Написати коментар

Кава (а точніше кофеїн, який в ній міститься), як і будь-яка наркотична речовина, при регулярному застосуванні лише замінює природні механізми людини, і та вже не в змозі обходитися без цього напою. Кожна нова «доза бадьорості» - це лише повернення до нормального стану. 

Те, що кава бадьорить, стверджує кожен шанувальник кави. Для більшості кавоманів  прокинутися без чашки кави практично неможливо. Однак дослідження британських вчених показали, що це лише плата за залежність від кофеїну. Ефект кави для людини, яка не зловживає кавою, практично дорівнює нулю. Для кавомана  ж бадьорість від кави те саме що ефект прийому наркотику після "ломки".

Дослідники з Університету Бристоля під керівництвом Пітера Роджерса (Peter J. Rogers) провели експеримент за участю 379 добровольців. Їх метою було з'ясувати, чи дійсно кава (а вірніше кофеїн) має виражений збадьорливий ефект. Для цього учасників експерименту попросили до його початку протягом 16 годин не пити каву, а потім розділили їх на дві групи. Перша група отримала кофеїн, еквівалентний парі чашок кави, друга група отримала плацебо. 

В основній частині експерименту добровольців протестували на рівень збудження і концентрації, перевірили їх уважність і здатність запам'ятовувати, використовуючи спеціальні комп'ютерні програми.

Виявилося, що ефект від кофеїну - мінімальний. Обидві групи показали практично однакові результати.

Чому ж тоді ті, хто регулярно п'ють каву, стверджують, що кава бадьорить. Річ у тому, що для кавомана кожна чашка кави - це заповнення вже витраченого кофеїну. Як і будь-яка наркотична речовина,  кофеїн відноситься до алкалоїдів, при регулярному застосуванні він замінює природні "механізми бадьорості" людини, і та вже не в змозі без нього обходитися. Кожна нова "доза" - це лише повернення до нормального рівня...

Експеримент Пітера Роджерса цей факт блискуче підтвердив. Ті добровольці, які пили каву в середніх і великих дозах (5 і більше чашок на день), після того, як їм замість кави/кофеїну дали плацебо, стали скаржитися на падіння концентрації та головний біль. Відразу після того, як їм дали кофеїн, головний біль зник, а от рівень концентрації виявився не вищим, ніж в учасників експерименту, які і в експерименті, і в своєму повсякденному житті не пили кави.

Ефект кави - це ефект наркотику. «Людина не отримує переваги завдяки вживанню кофеїну - те, що людина відчуває, що вона підбадьорилась - не більше ніж ілюзія. Кава лише повертає нас в нормальний стан (яким він був би, якби ми взагалі не вживали кави в своєму житті)» - діляться своїм висновком автори експерименту.

Звичайно, що, дізнавшись про результати експерименту, представники виробників та продавців кави поспішили оголосити про свою незгоду з ними та про необхідність подальших досліджень... Ще б, поставивши під сумнів головний ефект кави, вчені стали погрожувати одному з найбільших світових бізнесів. Адже кава не тільки "бадьорить" кавомана, але і регулярно спустошує його кишеню...

P.S. Доречі, про бізнес. Ще один цікавий експеримент продемонстрував, що кава змушує людину відмовлятися від своєї думки. Тобто, варто бути особливо уважним на переговорах, коли вам пропонують чашечку кави... - Інша ситуація, в якій збереження бадьорості є великою проблемою - тривалий переліт або зміна режиму роботи.  Хоча, звичайно, організм людини володіє величезними внутрішніми ресурсами, наприклад : процес пізнання - найсильніше задоволення, здатне конкурувати з важкими наркотиками. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter