2015 році зонд Dawn зробив знімки поверхні Церери, на яких видніються дві яскраві білі плями. Ці утворення змусили вчених добряче посушити голову. Як виявилося, основним елементом, з якого вони складаються, є карбонат натрію (сода).

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах